Bitcoin SV jako kompletny system Turinga, jak wyjaśnił Craig Wright

Twórca Bitcoina, dr Craig Wright, opublikował nowy wpis na blogu, zatytułowany „Nieskończony i nieograniczony”, przedstawiający swoje przemyślenia na temat Bitcoina jako kompletnego systemu Turinga.

Wpis na blogu jest odpowiedzią na krytykę społeczności BTC i sceptyków, którzy twierdzą, że Bitcoina nie można uznać za kompletnego Turinga. Podczas gdy dr Wright przyznaje, że mają rację, jeśli chodzi o to, że BTC nie jest kompletnym Turingiem, ignorują rzeczywistość Bitcoin SV, prawdziwą implementację Bitcoin, jak określono w oryginalnej białej księdze Bitcoin.

Dr Wright zaczyna od wyjaśnienia prostych nieporozumień leżących u podstaw tak wielu problemów związanych z tego rodzaju dyskusjami o Bitcoin jako kompletnym systemie Turinga.

„Niestety, poważny problem wynika z braku zrozumienia wielu powszechnych dzisiaj terminów. Kompletność Turinga nie wymaga nieskończonej taśmy i nie była to nieskończona taśma, o której Turing wspomniał w swoim artykule; był to system nieograniczony. Co ważne, nie można mieć maszyny Turinga z nieskończoną taśmą, a nie taśmą nieograniczoną — z definicji. Nieskończona taśma nie jest związana z problemem, który można obliczyć” – powiedział dr Wright.

Twierdzi, że Bitcoin jest ewidentnie kompletnym systemem Turinga, odpowiadając na krytykę ze strony społeczności BTC Core.

„Bitcoin jest systemem kompletnym z Turingiem, nawet w skrypcie. Maszyna Turinga zakłada, że ​​masz nieograniczoną taśmę. W naszym przypadku oznaczałoby to nieograniczony rozmiar skryptu. Mając dowolnie długi skrypt, możesz uruchomić dowolny możliwy algorytm obliczeniowy. Fakt, że rozmiar skryptu staje się nieporęczny, nie ma znaczenia. Nie wszystkie maszyny Turinga są wydajne. W rzeczywistości w podstawach maszyn Turinga nie ma nic, co wymagałoby wydajności. Chociaż możliwe jest uruchomienie wielu programów, których ukończenie zajmie pozornie dużo czasu, proces ich optymalizacji za pomocą ścieżek równoległych lub aproksymacji może być wystarczający” – twierdzi dr Wright.

W swoim poście na blogu. Dr Wright zauważa, że ​​sprzeciwy ze strony społeczności BTC Core wynikają z wad ich własnego systemu, a mianowicie wprowadzenia arbitralnych limitów wielkości bloków, które pierwotnie miały być tymczasowe, co zniekształca pierwotną wizję i wykonanie Bitcoin.

„Główny powód, dla którego Bitcoin Core atakuje mój komentarz, że Bitcoin jest kompletny pod względem Turinga, jest związany z wprowadzeniem limitów, które pierwotnie zostały tymczasowo nałożone na Bitcoina i które zostały zaimplementowane w bardziej podstępny sposób w BTC. Podczas gdy powiedziałem, że Bitcoin rozwinie się do punktu, w którym skończy się w centrach danych, oni chcieli stworzyć osobny system, bardziej ograniczony. Ograniczona taśma to nie taka, na której można uruchomić dowolny algorytm. Innymi słowy, przy ograniczonym rozmiarze transakcji nigdy nie osiągniesz takiego samego poziomu obliczeń, jak przy nieograniczonej wielkości transakcji”.

„Jak wykazał Rogers (1959), istnieją stopnie nierozwiązywalności obliczeniowej, ale w niewielkim stopniu usuwa to fakt, że w wielu przypadkach nie wiemy, czy program jest rozwiązywalny, czy nie, dopóki nie zostanie uruchomiony. Co gorsza, jak wykazali Gaboury (1942), a później Rogers (1958), nie ma rozwiązania, które pozwoliłoby rozwiązać wiele problemów”.

Dr Wright podsumowuje ten argument jako jedną z transakcji i limitów rozmiaru bloku, przy czym prawdziwy Bitcoin, BSV, a nie BTC, jest kompletnym systemem Turinga.

„Argumentem przeciwko temu, że Bitcoin jest kompletny pod względem Turinga, jest jeden z limitów transakcji i wielkości bloku. Biorąc pod uwagę takie ograniczenia, Bitcoin nie byłby kompletnym systemem Turinga, ale Bitcoin nie został zaprojektowany do ograniczania w taki sposób. Dlatego też, chociaż system BTC nie jest kompletny pod względem Turinga, Bitcoin jest.”

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin SV as Turing complete system, as explained by Craig Wright – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO