Bitcoin jako sieć Mandala

Lub „Jak nauczyłem się przestać się martwić i kochać kopie zapasowe monet”

Cóż, w końcu to się stało. Świat BSV w końcu zaczyna myśleć „na dużą skalę” i zaczyna dyskutować i debatować nad nieuchronnościami ekonomicznymi, że twoja fraza zalążkowa portfela nie będzie działać wiecznie. wzdycha

Po raz pierwszy napisałem o tym dwa lata temu w artykule o tragedii robaka mózgowego, który dotknął cały ekosystem Bitcoina. Odbyłem nawet więcej niż kilka debat na Twitterze z pewnymi socjalistycznymi samozwańczymi ekspertami od blockchain, takimi jak Derek Moore w tamtym czasie, którzy argumentowali, że górnicy otrzymali już należytą opłatę za wieczyste przechowywanie wszystkiego, co ktokolwiek chciał umieścić w blockchain. No cóż, wreszcie nadszedł czas na ich zwycięstwo. Tak ci mówiłem. Dzięki szalejącemu skalowaniu BSV w ciągu ostatnich 6 miesięcy ludzie w końcu zaczynają zdawać sobie sprawę[1], że nie można oczekiwać, że górnicy będą przechowywać wszystko na zawsze… a to, co to oznacza dla portfeli, zaczyna przerażać niektórych.

Cóż, drogi czytelniku, jesteś w BSV, prawda? Musisz być przyzwyczajony do ciągłego kwestionowania swoich poglądów na rzeczywistość. Więc nie będzie to dla ciebie zbyt niewygodne. Innym czytelnikom przepraszam za nadchodzące nieprzyjemności, a mój prawnik powiedział mi z góry, że nie mogę być pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek drgawki, tętniaki lub zawały mięśnia sercowego, które mogą wystąpić. Zostałeś ostrzeżony.

Jak wspomniano w akapicie otwierającym, twoje początkowe frazy, czyli te 12 sekretnych słów, które twój przyjaciel kazał ci trzymać w stalowej skrzynce, nie będą działać wiecznie. To, chociaż szokujące dla każdego maksymalisty BTC, czytającego tutaj (eh… co do cholery robisz tutaj w sekcji dla dorosłych w Internecie? Sekcja dla dzieci jest tutaj, przejdź dalej, shoo!) jest zimną rzeczywistością, nawet jeśli nie wierzysz w duże bloki i BSV. Oznacza to po prostu, że po prostu kopnąłeś puszkę dalej, jak każdy dobry polityk, mając nadzieję, że ta niepopularna prawda stanie się następnym problemem facetów zamiast twojego. Czemu? Cóż, Connor dobrze to wyjaśnił w swoim filmie, oczekiwanie, że pojawią się bezpłatne usługi, które będą służyć anonimowym portfelom do odzyskiwania monet, jest błędnym oczekiwaniem w każdym horyzoncie długoterminowym – w każdym razie w każdym kapitalistycznym świecie.

Oczywiście rozwiązanie jest również kapitalistyczne. Po prostu bądź gotów zapłacić za tę usługę. Do tej pory tylko powtórzyłem to, co już omówiłem w moim oryginalnym artykule Tragedy of the Commons. Zanurzmy się nieco głębiej w tym czasie.

W oryginalnym artykule omawiałem, w jaki sposób istniała cała warstwa dostawców usług, która powinna koniecznie istnieć w sieci Bitcoin, gdyby protokół Bitcoin miał być darmowy i otwarcie innowacyjny, a nie twórcy protokołów próbujący naprawić wszystko na poziomie rdzenia i w procesie dławienia naturalnej specjalizacji gospodarczej i dywersyfikacji. W BSV nie mamy tego problemu, ponieważ główny protokół jest osadzony w kamieniu i wszelkie próby jego zmiany spowodują, że ta wersja nie będzie BSV. To jest powód, dla którego BSV jest pierwszym publicznym blockchainem, który napotkał ten problem na wolności.

Zacznijmy od oddzielenia dwóch często spotykanych zadań: odzyskiwanie klucza prywatnego vs odzyskiwanie monet.

Większość ludzi dzisiaj myśli o nich jako o jednym i tym samym i jest to częściowo wina tego, jak obecnie projektuje się portfele. Starając się uprościć wrażenia użytkownika, twórcy portfeli ukryli przed użytkownikami pojęcie kluczy i monet (inaczej UTXO). Chcą, żeby widok wyglądał jak portfel. Wirtualna torba tokenów. Ale pod tym wszystkim portfele obsługują dwa zestawy danych: klucze — które służą do generowania adresów i monety — rzeczywiste bitcoiny, które posiadasz i które możesz wydać. Za pomocą „portfela mózgowego” lub frazy początkowej możesz tylko zregenerować klucze. Sama nie może przywrócić portfela i jego równowagi.

Wraz z tą frazą zalążkową, aby przywrócić, musisz ponownie znaleźć monety, które posiadasz. Teraz normalnie nie jest to trudne zadanie, ponieważ wszystkie niewydane monety (wszystkich, nie tylko twoich) są koniecznie przechowywane przez górników w sieci blockchain, ale nie ma gwarancji, że wyślą ci je, gdy będziesz ich potrzebować. Obecnie większość portfeli uruchamia własne usługi zaplecza bezpłatnie lub korzysta z bezpłatnych interfejsów API eksploratora łańcucha bloków. Ponadto węzły sieciowe mają tylko zestaw niewydanych monet i blokują odkrywcom tylko historyczne wydatki, ale bez żadnych dodatkowych komentarzy lub metadanych, które możesz przechowywać w swoim portfelu na temat tych[2] wydatków.

Oznacza to, że chociaż możesz być w stanie odzyskać bieżące saldo w swoim portfelu, jeśli tylko ładnie poprosisz górnika, niekoniecznie będzie on w stanie podać Ci całą historię wydatków z Twojego portfela. Do tej historii będziesz potrzebować historycznych informacji o wydanych monetach i czegoś, co ma tylko Twój portfel, metadanych. Ponieważ blockchain jest bazą danych, do której stale dodawane są dane, koszt utrzymania wszystkich historycznych bloków w monotonnie rosnącym koszcie i jeśli usługa nie generuje przychodów, nie będą one istnieć. Gdyby tylko istniała usługa, która zaakceptowałaby transakcje, które wysyłasz, i utrzymywałaby je na zawsze…

Rozwiązaniem tego „problemu [3]” jest po prostu pozwolić kapitalizmowi robić swoje. Same portfele zawierają zapisy wszystkich wydanych przez siebie monet oraz wszystkich monet, które obecnie posiadają. Dane te nie są duże, a ich kopie zapasowe można tworzyć w tradycyjny sposób. Można go również umieścić w programach do obsługi haseł lub innych szyfrowanych rozwiązaniach do przechowywania, aby można je było później przywrócić. Ale oznacza to, że format kopii zapasowej może się różnić w zależności od portfela, a także oznacza, że ​​jeśli jest przechowywany w formie zaszyfrowanej, możesz zapomnieć hasło. Traktuj kopie zapasowe portfela jak kopie zapasowe danych wrażliwych. Zachowaj wiele kopii zapasowych.

Innym problemem jest to, że kopie zapasowe będą musiały być wykonywane często, jeśli portfel jest aktywny. W idealnej sytuacji kopia zapasowa zestawu monet powinna być zapisywana w kopii zapasowej po każdej transakcji. Ta kopia zapasowa może sama zostać zapisana w łańcuchu bloków jako dane, ponieważ same informacje dotyczące monety i historii nie są wrażliwe, a same klucze mogą być generowane osobno przy użyciu tradycyjnych fraz źródłowych. Ta transakcja kopii zapasowej może zostać przekazana do usługi archiwizacji za jednorazową opłatą, z oczekiwaniem, że jeśli poprosisz o nią później, może za nią obciążyć. W przypadku portfeli, które są bardziej przeznaczone do przechowywania w chłodni lub bezpiecznych skarbców, które nie będą często używane regularnie, mogą sobie pozwolić na znacznie rzadsze tworzenie kopii zapasowych.

Wydaje się więc, że węzły archiwum w końcu znalazły się na szczycie ludzkich umysłów. Firma, która prowadzi pełną kopię blockchain i daje dostęp do wszelkich historycznych monet za odpowiednią cenę. Dzięki BSV płacenie za tę usługę będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie musisz wchodzić na stronę internetową, pobierać oprogramowania ani niczego importować. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę niektóre projekty oprogramowania pośredniego, takie jak Babbage, być może wkrótce będziesz mógł po prostu automatycznie zapłacić za kopię zapasową portfela za pośrednictwem samego portfela. Wyobraź sobie, że masz w portfelu frazę typu seed, której nie używałeś od 50 lat. Pobierasz najnowszą wersję portfela, zapyta Cię, czy masz plik kopii zapasowej. Ty nie. (Gdybyś to zrobił, przywróciłoby to wszystko i byłoby gotowe), masz wtedy opcję zapłaty za przywrócenie, która pobiera 3% wartości przywróconych monet lub 5% od Ciebie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin as a Mandala Network – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO