Solana traci 320 mln USD na ETH z mostu tokenów „Wormhole” DeFi

Dla Solany sprawy po prostu idą od złego do gorszego. Po uporaniu się z kilkoma upokarzającymi awariami łańcucha bloków w zeszłym roku, podczas których programiści musieli wyłączyć blockchain i ponownie go uruchomić, aby odzyskać funkcjonalność, Solana właśnie straciła wartość Ethereum o wartości 320 milionów dolarów ze swojego tunelu czasoprzestrzennego DeFi. Wszystko.

Kurt Wuckert Jr z CoinGeek wyjaśnił, że stało się tak z powodu exploitów, które mogą wystąpić na maszynach stanu opartych na kontach (klony Ethereum).

Co to jest „tunel czasoprzestrzenny” i co się stało?

Wormhole opisuje się jako „protokół interoperacyjności, który zapewnia płynny transfer wartości i informacji w siedmiu łańcuchach wysokiej wartości za pomocą tylko jednej integracji”.

To sałatka słów na temat protokołu, który umożliwia użytkownikom przenoszenie zasobów cyfrowych przez kilka dysfunkcyjnych, nieskalowalnych łańcuchów bloków, które w ogóle nie muszą istnieć. Działa na Ethereum, Solana, Tera i kilku innych blockchainach z silnym naciskiem na zdecentralizowane finanse (DeFi).

Zgodnie z analizą zgłoszoną przez TechCrunch, atakujący wykorzystał exploita w pomoście między łańcuchami blokowymi Ethereum i Solana. Mosty to kombinacje inteligentnych kontraktów, które umożliwiają interoperacyjność między łańcuchami bloków. Atakujący wybił 120 000 wETH, a następnie w ciągu 25 minut zmostkował 10 000 ETH i 80 000 ETH.

Nie ma takiej potrzeby, aby coś takiego miało miejsce

Branża blockchain jest wciąż na wczesnym etapie zrozumienia, a z czasem uczestnicy zdadzą sobie sprawę, że mosty nie są potrzebne, ponieważ nie ma potrzeby stosowania wielu łańcuchów bloków. Oryginalny protokół Bitcoin (BSV) skaluje się w nieskończoność, jest zdolny do złożonych transakcji obejmujących inteligentne kontrakty i można na nim wybijać tokeny do różnych celów.

Gdyby nawet połowa energii, którą poświęca się na zabawę z hobbystycznymi blockchainami, takimi jak Ethereum i Solana, zostałaby przeznaczona na budowanie i skalowanie Bitcoina (BSV), branża byłaby w znacznie innym miejscu. Na szczęście nad jego skalowaniem pracują kompetentni ludzie, którzy przywrócili jego pierwotne możliwości, ale nadal warto podkreślić, że w tej branży jest mnóstwo marnowanej energii i że te exploity i hacki nie muszą być rzeczywistością w ogóle.

W modelu Bitcoin UTXO takie exploity się nie zdarzają. Można by niemal pomyśleć, że Satoshi Nakamoto wiedział, co robi, kiedy przez dziesięciolecia starannie projektował Bitcoina.

https://twitter.com/TradeClaw/status/1489172472566063107?s=20&t=hYstt2GQ0Ki8JoHw5ud8Mw

Jak długo użytkownicy i twórcy aplikacji będą tolerować złamane obietnice, dysfunkcyjne łańcuchy bloków, które trzeba ponownie uruchomić i które nie są skalowalne, oraz masowe kradzieże i oszustwa, zanim zrozumieją prawdę? Exploit Wormhole jest najnowszym z długiej serii możliwych do uniknięcia napadów finansowych w „krypto”. Nie musi tak być. Powtarzając dobrze znaną mantrę: Bitcoin (BSV) to naprawia.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Solana loses $320M in ETH from ‘Wormhole’ DeFi token bridge – CoinGeek



Author: BitcoinSV.pl
CEO