Po początkowych usterkach eNaira zyskuje na popularności w Nigerii

Nigeria stała się pierwszym krajem w Afryce i jednym z niewielu na świecie, który wprowadził cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). eNaira została uruchomiona przez prezydenta Muhammada Buhariego i po kilku błędach zaczyna zyskiwać na popularności, ponieważ coraz więcej Nigeryjczyków docenia jej zalety.

Jak poinformował CoinGeek, prezydent Buhari uruchomił CBDC w stolicy Abudży pod hasłem „Same Naira, różne możliwości”. Uruchomił także dwa portfele, jeden dla kupców, a drugi dla użytkowników detalicznych. Twierdził, że cyfrowa naira przyniesie nigeryjskiej gospodarce 29 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady, dzięki szerszej podstawie podatkowej i bardziej wydajnym firmom.

Dwa dni później i po około 100 000 pobrań w sklepie Google Play aplikacja eNaira została usunięta. Raporty twierdziły, że było to spowodowane nawałem negatywnych recenzji na platformie. Jednak urzędnicy z Centralnego Banku Nigerii (CBN) wyjaśnili, że został on usunięty w celu wprowadzenia pewnych ulepszeń i wkrótce wróci do trybu online.

Aplikacja została przywrócona później i od tego czasu jest dostępna online.

Nigeria jest teraz pierwszym krajem w Afryce, który uruchomił CBDC. Podczas gdy sąsiednia Ghana od kilku lat jest w ścisłej rywalizacji, zachodnioafrykański gigant gospodarczy jako pierwszy odważył się wkroczyć w nowy, odważny świat cyfrowej waluty narodowej. W tej kategorii dołącza do Bahamów, które jako pierwsze wprowadziły detaliczną CBDC, ponieważ inne, takie jak Chiny, wydają się wkrótce oficjalnie zadebiutować.

Gubernator CBN Godwin Emefiele powiedział, że pojawiło się „ogromne zainteresowanie i zachęcający odzew”, zauważając, że 33 banki i 120 sprzedawców już z powodzeniem zarejestrowało się na platformie eNaira, z około 2000 użytkownikami detalicznymi również na pokładzie. Gubernator stwierdził ponadto, że wyemitował 200 milionów N (486 000 dolarów) instytucjom finansowym, aby utrzymać parytet z tradycyjną walutą fiducjarną.

Mimo zainteresowania niektórzy wyrażają jednak swoje obawy i wątpliwości. Według lokalnego punktu sprzedaży jeden z kontrowersyjnych obszarów dotyczy odpowiedzialności CBN za eNaira. Bank centralny dał jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie ponosić odpowiedzialności „za jakiekolwiek wykorzystanie, przerwy, opóźnienia lub niemożność korzystania ze strony internetowej eNaira, utracone przychody lub zyski, opóźnienia, przerwy lub utratę usług, biznes lub wartość firmy, stratę lub korupcję danych, utratę wynikającą z awarii systemu lub usługi systemowej, nieprawidłowego działania lub wyłączenia.”

Niektórzy nigeryjscy liderzy biznesu zakwestionowali to. Jednym z nich jest Praise Gbemisola, dyrektor generalny sprzedawcy Jade Stores.

„Więc, jeśli moja gotówka zostanie skradziona w trakcie korzystania z platformy, nie mogę pociągać CBN do odpowiedzialności? Jaka zatem jest dla mnie zachęta do skorzystania z platformy? To dziwne — zauważył Gbemisola.

Obejrzyj: panel CoinGeek New York, Future of Digital Asset Trading & Financial Services

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : After initial glitches, eNaira gains traction in Nigeria – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO