Rosyjska giełda Suex stoi w obliczu sankcji USA za domniemane płatności za oprogramowanie ransomware

Stany Zjednoczone intensyfikują walkę z atakami ransomware, a najnowszym posunięciem władze federalne atakują branżę walut cyfrowych nowymi sankcjami. Departament Skarbu USA usankcjonował rosyjską giełdę Suex w związku z jej rzekomą rolą w przetwarzaniu płatności związanych z atakami ransomware.

Administracja Bidena zintensyfikowała walkę z oprogramowaniem ransomware, mimo że ataki w USA nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Według firmy BlackFog zajmującej się cyberbezpieczeństwem, w 2020 r. kraj ten odpowiadał za ponad połowę wszystkich ataków na świecie. Atak, który trafił na pierwsze strony gazet, miał miejsce w Colonial Pipeline po tym, jak napastnicy doprowadzili do zatrzymania dostaw paliwa na Wschodnim Wybrzeżu.

Departament Skarbu USA stara się rozprawić się z tym wielomiliardowym sektorem, zaczynając od sankcji wobec Suex – przełomowego działania przeciwko cyfrowej wymianie walut. Skarb Państwa twierdził, że 40% wszystkich transakcji na giełdzie, która jest zarejestrowana w Czechach, dotyczy pewnego rodzaju nielegalnej działalności. Sankcje zablokują wszystkie transakcje między klientami Suex a klientami z USA, co według Ministerstwa Skarbu będzie pierwszym z wielu.

Suex komunikuje się ze swoimi klientami głównie za pośrednictwem szyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Telegram. Według TRM Labs, firmy zajmującej się kryminalistyką cyfrową, giełda przyjmuje nowych użytkowników tylko za pośrednictwem skierowań. Jego minimalna kwota transakcji wynosi 10 000 USD, co dobrze wróży domniemanej klienteli, ponieważ przestępcy oprogramowania ransomware mają tendencję do wypłacania dużych sum.

Akcja przeciwko Suex powinna być postrzegana jako pozytywna, powiedział Politico Ari Redbord, szef ds. prawnych i rządowych w TRM Labs. Pokazuje, że rząd może nadzorować branżę bez szkody dla codziennych użytkowników walut cyfrowych.

Redbord, były asystent prokuratora generalnego USA, powiedział serwisowi informacyjnemu: „To naprawdę pokazuje coś przeciwnego: że organy ścigania i organy regulacyjne mogą ścigać nielegalnych aktorów, którzy korzystają z kryptowalut, bez dążenia do samej technologii”.

Wally Adeyemo, zastępca sekretarza skarbu, zgadza się z tym, wskazując, że większość giełd działa w granicach prawa. Jest jednak kilka złych jabłek i Skarb Państwa nie spocznie, dopóki ich nie stłumi.

„Większość giełd walut wirtualnych prowadzi głównie działalność legalną i w ciągu ostatnich kilku lat poprawiła swoje systemy zgodności. Istnieje jednak podzbiór mniejszych powstających giełd, które przeprowadzają nieproporcjonalną ilość nielegalnych transakcji przepływających przez ekosystem wirtualnej waluty” – stwierdził Adeyemo.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russia’s Suex exchange faces US sanctions over alleged ransomware payments – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO