Główny opiekun Jonas Schnelli odchodzi, podkreślając całkowity brak decentralizacji BTC

Niedawna „rezygnacja” opiekuna kodu BTC Core Jonasa Schnelliego po raz kolejny rzuciła światło na to, jak niewielu ludzi ma prawo zmieniać oprogramowanie BTC. Schnelli zasugerował, że odchodzi z powodu rosnącego stresu związanego z „ryzykiem prawnym”. Jego odejście, jeśli byłoby szczere, pozostawiłoby w projekcie jeszcze mniejszą grupę opiekunów kodu.

Jak „zdecentralizowany” jest system monetarny z kapitalizacją rynkową w wysokości 1,16 biliona dolarów, jeśli liczba osób, które mogą zmienić jego zasady (lub odrzucić proponowane zmiany), zmieści się w furgonetce? Co ważniejsze, kim są ci ludzie i przed kim są odpowiedzialni?

Wtajemniczeni BTC mogą wiedzieć, kim jest ta elitarna grupa twórców kodu, ale sam BTC Core nie publikuje tych informacji. Wladimir van der Laan jest głównym programistą projektu, po przejęciu funkcji głównego opiekuna od Gavina Andresena w 2014 r. Schnelli, który mieszka w Bazylei w Szwajcarii, był współpracownikiem od 2013 r. i „poszedł na pełny etat” w 2015 r.

BSV, który utrzymuje oryginalny protokół Bitcoin, w przejrzysty sposób obsługuje rozwój pod auspicjami Bitcoin Association, legalnie zarejestrowanej organizacji non-profit z siedzibą w Szwajcarii. Jeśli rzeczywiście istnieje ryzyko prawne dla głównych programistów BTC, to tylko dowodzi, że roszczenia BSV i dr Craig Wright są słuszne: jedynym sposobem na usunięcie indywidualnej odpowiedzialności programisty jest tego typu stowarzyszenie.

„rezygnacja” Schnelliego

Schnelli ogłosił w burzy na Twitterze 22 października, że ustąpi zarówno jako opiekun kodu, jak i współtwórca kodu BTC Core, mówiąc: „Nadszedł czas, abym ruszył dalej”. Oprócz przytoczenia rosnącego ryzyka prawnego dla deweloperów Bitcoin, zauważył, że „czasami zainteresowania się zmieniają i niewiele można z tym zrobić”.

Schnelli nie wyjaśnił, jakie było ryzyko prawne. Niektórzy respondenci sugerowali, że pochodzą od dr Craiga Wrighta, ale prawdziwe zagrożenia prawdopodobnie pochodzą ze znacznie potężniejszych źródeł.

Anonimowość opiekuna (lub nieujawnianie) nie chroni BTC Core przed naciskami rządowymi lub prawnymi. Sam kod znajduje się na GitHub, spółce zależnej Microsoft od 2018 roku z siedzibą w Kalifornii. Każdy rząd lub agencja szczególnie zainteresowana BTC z pewnością byłby świadomy tego, kim jest elitarna grupa opiekunów (i współpracowników) i byłby w stanie wywierać na nich indywidualnie zarówno prawną, jak i pozaprawną presję. Warto również zauważyć, że deweloperzy nie działają poza wszystkimi, jak widać w sprawie MGM Studios, Inc. przeciwko Grokster, Ltd., w której Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych jednogłośnie orzekł, że firmy udostępniające zgłoszenia w sieci peer-to-peer mogą zostać pociągnięty do odpowiedzialności za spowodowanie naruszenia praw autorskich.

Według „Bitcoin Wiki” „Ponad tuzin różnych firm i grup branżowych finansuje rozwój Bitcoin Core”. To także dość mała grupa, a interesy członków z pewnością są ważnymi względami przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących protokołu.

Grupa elitarna

W niemieckojęzycznym wywiadzie z 2018 r. dla Schweizer Monat („Szwajcarskie pieniądze”) Schnelli przyznał, że był jednym z zaledwie czterech „opiekunów” kodu BTC Core. Wyjaśnił, że opiekunowie mają prawo do importowania zmian do bazy kodu i zasugerował, że wszyscy się znają.

Inni opiekunowie BTC (dodani przed i od 2018 roku) to van der Laan, współzałożyciel Blockstream Peter Wuille, Marco Falke (który mógł odejść lub nie), Samuel Dobson i Michael Ford.

Schnelli wspomniał również w wywiadzie z 2018 r., że 15 najbardziej aktywnych programistów w BTC Core jest finansowanych ze środków prywatnych za swoją pracę, a chińskie przedsiębiorstwo wydobywcze Bitmain zaoferowało w pewnym momencie „sponsorowanie” jego pracy. Dodał jednak, że miał zupełnie inne poglądy od swoich sponsorów i że Bitmain rozumiał, że nie ma kontroli nad jego opinią i pracą. (Schnelli nie określił, w którym momencie Bitmain złożył tę ofertę i nie wiadomo, czy sponsorowanie trwało).

W swojej pożegnalnej burzy na Twitterze Schnelli potwierdził również wsparcie ze strony amerykańskiej firmy wydobywczej BTC Marathon Digital Holdings i innych nienazwanych „sponsorów GitHub”.

Kilka osób, które odpowiedziały na pożegnanie Schnellego, wyraziło wątpliwości, czy faktycznie w ogóle się wycofał, sugerując, że może po prostu publicznie rezygnować – tylko po to, by wrócić anonimowo. Chociaż obejmowało to krytyków, niektórzy sugerowali również, że byłby to dobry pomysł. Schnelli nie odpowiedział na te twierdzenia.

Jeśli istnieje tak mała grupa opiekunów z możliwością zmiany kodu dla zasobu cyfrowego o kapitalizacji rynkowej powyżej 1 biliona USD, to jest to duża siła i wpływ, aby po prostu odejść, bez względu na to, ile masz w portfelach . Jednak możliwe jest, że Schnelli naprawdę nie chciał takiej odpowiedzialności, biorąc pod uwagę różne interesy gospodarcze, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świata aktywów cyfrowych.

Według własnej strony internetowej BTC Core, każdy może być „współtwórcą” i proponować zmiany w bazie kodu BTC, ale tylko opiekunowie projektów mają dostęp do zatwierdzenia. „Rola opiekunów jest za zgodą współtwórców projektu” – dodaje.

„Bitcoin Core” to oprogramowanie protokołu referencyjnego dla BTC i działa na ogromnej większości maszyn górniczych na świecie. Chociaż teoretycznie każdy może stworzyć własne alternatywne oprogramowanie, nie byłoby to zbyt przydatne, gdyby nie przestrzegało zasad ustalonych przez grupę Core.

BTC Core miałby niewyraźne spojrzenie na każdego, kto stawiałby poważne wyzwanie swojej pozycji – tak jak miało to miejsce w przeszłości, na przykład w przypadku Bitcoin XT, opracowanego przez Mike’a Hearna i Gavina Andresena. Bitcoin XT nie ukrywał swoich planów „rozwidlenia” Bitcoina, aby umożliwić większe bloki transakcji, lata przed ostatecznym podziałem w 2017 roku. Bitcoin XT i kolejne protokoły „większego bloku” dla Bitcoin spotkały się z astroturfowaną kampanią PR mającą na celu ostracyzm wszystkich „wielkich blokerów” ” opinie i osoby. Posunęło się to nawet do kampanii „NO2X”, która sprzeciwiała się nawet najmniejszemu wzrostowi rozmiaru bloku (mimo że podwojenie z 1 MB do 2 MB zostało wykorzystane do sprzedaży mapy drogowej SegWit BTC Core).

Twierdzenie, że BTC jest nadal „zdecentralizowane” z tego rodzaju strukturą, jest jak stwierdzenie, że twoja partia polityczna nie jest wszechpotężna, ponieważ ma tylko 98% miejsc w parlamencie lub kongresie, a teoretycznie ludzie mogą na ciebie głosować. Podczas gdy hasła krzyczą „zdecentralizowany” i „demokratyczny”, w rzeczywistości sytuacja jest zupełnie inna.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Core maintainer Jonas Schnelli quits, highlighting BTC’s total lack of decentralization – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO