Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

20 października 2021

Użytkownicy BTC tracą pieniądze, portal Bitcoin.org został zhakowany przez oszustów

Bitcoin.org, strona internetowa, która kiedyś była głównym portalem do lądowania dla wszystkich rzeczy związanych z Bitcoinem, dziś doznała żenującego włamania, które już kosztowało naiwnych użytkowników BTC. Zamiast zwykłej strony głównej, odwiedzający zostali powitani zaproszeniem do wysłania BTC do „Bitcoin Foundation” z obietnicą zwrotu podwójnej kwoty wysłanej.

Przez kilka godzin strona główna bitcoin.org wyświetlała wyskakujące okienko nad główną treścią ze słowami:

„Fundacja Bitcoin oddaje społeczności! Chcemy wspierać naszych użytkowników, którzy pomagali nam przez lata. Wyślij Bitcoin na ten adres, a my w zamian wyślemy podwójną kwotę! Ograniczony do pierwszych 10000 użytkowników! Użyj tego kodu QR lub adresu poniżej”.

Fundacja Bitcoin nie obsługuje domeny bitcoin.org. Jeszcze w połowie 2021 roku domena była kontrolowana przez firmę, której interakcje online są reprezentowane przez internetowy pseudonim „Cøbra” i zawiera informacje reprezentujące tylko sieć BTC. Cøbra potwierdza włamanie krótkim tweetem:

Host domeny NameCheap następnie wyłączył domenę.

Zaproszenia do wysłania pieniędzy z obietnicą odesłania podwójnego to (niestety) powszechne oszustwo w świecie blockchain. Zwykle pojawiają się po zhakowaniu strony internetowej lub konta w mediach społecznościowych znanej osoby lub gdy haker może przekonująco podszyć się pod jej profil.

Chociaż sama „oferta” jest śmiesznie nieprawdopodobna, wielu naiwnych użytkowników szybko reaguje na te oszustwa, wysyłając pieniądze, najwyraźniej nigdy nie zastanawiając się, jak zaproszenie „wyślij pieniądze, a my odeślemy ci podwójnie” ma jakikolwiek logiczny sens.

Na zhakowanej stronie bitcoin.org znajdowały się cztery przyciski z opcjami wysyłania BTC w wysokości 10, 100, 1000 i 10 000 dolarów. Prezentowany adres (po raz pierwszy pojawia się w sieci 23 września 2021 r.) jest statyczny, a szybkie sprawdzenie rekordów blockchain pokazuje, że otrzymał siedem transakcji, z których co najmniej cztery odpowiadają kwotom darowizny 10 USD i 100 USD. Istnieje również pojedyncza transakcja (ten adres jest pierwsza) za 0,4 BTC (17 440 USD).

https://blockchair.com/bitcoin/address/1NgoFwgsfZ19RrCUhTmmuLpmdek45nRd5N

Pojedyncza „wysłana” transakcja o wartości 0,40567808 BTC (17 688 USD) opróżniła adres o wartości ponad 17 000 USD w BTC mniej więcej dwie godziny po jego pojawieniu się. Pojawienie się transakcji zawierających dokładne kwoty w wyskakującym interfejsie hakera sugeruje, że co najmniej kilka osób zostało oszukanych przez oszustwo, a co najmniej jeden adres wysłał na niego transakcję w wysokości 1,50 USD, ponieważ ktoś wypłacił 17 000 USD.

Wkrótce po jej pojawieniu się, oparty na BSV program do śledzenia jakości usług online Bipping wykrył awarię domeny w czterech krajach. Stopniowo znikał również z innych krajów w ciągu najbliższych kilku godzin.

Domena Bitcoin.org trafiła na pierwsze strony gazet w styczniu 2021 r., kiedy twórca Bitcoin, dr Craig S. Wright, wysłał powiadomienia o naruszeniu praw autorskich do „Cøbra” i administratorów BitcoinCore.org i Bitcoin.com, prosząc ich o usunięcie hostowanych kopii jego oryginalnego Bitcoina z 2008 r. biały papier.

Choć początkowo wyzywający, Cøbra ostatecznie zdecydował się nie bronić sprawy w brytyjskim Wysokim Trybunale Sprawiedliwości, a dr Wright wygrał w czerwcu 2021 r. wyrok zaoczny. Jego Honorowy Sędzia Hodge QC nakazał administratorom Bitcoin.org usunięcie hostowanych linków do białej księgi Bitcoin dla odwiedzających z Wielkiej Brytanii i nakazał Cobra zapłacić Wrightowi 35 000 GBP tytułem kosztów sądowych.

Użytkownik GitHub „Cobra-Bitcoin” wysłał później prośbę do opiekunów kodu o przestrzeganie brytyjskiego zamówienia, mówiąc:

„Nie chcę, aby ktokolwiek związany z firmą stojącą za Bitcoin.org, jeśli kiedykolwiek zostanie zidentyfikowany, a nawet tymczasowo w Wielkiej Brytanii, był zagrożony potencjalnie 2 latami więzienia”.

Nie wiadomo, czy Cøbra, czyli „firma stojąca za Bitcoin.org”, również zastosowała się do nakazu sądowego, aby zapłacić koszty prawne dr Wrighta, a CoinGeek nie otrzymał żadnych informacji twierdzących, że został zapłacony.

Dr Wright twierdził, że zarejestrował nazwę domeny Bitcoin.org w sierpniu 2008 roku jako Satoshi Nakamoto. Chociaż Bitcoin.org mówi, że Satoshi „dał własność domeny dodatkowym osobom”, dr Wright twierdzi, że stracił własną kontrolę dostępu w kolejnych latach, po czym inni zaczęli dodawać szczegóły sprzeczne z jego pierwotną wizją.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BTC users lose money as Bitcoin.org portal hacked by scammers – CoinGeek