Polska policja potwierdza aresztowanie właściciela giełdy WEX

Władze w Polsce potwierdziły aresztowanie człowieka, który obsługiwał kantor WEX. Giełda, która była następcą niesławnego BTC-e, podobno spadła z ponad 400 milionami dolarów w funduszach inwestorów. Po aresztowaniu Ether, który był przetrzymywany w portfelu powiązanym z giełdą, poruszył się po raz pierwszy od lat.

Dmitrij Wasiliew podobno przebywał w areszcie polskich władz już od blisko dwóch miesięcy, chociaż dopiero w zeszłym tygodniu polska gazeta „Gazeta Wyborcza” poinformowała o tym. Na początku tego tygodnia przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził aresztowanie rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti.

Według przedstawiciela władze w Polsce współpracowały z Interpolem przy aresztowaniu. Wasiliew został aresztowany na lotnisku w Warszawie i grozi mu ekstradycja do Kazachstanu, gdzie ma zostać oskarżony o oszustwo związane z jego udziałem w nieistniejącym już WEX.

Wasiliew kierował WEX, giełdą, która powstała, aby wypełnić pustkę pozostawioną przez BTC-e, kolejną niesławną giełdą, która wylądowała Aleksandra Vinnika we francuskim więzieniu na pięć lat.

W szczytowym momencie WEX była największą giełdą w krajach rosyjskojęzycznych, a raporty wskazują, że dzienny wolumen transakcji przekracza 80 milionów dolarów. Jednak wstrzymał wypłaty w 2018 r., A wkrótce po tym został wyłączony. W tym czasie giełda została sprzedana Dmitrijowi Chawczenko, kijowskiemu przedsiębiorcy, który teraz stał się separatystyczną walką we wschodniej Ukrainie.

Według lokalnych raportów, WEX spadł z około 450 milionami dolarów z pieniędzy inwestorów. Wasiliew miał osobiście ukraść około połowy pieniędzy.

Tajemnica WEX, powiązania BTC-e i powiązania z Kremlem

Jednak zniknięcie funduszy WEX jest znacznie bardziej złożone i tajemnicze. Po pierwsze, istnieją twierdzenia, że ​​podczas gdy Wasiliew był figurantem na giełdzie, w cieniu był inny człowiek, który miał równie duży głos – Aleksiej Biłuczenko.

Chociaż jego nazwisko nie jest aż tak popularne, to on współpracował z Alexandrem Vinnikiem, aby założyć BTC-e. W rzeczywistości, kiedy Vinnik został aresztowany w Grecji, Bilyuchenko był w innej części kraju, rozbijając swój laptop na kawałki i szukając następnego lotu z powrotem do Rosji.

Bilyuchenko powiedział później BBC Rosja, że ​​fundusze, które zniknęły z giełdy WEX, trafiły do ​​FSB, głównej rosyjskiej agencji bezpieczeństwa i następcy niesławnego KGB. Powiedział, że agenci FSB siłą wykradli fundusze i przelali je na własne konta. Połączył pieniądze z rosyjskim miliarderem, który był blisko związany z Kremlem.

Po tym, jak wiadomość o aresztowaniu Wasiliewa została potwierdzona RIA Novosti, portfel Ethereum powiązany z nieistniejącą giełdą WEX przeniósł 9 916 ETH, o wartości 28,9 mln USD. Jednak transakcja nie została jeszcze przetworzona, ponieważ ktokolwiek próbował przenieść ETH, postawił maksymalny koszt transakcji w wysokości 1,23 USD. Sieć Ethereum pobiera wyższe opłaty niż ta, a transakcja jest w toku przez ostatnie dwa dni.

Według YCharts średnia opłata transakcyjna za transakcje Ethereum wynosi 3,87 USD w czasie prasy. Jest to znacznie powyżej średniej opłaty w sieci Bitcoin SV, która wynosi 0,001 USD.

ETH jest wysyłane do portfela hostowanego przez Binance, giełdę, która stała się znana z powiązań z nielegalnymi transakcjami. Binance został oskarżony o przetwarzanie wypłat dla osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy, a także wpływów z oprogramowania ransomware.

W październiku 2018 r. Binance zamroziło konta, które otrzymały ponad 93 000 ETH z portfeli cyfrowych, które były powiązane lub były bezpośrednio własnością giełdy WEX. W chwili obecnej wartość tego ETH wynosi ponad 268 milionów dolarów.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Polish police confirm WEX owner arrest as $29M in related ETH move for first time – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO