Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

29 listopada 2021

Doniesienia o aresztowaniu dyrektora finansowego Celsius Network mogą sygnalizować więcej kłopotów dla Tethera

Celsius Network, „bank kryptowalut” o wartości 3 miliardów dolarów, jest ponownie badany w tym tygodniu po tym, jak rozeszły się pogłoski, że jego dyrektor finansowy Yaron Shalem został aresztowany za oszustwa w Izraelu. Firma otrzymała finansowanie i pożyczki od Tethera, emitenta wszechobecnego, ale kłopotliwego „stablecoina” USDT.

W chwili pisania tego tekstu aresztowanie Shalema nie zostało potwierdzone w doniesieniach prasowych. Jednak wiele kont na Twitterze opublikowało te roszczenia osobno, z których jeden mówi, że Celsjusz „zaraz wybuchnie”.

Celsjusza i uwięzi

Tether udzielił pożyczki firmie Celsius Network i był głównym inwestorem w rundzie finansowania o wartości 30 mln USD w 2020 r.

Każdy Tether (USDT) ma wartość około 1 USD, a zasób jest używany jako zastępstwo dla USD na kilku największych światowych giełdach. Jego wartość rzekomo pochodziła z ekwiwalentu „prawdziwego” dolara amerykańskiego przechowywanego w rezerwach Tethera (firmy), ale okazało się, że to nieprawda, a firma ma również historię utraty dużych kwot pieniędzy w wyniku różnych nieszczęść i konfiskat.

Obecnie w obiegu znajduje się ponad 69 miliardów tokenów USDT. W październiku 2021 r. Amerykańska Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi Towarów (CFTC) stwierdziła, że ​​faktyczne rezerwy firmy w USD wynosiły czasami zaledwie 26% łącznej wartości USDT. Uderzył grupę firm Tethera karami w wysokości 42,5 miliona dolarów za pominięcia i wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rezerw wspierających USDT, mówiąc, że „rezerwy” obejmowały niezabezpieczone należności i inne aktywa cyfrowe.

Połączenie Moshe Hogega

Shalem był wcześniej dyrektorem finansowym w firmie venture capital Singulariteam Ltd., kierowanej przez przedsiębiorcę Moshe Hogega. Hogeg, jego firma i współpracownicy byli nękani oskarżeniami i procesami sądowymi o udział w wielu oszustwach ICO. Należą do nich LeadCoin i Stox.

W marcu 2019 r. Shalem został usunięty jako oskarżony w jednej z tych spraw. Chiński inwestor Zhewen Hu złożył pozew w Tel Awiwie w styczniu 2019 r., ale usunął nazwisko Shalema z listy, twierdząc, że nie ponosi osobistej odpowiedzialności za działania firmy.

Hu później wycofał sprawę po osiągnięciu ugody. Jednak w grudniu 2019 r. i ponownie w lipcu 2020 r. Hogeg i Singulariteam Ltd. zostały pozwane przez amerykańsko-kanadyjskich inwestorów Seana Snydera i Brada Millsa. Pozwy sugerowały, że Hogeg sprzeniewierzył fundusze zebrane w ICO i wykorzystał je do zakupu izraelskiej drużyny piłkarskiej, przekazania dużej darowizny na rzecz Uniwersytetu w Tel Awiwie i sfinansowania transakcji na rynku nieruchomości. Twierdzili również, że część pieniędzy została przekazana do Singulariteam.

Stox był promowany jako rynek predykcyjny (i token o tej samej nazwie) działający w sieci Ethereum. Sam Hogeg również twierdził, że padł ofiarą oszustwa kryptograficznego, mówiąc, że został okradziony z funduszy, gdy próbował kupić monety GRIN w transakcji pozagiełdowej (OTC) w 2019 roku.

O sieci Celsjusza

Celsius jest określany jako „rodzaj banku kryptowalutowego”, który posiada 40% swoich depozytów w BTC i 30% w ETH. To, co czyni go podobnym do banku, to fakt, że jego depozyty mogą być pożyczane, przynosząc ich pierwotnym posiadaczom 5-12% rocznych odsetek.

Ta wysoka stopa procentowa doprowadziła do zarzutów, że Celsius prowadzi coś w rodzaju systemu Ponziego, czemu zaprzeczył jego zespół wykonawczy. Twierdzili, że zarabia wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić odsetki poprzez wydobycie BTC i handel innymi aktywami przy użyciu strategii hedgingowych. Jednak organy regulacyjne w niektórych jurysdykcjach również zakwestionowały praktyki firmy, a amerykański stan Kentucky wydał nakaz zaprzestania działalności, twierdząc, że naruszył przepisy dotyczące papierów wartościowych i nie ujawnił klientom szczegółów na temat charakteru ich depozytów. Po zdeponowaniu zasoby cyfrowe stają się własnością Celsius.

Plotki otaczające aresztowanie Shalema sugerowały, że było to związane z jego interesami z Singulariteam i Hogegiem, a nie z samym Celsjuszem. Jeśli jednak to prawda, efekty przeniosłyby się na różne powiązania, co najmniej skłaniając do dalszej (i bardzo potrzebnej) analizy spółek zajmujących się aktywami cyfrowymi, które emitują i obracają miliardami dolarów wartości.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Reports of Celsius Network CFO’s arrest could signal more trouble for Tether – CoinGeek