Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

29 listopada 2021

Ahoj tokeny Bitcoin — STAS!

Szał na tokeny ostatnio nabrał tempa na BSV i wreszcie odświeżający jest fakt, że tak wiele ambitnych projektów korzysta z nieograniczonych możliwości i skalowalności blockchaina BSV. Mamy tak wiele możliwości wyboru protokołów tokenów drugiej warstwy — Run, Relay, Tokenized….

Relysia Twitter

Potem zobaczyłem to na Twitterze…

Zbudowany w oparciu o STAS (uzasadnione tokeny z aktualizowanymi Satoshis), długo oczekiwany protokół tokenów warstwy 0 w BSV. Co było dość ekscytujące, ponieważ STAS był projektem, w który byłem zaangażowany od jakiegoś czasu, więc dobrze było w końcu zobaczyć jego zastosowanie na wolności. Ale myślę, że ten tweet wymaga nieco więcej wyjaśnień, ponieważ skłonił mnie do podwójnego spojrzenia.

Wartość 0,0000015 USD jest prawdopodobnie wartością obliczoną przez obliczenie wartości 1 sat[1]. Ale dlaczego twierdzą, że możesz dokonać transakcji na BSV tylko za 1 sob? Dzieje się tak ze względu na naturę protokołu STAS oraz fakt, że jest to najbardziej natywny protokół tokenów na BSV (już bardziej natywny i byłyby to same bitcoiny), co pozwala na ich użycie jako metody płatności dla atomic swaps, DeFi wnioski i opłaty eksploatacyjne.

Poczekaj — możesz zapytać, jak można wykorzystać token jako opłatę za wydobycie? Cóż, cieszę się, że pytałeś.

Po pierwsze, wiele z wyżej wymienionych zastosowań tokena na szczycie BSV zakłada, że ​​taki token jest używany jako cyfrowy token fiat lub cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC). Oczywiście robi to prowincja banków z odpowiednimi licencjami, ale w Szwajcarii banki mają zdolność prawną do wydawania cyfrowych tokenów pieniężnych, do których kwalifikuje się STAS, ponieważ w przeciwieństwie do innych protokołów drugiej warstwy, takich jak popularny i przyjazny programistom Run. SV (które są bardziej popularne w przypadku NFT i tokenów reprezentujących aktywa wirtualne) Protokół STAS nie wymaga dodatkowych oddzielnych serwerów do utrzymania sald tokenów. Jest to kluczowe, ponieważ konieczność uruchamiania serwerów w celu utrzymania salda tokena sprawia, że ​​token staje się „kontem salda” (dosłownie), a nie cyfrową gotówką, która nie ma żadnego zapisu salda[2].

W przeciwieństwie do tego, STAS utrzymuje swoje salda w taki sam sposób, jak Bitcoin, w zestawie UTXO, który jest utrzymywany przez górników (przetwarzających transakcje) z sieci publicznej, więc tworzenie w ten sposób tokenów wspieranych fiat pozwala bankom (przynajmniej w Szwajcarii) do emisji tokenów cyfrowych, które są zabezpieczone depozytami[3].

Mając to na uwadze, wyobraź sobie teraz taki cyfrowy token gotówkowy używany do reprezentowania powiedzmy euro. Bank może emitować te tokeny STAS w taki sposób, że każdy token STAS, który ma osadzony 1 sat na monecie, może reprezentować 0,01, 0,001 lub 0,0001 euro[4]. Oznacza to, że opłaty za wydobycie można uiścić w tokenie fiat, zamiast w normalny sposób.

Oprócz zsumowania natywnych opłat satoshi, które są wbudowane w transakcję, górnicy mogą alternatywnie oferować adres płatności, pod którym osoby, które chcą rejestrować swoje transakcje w blockchain, mogą wysyłać tokeny STAS, które reprezentują euro, aby zapłacić za transakcję. Jeśli pamiętasz, górnik jest całkowicie zgodny z protokołem, aby wydobyć transakcję z 0 opłatami. Jedynie siły ekonomiczne generalnie uniemożliwiają im to. Korzystając z tokena fiducjarnego wydanego przez bank przy użyciu protokołu STAS, górnicy mogą teraz akceptować swoje opłaty za wydobycie w formie fiducjarnej, a nie tylko w Bitcoin.

Zapewnia to elastyczność, której nigdy wcześniej nie zapewniała sieć. Wyobraź sobie tokeny STAS, które mogą mieć nominał 0,0000001 USD. Ten token może być teraz używany do płacenia za transakcje. Można skonstruować transakcję, która przenosi 1 000 000 USD (w tokenach BSV lub fiat), mimo że płaci 0 opłat w BSV, może faktycznie wysłać 15 wspomnianych wcześniej tokenów STAS na adres górnika w ramach transakcji (łącznie 0,0000015 USD jako tweet pierwotnie zamieszczony). Chociaż transakcja nie wiąże się z opłatami satoshi, górnik, któremu wysłano tokeny STAS, akceptuje transakcję do wydobycia, ponieważ jest skłonny zaakceptować opłaty za tokeny USD zamiast bitcoin.

Ta metoda ma pewne zalety. Górnicy są odizolowani od wahań cen BSV. Jako dostawcy infrastruktury, ich koszty są prawdopodobnie w USD lub EUR, a oni z zadowoleniem przyjęliby wycenę swoich usług w tej samej walucie, aby usunąć ryzyko walutowe, z którym w przeciwnym razie musieliby z natury się borykać. Możliwość akceptowania płatności w tokenach fiat, a także BSV jest również lepsza dla większości klientów, którzy woleliby nie kupować BSV, aby korzystać z sieci.

Istnieją jednak pewne wady tej metody. Po pierwsze, klienci musieliby działać w jurysdykcji, w której istnieje bank wydający legalne tokeny fiat na STAS. Po drugie, muszą mieć dostęp do procesora transakcji, który jest skłonny zaakceptować te fiat tokeny jako płatność za swoje usługi zamiast BSV. Po trzecie, są zależni tylko od tego procesora transakcyjnego, aby wydobywać swoje transakcje, co oznacza, że ​​tracą trochę nadmiarowości, którą otrzymujesz, gdy płacisz za transakcje z natywnym BSV, co prawdopodobnie zaakceptuje każdy procesor transakcji w sieci. Wreszcie, biorąc pod uwagę, że są one zależne tylko od jednego procesora, potwierdzenie ich transakcji może zająć więcej czasu niż normalne transakcje, w zależności od mocy obliczeniowej procesora.

W końcu znajdą się tacy, którzy uważają, że ten model jest exploitem lub nadużyciem sieci Bitcoin. Będą twierdzić, że nieużywanie bitcoinów do płacenia za transakcje usuwa część znaczenia i głównego celu samego tokena BSV, którym jest płacenie za transakcje BSV. Powiedziałbym im po prostu: zasady wolnego rynku.

Przetwarzanie transakcji bez żadnych opłat nie jest sprzeczne z protokołem. Tak było zawsze. Dla innych procesorów, którzy nie są stroną umowy, będą oni postrzegać te transakcje jako przetwarzane za darmo. Jednak podmiot przetwarzający będący stroną umowy otrzyma godziwą zapłatę w formie fiat. Co więcej, korzyści płynące z posiadania stabilnego tokena fiat na szczycie publicznego, skalowalnego łańcucha bloków, takiego jak BSV, znacznie przewyższają wszelkie dostrzegane wady.

Prosty fakt, że pozwala na odizolowanie cen towarów i usług, kupujących i sprzedających towary, od zmienności samych rynków kryptowalut, jest wart każdego kompromisu. Potencjalne przypadki użycia, firmy i usługi, które można w ten sposób wprowadzić do BSV, tylko zwiększą popyt na BSV nie tylko jako metodę płatności za transakcje, ale jako „paliwo”, które należy wykorzystać, aby wybić nowe Tokeny STAS przez uczestniczące banki wydające. W końcu tak długo, jak BSV satoshi są potrzebne dla jakiegoś narzędzia, jakiegokolwiek narzędzia, będzie to napędzać wzrost popytu i sukces sieci w dłuższej perspektywie.

By zwalić z siebie zdanie Johna Maynarda Keynesa: „Na dłuższą metę BSV zawsze wygra” – o ile go używamy[5].

/Jerry Chan


[1] 1 satoshi to najmniejsza jednostka, która może być przekazana w transakcji bitcoin. To rzeczywiście najmniejszy nominał bitcoina. 1 sat = 10^-8 bitcoinów

[2] Salda ich transakcji mogą być przechowywane, ale jest to oddzielone od samych monet (tokenów).

[3] Warto zauważyć, że z tego powodu wiele banków nie może używać Ethereum do wydawania tokenów gotówki fiducjarnej, ponieważ protokół Ethereum przechowuje WSZYSTKIE swoje zapisy jako salda i w ogóle nie ma pojęcia o monetach. Wszystkie tokeny w Ethereum to wirtualne koncepcje, a nie monety. (Zaskoczony? Chcesz wiedzieć więcej?)

[4] Używam tutaj przecinka, aby nakreślić przecinek dziesiętny, przestrzegając europejskiego standardu dla euro.

[5] NIE po prostu hodl, jak mówi piosenka — „To jest jak magiczny pens, trzymaj go mocno, a nie będziesz miał żadnego, pożycz go, wydaj, a będziesz miał tak wiele, że rzucą wszystko nad podłogą” — Miłość jest czymś, jeśli ją oddajesz

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin tokens ahoy—STAS! – CoinGeek