DEX`y na Bitcoin SV (BSV)

Zapraszamy do testowania platformy BETA : https://localbitcoinsv.com

LocalBitcoinSV

Chociaż nie jestem zwolennikiem zdecentralizowanych finansów (DeFi) i zdecentralizowanej wymiany (DEX) w ich obecnych formach w sensie ogólnym, uważam, że warto podzielić się następującą prawdą:

Superior DEX można zbudować na blockchainie Bitcoin.

Dla większości ludzi dużym zaskoczeniem jest wiadomość, że zdecentralizowana giełda (DEX) może być i już została zbudowana na blockchainie Bitcoina; i spotyka się z niedowierzaniem i ośmieszeniem, gdy mówisz, że DEX zbudowany na blockchainie Bitcoina jest lepszy od innych DEX-ów.

Większość ludzi nadal żyje z ignoranckim fałszem, takim jak „Bitcoin nie jest kompletnym Turingiem” lub „Bitcoin nie obsługuje inteligentnych kontraktów”.

Ale Bitcoin był kompletnym Turingiem od samego początku, a Bitcoin zawsze miał możliwości inteligentnych kontraktów. A Bitcoin może nie tylko DEX, ale w rzeczywistości lepszy DEX.

DeFi i DEX

Jako część ruchu DeFi (zdecentralizowane finanse), zdecentralizowane giełdy (DEX) przeżyły w ostatnich latach gwałtowny rozwój i szturmem podbiły rynek walut cyfrowych. Na przykład Uniswap osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 15 miliardów dolarów z zera w ciągu zaledwie dwóch krótkich lat.

Założeniem DEX jest ułatwienie handlu peer-to-peer bez wsparcia scentralizowanego pośrednika w zwykłym tego słowa znaczeniu. Podczas gdy scentralizowane giełdy, takie jak Binance, również pracowały nad rodzajem DEX-ów, które są oparte na księdze zleceń, nowy rodzaj DEX-ów, które wykorzystują protokoły puli płynności w celu realizacji AMM (zautomatyzowanego animatora rynku) i umożliwienia swapów, przyciągnął większą uwagę. Uniswap, PancakeSwap i SushiSwap to tego typu DEX-y, które osiągnęły wielomiliardowe wyceny na cyfrowym rynku walutowym.

Większość swapów DEX wyrosła i została zbudowana na blockchainie Ethereum. Wynika to z historycznego niezrozumienia blockchaina Bitcoina. Nieporozumienie jest wynikiem uporczywej propagandy opartej na celowo wprowadzającej w błąd dezinformacji. I to samo nieporozumienie doprowadziło do powstania Ethereum w pierwszej kolejności, kiedy wszystko, co rzekomo Ethereum robiło, można było zrobić na Bitcoinie, tylko lepiej.

Przynajmniej w sensie technicznym, prawdziwy blockchain Bitcoin według oryginalnego projektu Satoshi Nakamoto (Bitcoin Satoshi Vision lub BSV) obsługuje zasadniczo lepsze DeFi lub DEX. Dzieje się tak z powodu, a nie pomimo cech łańcucha bloków Bitcoina.

To już się dzieje w przypadku TokenSwap.

Zamiana tokenów

TokenSwap to giełda typu swap typu pula płynności oparta na blockchainie BSV. Wszystkie transakcje są realizowane w ramach łańcucha, w warstwie 1 (L1), dzięki inteligentnym kontraktom zakodowanym przy użyciu sCrypt, zaawansowanego języka programowania opartego na skryptach Bitcoin. Platforma wystartowała we wrześniu 2021 roku.

Na swojej stronie internetowej TokenSwap wymienia liczne zalety, w tym:

Środki trzymane w portfelu niepowiązanym
Handel w sieci
0 potwierdzenie wpłaty/wpłaty natychmiastowej
Natychmiastowa wypłata
0 opłaty za wypłatę
Nieograniczony TPS (w porównaniu z ETH)
Wolny od hacków giełdowych z powodu wycieku informacji o koncie
Wolne od odłączania, manipulacji z giełd, które fałszują lub usuwają dane użytkownika dla własnej korzyści
Brak front-running, który ma miejsce na ETH DEX, co powoduje straty dla użytkowników
Błyskawiczne dopasowanie między użytkownikami lub pulą użytkowników z niskimi opłatami, natychmiastowe rozliczenie
TokenSwap na TokenSwap  —  AMM DEX działający na BSV (tswap.io)

Większość, jeśli nie wszystkie zalety opisane przez TokenSwap są prawdziwe. TokenSwap to swapy on-chain oparte na BSV. Jego przewaga nad giełdami centralnymi (CEX) jest oczywista. Ale w porównaniu z innymi zdecentralizowanymi giełdami (DEX), zwłaszcza swapami AMM (takimi jak Uniswap), jest to mniej oczywiste.

Kluczowe zalety TokenSwap w porównaniu z innymi swapami Layer-1 (L1):

  1. Lepsza ekonomia

Ze względu na znacznie niższe opłaty transakcyjne w łańcuchu blokowym BSV, wykonywanie małych transakcji na TokenSwap jest znacznie mniej kosztowne, co zwykle przekłada się na wyższe wolumeny transakcji, co z kolei może prowadzić do bardziej zaawansowanych systemów transakcyjnych.

Istnieją dwa różne rodzaje opłat związanych z dokonaniem transakcji handlowej. Jedną z nich jest prowizja handlowa, która zwykle jest stałą wartością procentową i jest porównywalna na wszystkich giełdach DEX, w tym TokenSwap. Druga to opłata za transakcję w łańcuchu, czasami nazywana „opłatą sieciową”, pobieraną przez bazowy łańcuch bloków (a dokładniej przez górników).

Prowizja handlowa (opłata) jest pobierana przez platformę handlową i zwykle wynosi od 0,2% do 0,3%, z niewielkim zróżnicowaniem między różnymi platformami DEX.

Opłata sieciowa jest jednak znacznie inna w BSV i innych sieciach.

Nawet w przypadku dużych złożonych sensownych kontraktów zakodowanych w sCrypt niezoptymalizowanych pod kątem zmniejszenia rozmiaru skryptu, opłata za transakcję w łańcuchu BSV wynosi poniżej 0,10 USD (a opłata jest coraz niższa, zarówno ze względu na optymalizację rozmiaru skryptu kontraktowego, jak i stale malejące opłaty sieciowe BSV na bajt). W porównaniu z większością innych sieci, takich jak Ethereum, które zazwyczaj kosztują ponad 10 USD za transakcję, ta część jest prawie nieistotna w przypadku BSV.

Jeśli dokonujesz dość dużej transakcji, powiedzmy 1000 USD, 10 000 USD lub więcej, różnica jest minimalna pod względem procentowym, ponieważ większość ludzi prawdopodobnie nie miałaby nic przeciwko lub nawet zauważyła opłatę 10 USD za transakcję 10 000 USD, która wynosi 0,1%. Ale jeśli dokonujesz transakcji za mniej niż 100 USD, różnica jest dość duża. Opłata 10 USD za transakcję 100 USD wynosi 10%.

Ta różnica w opłatach oznacza, że ​​użytkownicy TokenSwap są bardziej skłonni do częstych transakcji na małe kwoty na swojej platformie transakcyjnej. To z kolei oznacza, że ​​poziom wolumenów transakcji na jednostkę zablokowaną wartość aktywów w TokenSwap prawdopodobnie będzie w stanie osiągnąć znacznie wyższy poziom niż w przypadku wysokoopłatowych swapów L1.

Potencjalny wpływ znacznie niższych opłat transakcyjnych może znacznie wykraczać poza zwykłe oszczędności kosztów użytkowników i wyższe wolumeny transakcji. Historia mówi nam, że niższe opłaty transakcyjne to najbardziej fundamentalny mechanizm lub katalizator głębokich zmian modeli biznesowych. Zaawansowana automatyzacja, nawet procesów wspomaganych przez sztuczną inteligencję, byłaby możliwa przy niskich opłatach transakcyjnych, ale nie byłaby możliwa przy wysokich opłatach transakcyjnych. Niska opłata transakcyjna otwiera nowe drzwi, a nawet stwarza nowe pola rozwoju.

  1. Profilaktyka z przodu

Kolejną ważną zaletą TokenSwap opartego na BSV w porównaniu z innymi swapami L1 jest to, że ma mechanizm zapobiegający frontruningowi.

Frontrunning to niezwykle szkodliwa luka w prawie wszystkich DEX-ach. Dzieje się tak, gdy ktoś obserwuje oczekujące zlecenie innej osoby i korzysta ze zlecenia, składając zlecenie frontrunning, które jest realizowane przed innym zleceniem oczekującym, licytując wyższą opłatę za szybsze przetwarzanie. Jest to również dość unikatowe dla DEX-ów, ponieważ, przynajmniej teoretycznie, CEX mogą ukrywać zamówienia przed opinią publiczną, ale DEX-y nie, ponieważ przejrzyste informacje w łańcuchu są charakterystyczne dla każdego publicznego blockchaina.

W CEX wspieranych przez pośrednika frontrunning jest nielegalny, ponieważ zwykle to strona, która ma obowiązek powierniczy, widzi polecenia innej strony. Podejrzewa się, że w przypadku CEX walut cyfrowych i tak dochodzi do nielegalnego frontrunningu (jeżeli ma to miejsce nawet w domach maklerskich, które są ściśle regulowane, nie trzeba wysilać się wyobraźnią, aby stało się to łatwiej w przypadku CEX walut cyfrowych, które prosperowały dzięki brak regulacji i zgodności), ale przynajmniej ludzie wiedzą, że jest to nielegalne i dlatego przypuszczamy, że nie zdarza się to regularnie.

Jednak na DEX, ponieważ informacje o zamówieniu są publiczne, frontrunning jest nie tylko możliwy, ale nawet legalny.

Ale TokenSwap jest inny, ponieważ BSV jest inny:

Blockchain BSV przetwarza transakcje jako pierwsze, a kolejność przetwarzania nie może zostać zmieniona przez licytowanie opłat, co zapobiega frontrunningowi. W przypadku BSV górnicy nadal wymagają, aby opłaty transakcyjne spełniały swoje minimum (lub transakcje mogą zostać zignorowane), ale dopóki transakcje spełniają wymóg opłaty dla górników, dostają się sekwencyjnie.

Możesz zapytać, dlaczego inne sieci nie mogą wdrożyć tej samej polityki. Cóż, to naprawdę nie zależy od nich, kiedy ich sieć ma częste problemy z przeciążeniem. Licytacja opłaty jest niezbędnym środkiem łagodzącym, aby złagodzić problem zatorów w sieciach takich jak Ethereum. Taka jest rzeczywistość i nie można mieć tego w obie strony. Krótko mówiąc, gdy masz nieodpowiedni łańcuch, możesz go nieco ukryć, robiąc sztuczki, ale nie możesz sprawić, by braki zniknęły za pomocą magii. Zawsze wraca w taki czy inny sposób.

Jednocześnie BSV umożliwia natychmiastowe dopasowanie między użytkownikami lub pulą użytkowników z natychmiastowym rozliczeniem, nie pozostawiając miejsca na frontrunning. Ponownie nie jest to możliwe w przypadku łańcucha bloków, takiego jak Ethereum.

Zalety TokenSwap nad swapami Layer-2 (L2):

Layer-2 (L2) DEX różni się tym, że DEX oparty na rozwiązaniu L2 będzie w stanie znacznie obniżyć opłaty.

Jednak problemy rozwiązań L2 są fundamentalne: nie jest to blockchain. Po prostu udają, że są blockchainami. Zaczynając od blockchaina, który nie zapewnił prawdziwego rozwiązania, tworzy rozwiązanie off-chain, ale kojarzy się z blockchain z nazwy, aby płynąć z prądem rynkowym tworzonym przez hype blockchain.

Nie oznacza to, że L2 jest w zasadzie całkowicie bezużyteczny. Ale prawda jest taka, że ​​poza aplikacjami do strumieniowego przesyłania danych o wysokiej częstotliwości, trudno jest pomyśleć o jakichkolwiek aplikacjach L2, które są niezbędne, gdy istnieje już publiczny łańcuch bloków, który może zapewnić naprawdę skalowalne rozwiązania warstwy 1 (L1).

L2 to zawsze kompromis. Osoby, które tego nie widzą, powinny zadać sobie bardzo proste pytanie: po co w ogóle wymyślać blockchain? Gdyby L2 mógł być dobrym rozwiązaniem, istniejące technologie niebędące łańcuchem bloków, takie jak rozproszone bazy danych, miałyby wszystkie odpowiedzi, które są nie tylko równie dobre, ale w rzeczywistości cieszą się znacznie bardziej dojrzałym i ugruntowanym ekosystemem, więc nie byłoby absolutnie żadnej potrzeby dla łańcucha bloków.

Mówiąc prościej, każda transakcja, która musi lub powinna być niepodzielna lub potencjalnie musi być wyraźnie zidentyfikowana (na przykład do celów księgowych lub audytowych), powinna być zawarta w łańcuchu, w przeciwnym razie nie byłoby potrzeby stosowania technologii blockchain w pierwsze miejsce. Umieszczanie tego typu transakcji na L2 to nieuczciwość.

A transakcje handlowe są z pewnością tego typu transakcjami.

Aplikacje do strumieniowego przesyłania danych o wysokiej częstotliwości to jedyne wyjątki, które uzasadniałyby rozwiązania L2, takie jak kanały płatności.

(Uwaga, mówię tutaj o transakcjach, a nie samych tokenach, ponieważ są to różne rzeczy. Może istnieć mocna argumentacja dla tokenów L2 dla wielu komercyjnych zastosowań i to właśnie robi Tokenized.com, ale to zupełnie inna sprawa Przedmiot.)

Ale BSV? Bitcoina?

Czekaj, tytuł mówi „Bitcoin”, ale mówisz o BSV?

Krótko mówiąc, BSV (Bitcoin Satoshi Vision) jest jedynym blockchainem, który jest zgodny z oryginalnym projektem bitcoin autorstwa wynalazcy Bitcoina Satoshi Nakamoto, a sam Satoshi jest całkowicie za BSV. Inne sieci, takie jak BTC, BCH, nie są prawdziwymi bitcoinami.

Bitcoin Satoshi Vision (BSV) to jedyny blockchain, który ma następujące właściwości:

Nieograniczona skalowalność (o rzędy wielkości bardziej skalowalne, zaprojektowane, aby osiągnąć TPS w milionach);
Niezwykle bezpieczny i niezawodny (jedyny blockchain, który ma maksymalną historię bezpieczeństwa PoW);
Niezwykle niski koszt (o rzędy wielkości tańsze, przy 1/100 centa za transakcję);
Natychmiastowo weryfikowalne transakcje (ze względu na UTXO, SPV i weryfikację przed kolejnym łańcuchem);
Pełna pojemność inteligentnej umowy z kompletnością Turinga.
Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj następujące artykuły na temat BSV (jako poważnych studiów technicznych/ekonomii):

BTC i BSV, jaka jest prawdziwa różnica?
Dlaczego BSV jest systemem tworzącym wartość, a BTC systemem absorbującym wartość?
Dowód pracy (PoW) to jedyny sposób na zapobieganie korupcji
Dlaczego wierzę, że Craig Wright jest najprawdopodobniej Satoshi
W oczekiwaniu na historyczny proces dotyczący Bitcoina: Kleiman v. Wright
Horyzont

DEX na blockchainie Bitcoina dopiero się zaczyna. TokenSwap ma zaledwie dwa miesiące i wciąż jest bardzo mały. To może się nie udać (nie jest to przepowiednia, ale tylko hipotetyczna). Ale jeśli TokenSwap się nie uda, ktoś inny w końcu zrobi to na blockchainie BSV, ponieważ zalety technologiczne są ogromne.

TokenSwap używa podstawowego tokena handlowego TSC, aby ułatwić cały handel. Opłaty handlowe są uiszczane w TSC. Tokeny TSC są wydawane głównie w formie wypłat farm, aby zachęcić wczesnych użytkowników. Dostawcy płynności, którzy nie chcą zajmować się rolnictwem, nie otrzymują wypłat za rolnictwo, ale zarabiają na opłatach transakcyjnych.

Platforma TokenSwap ma obecnie około 10 milionów dolarów całkowitych aktywów zamkniętych w pulach do handlu. Jego podstawowy token handlowy TSC ma aktualną wycenę (kapitalizację rynkową) w wysokości około 4 milionów USD w oparciu o liczbę już wydanych tokenów TSC i aktualną cenę tokena TSC, a jego w pełni rozwodniona wycena wynosi około 60 milionów USD (gdy wszystkie miliardy tokenów TSC są wydany za około 28 miesięcy od teraz), w oparciu o aktualną cenę tokena TSC.

Ponieważ TokenSwap pobiera 0,25% opłat za wszystkie pary handlowe, z czego 0,04% (16% całkowitej opłaty) zostanie wykorzystane na odkupienie TSC, a odkupione TSC zostanie spalone, całkowita liczba istniejących tokenów TSC będzie mniejsza niż miliard , dzięki czemu wycena TSC jest korzystniejsza. Rzeczywisty procent TSC, który zostanie spalony, zależy od wolumenu obrotu. Im wyższy wolumen obrotu, tym więcej TSC zostanie spalonych. Dlatego wolumen obrotu ma podwójnie pozytywny wpływ na tokenomicę TSC.

Biorąc pod uwagę całkowitą wartość aktywów zamkniętych w pulach do handlu, jeśli założysz, że poziom działań handlowych na jednostkę całkowitej wartości aktywów jest porównywalny z ogólnym rynkiem walut cyfrowych (patrz poniżej), przybliżone oszacowanie rocznych przychodów z transakcji generowanych z naliczania opłaty transakcyjne na TokenSwap byłyby bliskie 400 000 USD, co oznacza nieco ponad 1000 USD dziennej opłaty transakcyjnej. (Uwaga: dzienna opłata transakcyjna w wysokości 1000 USD jest tylko ostrożnym szacunkiem, a rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa. Zespół TokenSwap miałby znacznie lepszy wgląd w rzeczywisty wolumen transakcji i wynikające z nich opłaty i miałby nadzieję, że uda im się uwolnić takie liczby.)

Biorąc pod uwagę, że opłata transakcyjna jest prawie czystym zyskiem dla posiadaczy tokenów TSC, łatwo uzasadnia obecny limit rynkowy TSC na poziomie co najmniej 8 milionów dolarów, przy założeniu skromnego wskaźnika P/E na poziomie 20. I nie obejmuje to nawet wypłat z rolnictwa, co jest znacznie więcej niż zwykłe opłaty transakcyjne uzyskiwane przez dostawców płynności na wczesnych etapach.

Jednak powyższe wykorzystuje tradycyjne fundamentalne mierniki wyceny (wskaźnik P/E) do wyceny tokena TSC. Jest to metoda często stosowana do wyceny tradycyjnych dojrzałych akcji, ale żadna waluta cyfrowa nie jest w rzeczywistości wyceniana przy użyciu takich podstawowych wskaźników wyceny.

Porównaj go bezpośrednio z innymi tokenami DEX. Jednym z mierników wyceny jest współczynnik kapitalizacji rynkowej tokena/dzienny wolumen obrotu. Stosunek ten waha się od 3 do 10x (Uniswap to 7x). Ponieważ dzienny wolumen transakcji aktywnego DEX zwykle zbliża się do poziomu TVL, kapitalizacja rynkowa tokena DEX powinna być 3–10 razy większa niż TVL. To jest to, co rynek walut cyfrowych najwyraźniej stosuje się do notowanych tokenów DEX. Mierzona tymi wskaźnikami, porównywalna kapitalizacja rynkowa TSC wyniosłaby 30-100 milionów USD, na podstawie tylko aktualnie zrealizowanych liczb, a nie przyszłych prognoz.

Oznacza to, że TSC przy obecnej kapitalizacji rynkowej wynoszącej 4 miliony USD jest poważnie niedowartościowane. Nawet jeśli TVL na platformie nie wzrośnie z obecnego poziomu w ciągu następnych 28 miesięcy (co byłoby straszną perspektywą dla platformy DEX), pasywnie osiągnęłaby swoją w pełni rozwodnioną wycenę (patrz wyżej) w oparciu o obecną cenę tokena , ale wycena wciąż może być uzasadniona.

Ale aby odnieść sukces, platforma musi się rozwijać, a jej pary i działania TVL i handlowe rosną. A gdy platforma rośnie, cena tokena i kapitalizacja rynkowa powinny wzrosnąć.

Przyszłość TokenSwap zależy od tego, czy wielkość i objętość platformy wzrośnie, aby dopasować się do inflacji w czasie. Wypłata TSC jest już maksymalna zgodnie z 30-miesięcznym harmonogramem pełnego rozcieńczenia, więc nie mogą przyciągnąć nowych aktywów do rolnictwa, po prostu zwiększając wypłatę. W każdym razie wypłaty motywacyjne dla rolnictwa to tak naprawdę tymczasowa strategia bootstrappingu, której skuteczność stopniowo spada z czasem. Platforma będzie musiała przyciągnąć więcej aktywów i użytkowników, którzy chcą handlować wewnętrznie (zamiast tych, którzy dołączają, aby zarabiać tylko więcej wypłat z rolnictwa).

TokenSwap rozpoczął się od par związanych z pulą płynności BSV, ale nie ogranicza się do par handlowych obejmujących monety BSV. Chociaż technologia opiera się na blockchainie BSV, teoretycznie TokenSwap może tworzyć nieograniczoną liczbę pul płynności, przenosząc na platformę dowolne tokeny spoza blockchainu BSV. Dowolną monetę lub token, BTC, ETH lub inne tokeny, w tym te na Ethereum, można przenieść na platformę TokenSwap przez most tokenów, który już działa i rozwija się.

Wyzwania są związane z rozpoznaniem rynku, ponieważ cały ekosystem BSV cierpi na tym samym. Prawda nie jest jeszcze znana. Nawet większość programistów i osób mających wpływ na waluty cyfrowe nie rozumie tego. Słowa muszą być rozpowszechniane. A wynik toczącego się pozwu Kleiman przeciwko Wrightowi będzie miał pozytywny wpływ. Zobacz: W oczekiwaniu na historyczny proces dotyczący Bitcoina: Kleiman v. Wright.

Pomijając ekonomię, istnieje również moralny lub etyczny argument za wspieraniem aplikacji opartych na BSV, takich jak TokenSwap. To użyteczność. To jest prawda. To uczciwość.

Zastrzeżenie/ujawnienie: To absolutnie nie jest porada finansowa. Piszę tylko, aby wyrazić własne zrozumienie systemu, głównie z technicznego punktu widzenia. Ogólnie nie jestem fanem DeFi, a nawet nie jestem do końca pewien jego legalności w niektórych jurysdykcjach. W szczególności w odniesieniu do TokenSwap, ponieważ jestem wczesnym zwolennikiem i posiadaczem tokenów TSC i udziałów w puli płynności na TokenSwap, moje poglądy są stronnicze.

Ten artykuł został lekko zredagowany dla jasności.

Obejrzyj: panel CoinGeek New York, Blockchain dla lepszego łańcucha dostaw i zrównoważonego rozwoju

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : A Case for DEX on Bitcoin – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO