Zambia bada CBDC, ale ostrzega przed walutami cyfrowymi

Zambia stała się najnowszym krajem, który ujawnił swoje zainteresowanie cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), starając się dołączyć do Nigerii i Ghany jako pionierów pieniądza cyfrowego na kontynencie afrykańskim. Urzędnik w banku centralnym tego kraju ujawnił niedawno, że bank prowadzi studia wykonalności dotyczące CBDC i wkrótce je zakończy.

Zambia konsekwentnie plasuje się w pierwszej dziesiątce krajów afrykańskich pod względem łatwości prowadzenia biznesu, a Forbes zajmuje siódme miejsce na kontynencie. Według nowego raportu, kraj Afryki Południowej stara się to poprawić i pobudzić swoją gospodarkę poprzez uruchomienie CBDC.

W rozmowie z Bloombergiem, zastępca dyrektora ds. komunikacji w Banku Zambii, Nkatya Kabwe, ujawnił, że bank bada, czy CBDC może obniżyć koszty i zwiększyć włączenie do formalnego systemu finansowego. Bank centralny uważa również, że CBDC może zwiększyć identyfikowalność, bezpieczeństwo i wydajność krajowych systemów płatniczych.

Kabwe oczekuje, że bank zakończy to badanie do czwartego kwartału roku.

„Wyniki badań będą stanowić część wkładu do rozważań politycznych dotyczących wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego w Zambii” – ujawnił w oświadczeniu dla Bloomberga.

Raport pojawia się zaledwie kilka tygodni po tym, jak bank centralny wydał ostrzeżenie przed walutami cyfrowymi, przypominając opinii publicznej, że nie uznaje ich jako prawnego środka płatniczego. W tym czasie bank centralny ostrzegł, że „… ludzie, którzy chcą się nimi zajmować, powinni dobrze rozumieć wszystkie zagrożenia związane z takimi instrumentami płatniczymi i inwestycyjnymi”.

Jeśli zdecyduje się na kontynuację CBDC, Zambia może stać się drugim krajem w Afryce, który uruchomi CBDC po Nigerii. Kraj Afryki Zachodniej wprowadził na rynek swoją cyfrową nairę w czwartym kwartale 2021 r. i pomimo kilku błędów podczas startu odniósł sukces.

Obejrzyj: panel CoinGeek Zurich, Blockchain i przyszłość Afryki

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Zambia exploring CBDC, but warns against digital currencies: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO