Bitcoin jako podstawa stabilnej gospodarki

W świecie ekonomii nic nie jest bardziej omawiane, dyskutowane, podskakiwane, krytykowane za, ale niezwykle ważne, niż wolna od ryzyka stopa procentowa. Występuje pod różnymi nazwami (oprocentowanie podstawowe, FedFunds, LIBOR, HIBOR…), w zależności od kraju, ale zasadniczo jest to minimalna stawka, którą możesz zarobić przy minimalnym ryzyku, po prostu blokując swoje środki na pewien okres. Ta stopa procentowa jest zwykle zasadniczo wolna od ryzyka, ponieważ jest wspierana przez Twój bank centralny, z mandatu Twojego rządu, a zatem dopóki nie planujesz apokalipsy, możesz być pewien, że Twoje środki mogą bezpiecznie zarobić na tym odsetki wskaźnik.

Teraz, żeby było jasne, żadna osoba nie może sama cieszyć się z korzystania z tej stawki, ponieważ jest to po części tylko cel (w przypadku Fedfunds) lub stopa międzybankowa (w przypadku -IBOR), ale poprzez efekt spływania, to, jaka jest ta stopa, wpłynie na dominującą stopę procentową, której doświadczasz w lokalnym banku detalicznym lub komercyjnym (który sam w sobie jest dość wolny od ryzyka, choć nie tak wolny od ryzyka jak stopa podstawowa).

Nie trzeba dodawać, że ta pojedyncza miara jest jedną z podstawowych kontroli, jaką banki centralne mają do swojej dyspozycji w celu zarządzania gospodarką kraju, a co za tym idzie (szczególnie w przypadku USD) gospodarką światową, choć jest to równoważenie akt polityki i ekonomii wykraczający poza zakres tego artykułu i tego biednego autora. Podano tutaj założenie, że bank centralny będzie zarządzał gospodarką kraju. W późniejszych artykułach mogę zabawiać się pobieżnymi dyskusjami na temat gospodarki, która jest całkowicie niezarządzana (jestem pewna, że ​​aktywiści działający na rzecz zdrowego pieniądza by to pokochali), ale to zbyt wielki orzech do zgryzienia tutaj i będzie służył tylko do umniejszania. Na razie przyjmijmy za pewnik, że potrzeba zarządzania gospodarką narodową jest co najmniej w zasadzie wartościowym i honorowym przedsięwzięciem. Poza tym nietrudno sobie wyobrazić, że potrzebowalibyśmy jakiegoś bodźca, by odwieść zbyt wielu samotniczych miliarderów na poziomie Elona Muska od gromadzenia ich bogactwa i zakopywania go gdzieś w ziemi lub, co gorsza, zamiany wszystkiego na złoto , a następnie zatopienie go w rowie Marianas.

To narzędzie stymulacyjne przeciwko nadmiernemu gromadzeniu bogactwa nazywa się inflacją i odbywa się poprzez umożliwienie bankom tworzenia długu i pieniądza (w równych częściach) dla społeczeństwa (przypuszczalnie tej części populacji, która najbardziej cierpi w czasach słabej koniunktury). Zachęta do tego dla banków jest w większości kontrolowana przez stawkę główną. W końcu, jeśli banki nie mogą po prostu zaparkować swoich rezerw i leniwie zarabiać na tym odsetki, to będą zmuszone szukać tych, którzy będą chcieli bardziej agresywnie zaciągać kredyty, aby uzyskać od nich odsetki. Odpowiednio, ci, którzy zaciągają pożyczki, będą żądać niższych stóp procentowych za to, ponieważ stopa podstawowa wpływa na wszystkie stopy procentowe, a tym samym na zbiorowy apetyt na ryzyko w gospodarce. Jedynym problemem jest to, że kontrola stóp prime i stóp procentowych traci swoją skuteczność, ponieważ większość ludzi lokuje swój nadmiar kapitału na giełdzie lub gorszych kryptowalutach. Tak, że nie jest już tak użytecznym narzędziem, jak kiedyś. W połączeniu z korupcją naszych bankierów, wkrótce zobaczysz, że systemowi przydałoby się trochę łatania.

W porządku, 512 słów i prawdopodobnie zastanawiasz się, co to ma wspólnego z Bitcoinem, tak jak powinieneś. Cóż, okazuje się, że wraz ze wszystkimi przełomami technicznymi, które umożliwił Bitcoin (BSV), innowacja ekonomiczna polegająca na wykorzystaniu motywowanego systemu Proof-of-Work do nagradzania dostawców infrastruktury za pomocą opłat transakcyjnych jest w rzeczywistości genialnym, samo- strojenie ekonomicznej „kotwicy/wskaźnika/regulatora”.

Pomyśl o tym. Nie możesz oszukiwać dowodu pracy. Nie ma ŻADNEGO użytecznego produktu ubocznego pracy, co oznacza, że ​​Twoja nagroda jest wyłącznie reprezentatywną wielkością przychodów z transakcji (opłat) w sieci, która jest wskaźnikiem zastępczym dla działalności gospodarczej. Jak to brzmi dla ciebie?

Prawdopodobnie nic, wiem. Ale dla ekonomisty jest to dźwięk „Eureka!” Ponieważ brzmi prawie jak samoregulujący się ogranicznik, obwód sterowania sprzężeniem zwrotnym w sieci energetycznej, regulator w silniku parowym, gaźnik [1] w Twoim samochodzie. Dokładne narzędzie, które banki centralne chciałyby dostać w swoje ręce. W końcu nie chodzi o to, że bezpośrednia kontrola nad stopami procentowymi nie mogłaby być rozwiązaniem w teorii – problem polega po prostu na tym, że w praktyce polityka, nepotyzm, korupcja lub paskudny nastrój, który złe jaja wyrzucają na naszego gubernatora Fedu, że poranek zawsze przeszkadza. Łatwo jest grać bohatera, a obniżanie stóp w celu „ratowania gospodarki” nie wymaga wiele odwagi, ale niewielu szefów banków centralnych ma niezbędną bezczelność, aby móc „zrobić to, co jest potrzebne”, aby podnieść stopy, gdy coś wydaje się, że idzie tak dobrze. Tak więc system samozarządzania wydaje się być dokładnie tym, czego wszyscy potrzebujemy, takim jak osobisty trener na siłowni, któremu płaci się za to, że krzyczy na ciebie, gdy wykonujesz całą pracę. Coś, na czym możemy polegać, aby wykonać ciężką pracę, gdy nasi miękcy decydenci polityczni nie podejmą się zadania.

Innym aspektem dowodu pracy jest jego uczciwość. Jest to prawdopodobnie najuczciwsza miara wartości, jaką my, ludzie, kiedykolwiek wymyśliliśmy. Pomyśl o tym, poza posiadaniem złota, jaka inna forma pomiaru wartości może być tak jednostronnie globalna, sprawiedliwa, mierzalna i niefalsyfikowalna? Hash to hash. Możesz mieć różne koszty produkcji haszu, nieodłącznie związane z Twoim środowiskiem biznesowym lub politycznym, ale hasz jest taki sam i może być używany tak samo w dowolnym miejscu na świecie. Powiedziałbym, że poza ropą naftową, węglem, gazem ziemnym, złotem, srebrem (a może ryżem?) nie mamy żadnej innej powszechnie uznanej miary wartości. Gdybyśmy chcieli pójść bardziej ogólnie, musielibyśmy mierzyć w watach (których w końcu są wskaźnikiem aktywa energetyczne).

Niestety, fizyka dyktuje, że surowa moc nie jest łatwa do transportu, a jeszcze trudniejsza do przechowywania. Dlatego historycznie polegaliśmy na złocie (dziękuję Sir Isaac Newton za wynalezienie złotego standardu pieniądza! Całkowity blask! … och, a ta rzecz, którą wymyśliłeś, była również całkiem fajna).

Wyobraź sobie system ekonomiczny i stabilną monetę, która opiera swoją wartość na dowodzie pracy? Co jest, zgodnie z modelem ekonomicznym BSV, przybliżeniem wielkości aktywności gospodarczej w systemie. (W przeciwieństwie do tego, jak robią to kopiujące monety PoW, takie jak BTC, w BSV potrzebujesz tylko tyle PoW, ile jest proporcjonalne do wysokości opłat transakcyjnych wnoszonych przez działalność gospodarczą w sieci. Nic więcej.

Bitcoin as a basis of stable economy1

Podczas gdy efektywność energetyczna BTC jest coraz gorsza (obecne statystyki pokazują, że zużywa ona tyle samo energii co Tajlandia), BSV wykorzystuje tylko niewielki ułamek tego. Co ważniejsze, zużycie energii przez BSV wydaje się być dość skorelowane z ilością rzeczywistej aktywności gospodarczej w łańcuchu bloków i wydaje się, że nie ma na nie wpływu spekulacje cenowe. Czemu? Ponieważ nie ma potrzeby konkurowania o wygenerowanie największej liczby bloków, gdy 1 blok może mieć nieograniczony rozmiar. To jest kluczowa ekonomiczna różnica w BSV. Górnicy zarabiają na opłatach, a nie tylko blokują nagrody. Na dłuższą metę górnicy BTC ostatecznie przejdą do wydobycia BSV lub po prostu przestaną działać, ponieważ po zniknięciu nagród blokowych w BTC nie będzie już więcej ochoty, aby wszystkie te farmy spalające GWh zamieniały się w bloki o wielkości 1 MB. Opłaty z transakcji po prostu nie wystarczą, aby wesprzeć tę ekstrawagancję.

Bitcoin as a basis of stable economy

BTC w porównaniu jest około 1000 razy gorszy… około 860 kg CO2 na txn według tego badania. A to się tylko pogorszy, gdy cena BTC wzrośnie.

Im więcej o tym myślisz, tym bardziej ma to sens. Gdybyśmy mieli całkowicie ekologiczny[3], system o niskim śladzie węglowym, który mógłby regulować gospodarkę, dostosowując stopę procentową wolną od ryzyka w celu kontrolowania apetytu na udzielanie pożyczek i wydatków (co jest przeciwwagą dla żywiołowości gospodarczej), oddzielonego od polityka i skorumpowani bankierzy centralni, czy nie warto się nad tym zastanowić?

Myślę, że tak i myślę, że niektórzy[4] już się tym zajmują. Nie trzeba dodawać, że kiedy już będziesz miał uczciwy, neutralny, sprawiedliwy i globalny system, taki jak BSV, inteligentni, uczciwi ludzie będą myśleć o genialnych sposobach na ulepszenie społeczeństwa. Tak jak stary dobry sir Izaak.

Jerry Chan – październik 2021

Uwagi:

[1] Zdaję sobie sprawę, że umawiam się ze sobą, ponieważ większość z was młodych prawdopodobnie musiała sprawdzić Wikipedię pod kątem tego terminu. W dawnych dobrych czasach systemy sterowania silnikiem były ANALOGOWE. Żadnych fantazyjnych gadżetów wtrysku paliwa lub chipów ECU, które mogą zawieść. (Lub przejmij swój samochód)

[2] Coin Carbon Cap — https://coincarboncap.com/

[3] BSV jako zielona technologia — https://unboundedcapital.com/green-bitcoin

[4] Cambridge Cryptographic — https://www.cambridgecryptographic.com/

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin as a basis of stable economy – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO