Departament Skarbu USA: transakcje NFT mogą być powiązane z praniem brudnych pieniędzy

Powoli, ale pewnie, rządy na całym świecie zaczynają budzić się na schematy, oszustwa i działalność przestępczą w branży aktywów cyfrowych. W tym tygodniu Departament Skarbu USA wydał ostrzeżenie, że tokeny niewymienne (NFT) mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy. To coś, co wielu, którzy od jakiegoś czasu obserwowali działania w przestrzeni NFT, doszli do wniosku niezależnie.

https://twitter.com/NikhilDPrince/status/1380892874556907528?s=20&t=LybMbZBopSr1NTFIE3lR2Q

To może być pranie lub po prostu oszustwo. Tak czy inaczej, to się dzieje!

Co Departament Skarbu powiedział o transakcjach NFT?

Ministerstwo Skarbu przyznało, że NFT oferują nowe możliwości w sztukach kreatywnych i mediach. Ostrzegł jednak również, że NFT mogą pozwolić przestępcom na wykorzystywanie nielegalnych funduszy do dokonywania pozornie legalnych zakupów dzieł sztuki.

Ministerstwo Skarbu wyjaśniło, że przenośny charakter NFT, który może być natychmiastowo i międzynarodowo przemieszczany, czyni je podatnymi na wykorzystanie w programach prania pieniędzy. Zwrócono uwagę na brak kosztów finansowych, regulacyjnych lub dochodzeniowych fizycznej wysyłki jako powodów, dla których transakcje niefinansowe mogą być atrakcyjne dla przestępców chcących prać fundusze.

Platforma danych Blockchain Chainalysis ma na celu rzucić światło na to, co dzieje się w różnych łańcuchach, przeciwdziałając temu, mówiąc, że NFT stanowią niewielką część całkowitej przestępczości w branży aktywów cyfrowych. Biorąc pod uwagę skalę przestępczości występującej na całym świecie, nie musi to oznaczać, że poziom przestępczości związanej z NFT jest nieznaczny.

NFT są ostatecznie straszne w przypadku prania funduszy

Chociaż Ministerstwo Skarbu jest zaniepokojone możliwością wykorzystania NFT do prania pieniędzy, wydaje się, że rozumie coś, czego nie rozumieją potencjalni przestępcy wykorzystujący je do takich celów. W swoim raporcie Skarb Państwa stwierdza:

„Wymiana NFT przenosi tę własność między portfelami cyfrowymi lub inteligentnymi kontraktami, a ponieważ są one oparte na blockchain, NFT są publicznie weryfikowalne, podlegające audytowi i unikatowe pod względem cyfrowym, ponieważ są wyprowadzane kryptograficznie”.

Innymi słowy, dla każdej transakcji istnieje cyfrowy ślad, a gdy zapis tej transakcji zostanie wyryty w publicznym łańcuchu bloków, dowód tej transakcji jest tam na zawsze.

Z czasem, gdy w USA zaczną obowiązywać zasady niehostowanego portfela i wejdą w życie nowe przepisy Unii Europejskiej zakazujące anonimowych transakcji, albo przestępcy będą mieli cenne NFT w portfelach, których nie będą mogli sprzedać, albo ich schematy staną się natychmiast publicznie dostępne. widoczne dla śledczych, którzy składali elementy, gdy dowiadują się, kto jest właścicielem poszczególnych portfeli.

Co więcej, gdy platformy takie jak Opensea staną się odpowiedzialne za zarządzanie dochodami z przestępstwa, wdrożą własne kontrole, które utrudnią kupowanie i sprzedawanie powiązanych kryminalnie NFT.

Nabywcy i handlowcy NFT powinni również być świadomi potencjalnych konsekwencji obsługi transakcji NFT, którymi mogli handlować przestępcy. Chociaż rozsądne głosy od lat ostrzegają, że obchodzenie się z cyfrowymi przedmiotami związanymi z przestępczością pociągnie za sobą konsekwencje, niektórzy wciąż są zaskoczeni, gdy im się to przytrafia.

Zachowaj ostrożność podczas kupowania i handlu NFT

Chociaż przypadek opisany w powyższym tweecie dotyczy użytkownika zajmującego się tak zwanymi „skażonymi monetami” i w rezultacie utraty fortuny, nietrudno wyobrazić sobie przyszłość, w której niektóre NFT zostaną uznane za skażone, a zatem bezwartościowe.

Oczywiście nie oznacza to, że transakcje NFT nie mają żadnej wartości. Mają wiele potencjałów i byłoby głupotą wylewać dziecko z kąpielą. Oznacza to jednak, że kupujący powinni uważać, od kogo kupują, i powinni, jeśli to możliwe, zajrzeć do historii kupowanego zasobu cyfrowego. Ponieważ nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, kto sprzedaje ci przedmiot w obecnej sytuacji w branży, kupowanie NFT w obecnym środowisku zawsze wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszystkie portfele będą powiązane ze zweryfikowanymi tożsamościami i przestanie to być zmartwieniem. Na razie można się założyć, że jeśli Departament Skarbu USA się tym zajmuje, inne rządy też. Uważaj się za ostrzeżonego i bezpiecznie kupuj NFT.

Obejrzyj: panel CoinGeek New York, Badanie działalności przestępczej w Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US Treasury: NFTs could be linked to money laundering – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO