Bankowanie starego wina w nowych butelkach, jak wyjaśnił Craig Wright

Dr Craig Wright wcześniej określał większość cyfrowych walut jako „stare wino w nowych butelkach”. Ma na myśli to, że zostało to zrobione wcześniej. Wiele z nich to te same stare oszustwa, które zawsze istniały, ubrane jako coś nowego.

W październiku dr Wright opublikował post na blogu „Bankowanie starego wina w nowych butelkach”. Bada, w jaki sposób firmy takie jak Coinbase i Square próbują przejąć Bitcoin i stworzyć nowy system bankowy (który wygląda bardzo podobnie do starego) dla osobistego zysku. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo postowi.

Nie ma potrzeby posiadania zaufanych pośredników

Pierwsze akapity bloga opisują fakt, że Bitcoin został zaprojektowany specjalnie w celu wyeliminowania potrzeby zaufanych pośredników. Jednak „sklepy z wiadrami”, takie jak Coinbase i inne giełdy walut cyfrowych, zaczęły zachowywać się jak staromodne banki, które przechowują pieniądze ludzi i działają jak to, co Bitcoin miał wyeliminować.

Blog podkreśla, że ​​zamiast rozliczać się w Bitcoin przy każdej transakcji, giełdy rozliczają się codziennie, działając w sposób podobny do systemu bankowego SWIFT. Podkreśla, w jaki sposób odpowiada to wielu beneficjentom starego systemu, takim jak Peter Thiel z PayPal, którzy nie chcą Bitcoina, ponieważ sprawiłoby to, że ich firmy stałyby się przestarzałe.

To, czego ci zasiedziali naprawdę chcą, to system, na którym mogą kontrolować i zarabiać pieniądze, taki jak cyfrowy system złota promowany jako BTC. To doprowadziłoby nas z powrotem do systemu podobnego do tego, który mieliśmy sto lat temu, w którym Bitcoin zastępuje złoto jako system rozliczeń międzybankowych, a nie coś, co jest używane do codziennych transakcji przez zwykłych ludzi.

Dr Wright wskazuje, że w tamtych czasach większość ludzi nigdy nie widziała złota w swoim życiu, a jeśli zwolennicy BTC postawią na swoim, większość ludzi również nigdy nie zobaczy Bitcoina. To ostatecznie doprowadziłoby do systemu, w którym Bitcoin jest podważany.

Złoto i bankowość

W kolejnej części bloga otrzymujemy krótką historię działania systemu bankowego opartego na złocie. Rzeczywistość jest taka, jak mówi nam dr Wright, że złoto rzadko się porusza.

Czy to nie brzmi znajomo? Właśnie to promują osoby stojące za Blockstream i innymi firmami powiązanymi z BTC. Tak jak złoto było trzymane w skarbcach, a banknoty były wymieniane w celu śledzenia własności, Bitcoin działałby w ten sam sposób, gdyby Jack Dorsey z Square i jego przyjaciele mieli swój sposób.

Dr Wright podkreśla, że ​​Bitcoin sprawia, że ​​takie wysiłki są daremne. Usunął potrzebę tych pośredników. Nie muszą już wymieniać aktywów gotówkowych, a jeszcze lepiej, można również tworzyć inne aktywa, którymi można handlować bezpośrednio. Wyjaśnia, że ​​w swojej białej księdze zdefiniował czysto elektroniczny system kasowy peer-to-peer. Podkreślił, że systemy takie jak Lightning Network wcale nie są bitcoinami; są to te same systemy finansowe, z których Bitcoin miał uczynić niepotrzebnymi.

Chęć zdobycia i kontrolowania rynku

Wielu nowych uczestników branży walut cyfrowych i wielu, którzy są w tym od lat, ale nie myślą samodzielnie, czerpie swoje pomysły na temat tego, co to jest od liderów myśli, takich jak Jack Dorsey z Square i dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong.

Jednak dr Wright podkreśla, w jaki sposób ci ludzie budują firmy, które zamierzają przechwycić Bitcoin i czerpać z niego zyski. Zauważa, jak chcą zarabiać na opłatach giełdowych i na gromadzeniu danych od użytkowników, dokładnie w rodzaju trującego modelu biznesowego stosowanego przez firmy technologiczne z Doliny Krzemowej, przeciwko którym wielokrotnie wypowiadał się. Kiedy korzystasz z tych firm, mówi, w ogóle nie używasz Bitcoina. Zamiast tego używasz nowoczesnej wersji starożytnego systemu bankowego w postaci „aplikacji do Doliny Krzemowej niskiej jakości”.

Dr Wright następnie wskazuje, że ten system oparty na koncie wcale nie jest bezpieczny i można go łatwo zhakować. Świadczą o tym mnogość historii o hackach związanych z wymianą, które widzieliśmy na przestrzeni lat. Rzeczywiście, jak doniesiono w kartelu Crypto Crime Cartel firmy CoinGeek, wydaje się, że co drugi tydzień dochodzi do hakowania innej cyfrowej wymiany walut, a użytkownicy są przekonani, że ich środków nie można odzyskać.

Ten nowy system jest nieuregulowany i nie oferuje żadnej ochrony starego systemu bankowego. Został tak zaprojektowany, a faktyczna wymiana Bitcoin nie jest nawet konieczna w tym systemie. Zamiast tego giełdy mogą działać w oparciu o miesięczne przesunięcia w systemie, który pozwala im (Coinbase, Square itp.) na prowadzenie rejestru cyfrowego złota. Jednak dr Wright zwraca uwagę, że nikt nie ma możliwości zweryfikowania tego, co faktycznie posiadają. Może to prowadzić do bankowości z rezerwą cząstkową opartej na cyfrowym złocie.

Przechodząc do sedna sprawy, blog informuje nas, że gdy przenosimy monety między giełdami, żadne monety nie muszą się faktycznie przemieszczać. Zamiast tego wszystko, co muszą zrobić giełdy, to zaktualizować księgi, które prowadzą, a rozliczenie może nastąpić w pewnym momencie w przyszłości. Najwyraźniej nie jest to system Bitcoin przedstawiony w białej księdze Satoshiego Nakamoto. Prawdziwy Bitcoin został obalony.

BTC to regresja

W końcowej części bloga dr Wright wskazuje, że BTC to powrót do systemu bankowego opartego na złocie. Jest to jeszcze jedno podobne do systemu wolnej bankowości bez rządowych regulacji. Taki system nigdy nie mógłby pozwolić na dokonywanie małych, przypadkowych transakcji, o których mówił Satoshi Nakamoto (dr Wright podaje przykład kupowania kawy), ponieważ system BTC nigdy nie mógłby skalować się, aby poradzić sobie z niezbędnym wolumenem transakcji. To tutaj Square lub Coinbase wchodzą, aby zarobić pieniądze; oferując aplikacje, które pozwalają „wydawać” bitcoiny, gdy w rzeczywistości nic się nie wydarzyło poza zmianą cyfr na ekranie. W rzeczywistości jest to konto bankowe denominowane w BTC.

Kończąc, dr Wright przypomina nam, że system bankowy oparty na złocie doprowadził do powstania znacznie większej liczby banknotów niż rzeczywiste złoto. Jest to ten sam rodzaj systemów, które mają własne interesy, które próbują zbudować, aby obalić Bitcoin. Ponieważ Bitcoin zagraża wielu branżom, branże te reagują, przekształcając Bitcoin w cyfrowe złoto. Ale Bitcoin nie jest cyfrowym złotem; to elektroniczna gotówka peer-to-peer.

Obejrzyj specjalną relację CoinGeek z procesu Kleiman v Wright tutaj.

Zobacz także przemówienie dr. Craiga Wrighta na konferencji CoinGeek w Nowym Jorku:

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Banking old wine in new bottles, as explained by Craig Wright – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO