Uber mógłby być lepszy bez Uber Inc.

„Bitcoin pierwotnie miał być przede wszystkim IP do IP”, mówi dr Craig S. Wright w najnowszym odcinku „Bitcoin Class with Satoshi”. On i założyciel sCrypt, Xiaohui Liu, nadal rozwijają „aspekty Bitcoina, o których ludzie już nie myślą”.

Dr Wright mówi, że chciał, aby ludzie budowali rzeczy na bazie Bitcoina, zamiast zmieniać sam protokół – życzenie, które nie zostało spełnione, dopóki programiści BSV nie przywrócili w pełni pierwotnych zasad w styczniu 2020 r. SPV i IP na IP (możliwość wymiana informacji bezpośrednio z innymi użytkownikami, bez przechodzenia przez serwery proxy) jest ważna dla tworzenia tych nowych usług.

Muszą istnieć sposoby wymiany informacji, w których wszyscy nie są przez cały czas online — chociaż często tak jest w dzisiejszych czasach, nie jest to 100%. Ponieważ większość ludzi myśli o Bitcoin jako o sieci płatności przed innymi przypadkami użycia, dr Wright przygląda się e-commerce.

Ludzie muszą wymieniać wszelkiego rodzaju informacje z osobami, z którymi przeprowadzają transakcje. Klient wyraża potrzebę, sprzedawca oferuje cenę, klient zgadza się na sprzedaż i płaci.

„Uzyskujesz o wiele więcej prywatności w bezpośrednim komunikowaniu się”, mówi, ale idea Bitcoina polega na tym, że każdy musi dość regularnie udostępniać te informacje – w przeciwnym razie źli aktorzy będą próbować podwójnych wydatków, oszustw i innych oszustw, które wykorzystują wszelkie opóźnienia w tych informacjach przeniesione.

Jest tak samo, niezależnie od tego, czy budujesz system e-commerce, czy zarządzasz bardziej zaawansowanymi systemami, takimi jak cyfrowe waluty banku centralnego i umowy tokenów. Odpowiedzią jest budowanie struktur przetwarzania równoległego opartych na usługach, które wykonują wyspecjalizowane zadania, ale mogą też komunikować się ze sobą.

Więc… jak to się ma do Ubera? Dr Wright wykorzystuje jako przykład aukcje internetowe. Wspólne przejazdy można porównać do aukcji, ponieważ różni gracze korzystają z różnych poziomów podaży i popytu w różnych lokalizacjach, aby określić najlepszą cenę w danym momencie. Na obu końcach transakcji jest to wiele informacji, które należy przekazać, zanim zostanie znalezione rozwiązanie.

Transakcje mogą być konstruowane, a ich wyjścia mogą być wprowadzane do kolejnych danych wejściowych (jak omówiliśmy wcześniej), łamigłówki mogą być układane do rozwiązania, plus inne warunki, które muszą być spełnione przed transmisją. Wymogi te można ustalić, zanim ostateczna transakcja (np. płatność) zostanie nawet wysłana do łańcucha bloków.

„Jak to sprawia, że ​​rzeczy są lepsze niż Uber?” ponieważ Uber już istnieje, pyta Xiaohui. Odpowiedź? Cóż, mając odpowiedni zestaw struktur, tak naprawdę nie potrzebujesz Ubera. Uber to scentralizowana usługa, więc użytkownicy muszą mieć konta i ufać usłudze w każdym aspekcie swojej podróży. Załóżmy, że możesz podłączyć się do różnych protokołów reputacji, które oceniają kierowców i pasażerów według różnych kryteriów – lub, biorąc pod uwagę obecne środowisko społeczno-polityczne, nadal możesz się gdzieś podwieźć bez obawy, że z jakiegoś powodu zostaniesz zablokowany na platformie, która nie ma nic związane z twoją reputacją wspólnego przejazdu.

„Byłbym o wiele szczęśliwszy, gdyby rzeczy były tworzone wokół otwartego protokołu”, mówi dr Wright, zamiast monolitycznych usług, które zapewniają całe doświadczenie (i kontrolują je zgodnie z własnymi zachciankami). Nadal możesz mieć same usługi, ale będą one wykorzystywać różne aspekty platformy, zamiast budować ją od zera. Przyjrzeliśmy się również idei sieci społecznościowych, które są zasadniczo interfejsami zapewniającymi dostęp do protokołów i standardowych formatów danych, a nie dostarczają całą platformę. E-mail jest klasycznym tego przykładem.

Chodzi o indywidualny wybór, a nie wymaganie od wszystkich przestrzegania jednego zestawu zasad. Możliwość ustalenia własnych wymagań i wyboru z kim będziemy (lub nie) dokonywać transakcji.

Dr Wright przyznaje, że ten pomysł prawdopodobnie nie jest atrakcyjny dla Doliny Krzemowej w obecnej formie, ponieważ wydaje się, że preferuje scentralizowaną kontrolę. Podobnie jak większość rzeczy Bitcoin, fakt, że jest lepszy, nie oznacza, że ​​będzie łatwo sprzedać lub może łatwo stać się popularny. Ale fakt, że jest lepszy, pozostaje, podobnie jak szansa, że ​​może jakoś zyskać powszechne przyjęcie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin Class with Satoshi: Uber could be better without Uber Inc. – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO