BSV vs Web3—a David and Goliath fight?

Jeśli zaorałeś swoją bruzdę w Bitcoin SV, łatwo zignorować to, co dzieje się poza horyzontem. Jestem winny tego jak każdy, ale czasami wiadomości ze świata docierają do mnie za pośrednictwem The Economist. Okazuje się, że wiele z tego, o czym myślą i mówią BSV, jest również dyskutowane gdzie indziej. Tam jest dziwnie znajomy świat.

Przypomniał mi się o tym artykuł w Economist z tego tygodnia zatytułowany „Czy web3 na nowo odkryje biznes internetowy?” Artykuł z biura magazynu w San Francisco opisuje przeciwstawne obozy entuzjastów i sceptyków wokół wciąż mglistej koncepcji web3 — opartej na blockchainie alternatywy dla Internetu.

Reporter umieszcza ideę web3 w kontekście historii technologii, która jest „nieustanną walką między decentralizatorami a recentralizatorami”. Tak więc przetwarzanie przeszło z komputerów mainframe (scentralizowanych) do komputerów PC (zdecentralizowanych), które następnie zostały podbite przez Microsoft (centralizator), tylko po to, by rzucić wyzwanie ruchowi open source (zdecentralizowanemu), który giganci technologiczni wykorzystali następnie do zasilania własnej technologii , takich jak Android lub AWS (ponowna centralizacja sił).

Jest to istotne, mówi autor, ponieważ web3 jest „reakcją na być może największą ze wszystkich centralizację: tę na Internet”. Czy to brzmi znajomo? „Posiadaj własne dane”. „Brak zaufanych stron trzecich”. Każdy może zarabiać na mikropłatnościach zamiast przekazywać dane osobowe gigantom technologicznym. Mantry BSV szczęśliwie wpisują się w aspiracje web3.

Czy słyszałeś poglądy doktora Craiga Wrighta dotyczące Doliny Krzemowej, epicentrum scentralizowanej potęgi Internetu? Nie jest fanem, delikatnie mówiąc. A jeśli jest coś, czego nienawidzi bardziej niż inwestorów venture capital i to, jak giganci technologiczni zarabiają na reklamach i danych, to jest nim szum wokół Doliny Krzemowej na temat blockchain. Tak więc firma venture capital Andreessen Horowitz (aka a16z), która według The Economist jest „największym mistrzem sieci 3 w Dolinie Krzemowej”, nie znajduje się w jego dobrych książkach.

Chris Dixon z a16z postrzega web1 (który nigdy nie był tak nazywany) jako oryginalny zdecentralizowany internet. Były to czasy, kiedy każdy ambitny 20-latek zaczynał swój własny dot com, a każdy ISP oferował swoim klientom możliwość zbudowania własnej rodzinnej strony internetowej.

Następnie, według Dixona, pojawił się web2, uosobienie Google i Facebooka, które zbierały dane swoich użytkowników na niespotykaną dotąd skalę. To była era kapitalizmu nadzoru. To „było” może być przedwczesne, ale dla zwolenników web3 już wkraczamy w nową erę.

Oto, gdzie nakładają się wizje BSV i web3 — a nawet z wizją a16z. Ile razy słyszałeś BSVers mówiących, że pieniądze są po prostu pierwszym zastosowaniem technologii blockchain? Cóż, web3 nadrobił zaległości: „blockchainy przerosły kryptowaluty, ich najwcześniejsze zastosowanie”, mówi The Economist. „Teraz w coraz większym stopniu wspierają usługi niefinansowe”.

Chris Dixon powtarza myśli wielu przedsiębiorców BSV, kiedy mówi, że przedsiębiorstwom opartym na blockchain jest trudno zablokować klientów, ponieważ nie są właścicielami danych swoich klientów: „Jeśli ich klienci są niezadowoleni, mogą przejść na konkurencyjną usługę. ” Zapytaj Joshuę Henslee lub Jacka Liu, a powiedzą Ci, że jest to jedna z wielkich innowacji, które umożliwia blockchain BSV. A co w tym takiego wspaniałego? Cóż, jak powie Joshua, Jack, czy też, jak się wydaje, Chris Dixon, „sprawia to, że firmy web3 [lub BSV] bardziej starają się zadowolić klientów i wprowadzać innowacje”.

Błędem byłoby sugerować, że gdyby tylko ludzie byli dla siebie milsi, odkryliby, że ich cele są takie same i mogliby żyć razem w pokoju i harmonii. Marc Andreessen, „a” z a16z, jest weteranem scentralizowanego/zdecentralizowanego cyklu technologii. W 1993 roku, jeszcze na uniwersytecie, kierował rozwojem przeglądarki Mosaic, która przeniesiona do Doliny Krzemowej przekształciła się w Netscape i stała się katalizatorem eksplozji internetu konsumenckiego, rzucając wyzwanie Microsoftowi, „imperium zła” z Seattle. Następnie, jako inwestor venture capital, osiągnął kilka wygranych, w tym Twitter, Pinterest i Facebook — wszystkie centralizując klientów i dane. Teraz, jako zwolennik blockchain, potencjalnie zagraża ich sile drugą rundą decentralizacji.

Ale, jak wskazuje The Economist, okaże się, czy firmy wykorzystujące technologię blockchain będą w stanie zadowolić swoich nowych klientów posiadających dane i zrobić to „przy jednoczesnym zarobieniu puli pieniędzy”. Duża różnica między przedsiębiorcami BSV a a16z polega na tym, że gracze BSV obstawiają wszystko, co jest możliwe, podczas gdy Marc Andreessen zabezpiecza swoje zakłady. Nadal jest w zarządzie Meta (Facebook) i jako VC, szanse i tak działają na jego korzyść, nawet jeśli startupy, które wspiera, okazują się nie być nowym Facebookiem.

Więc gdzie to wszystko pozostawia BSV? Na pewno warto, aby pomysły wspierające rozwój BSV stały się szerzej rozpowszechniane, nawet jeśli w innym kontekście biznesowym. Jeśli potencjalni przedsiębiorcy lub inwestorzy w BSV są już zaznajomieni z pojęciami „posiadanie własnych danych” i „braku zaufanej strony trzeciej”, argumenty przemawiające za BSV można przedstawić słuchaczom, którzy będą bardziej gotowi usłyszeć o jego szczególnych zaletach, takich jak: niskie opłaty transakcyjne i mikropłatności. Z drugiej strony sama siła i rozmach stojący za a16z i innymi wzmacniaczami blockchain z Doliny Krzemowej czynią z nich groźnych konkurentów. Z tej perspektywy może to wyglądać jak walka Dawida z Goliatem. Ale pamiętaj, David wygrał. Miał lepszą technologię.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BSV vs Web3—a David and Goliath fight? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO