Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

20 października 2021

„Brak gwarancji” na cyfrowe euro, mówi doradca EBC

Kluczowy urzędnik Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powiedział, że zbliżające się testy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w EBC nie gwarantują ostatecznego wprowadzenia cyfrowego euro, w oświadczeniu, które osłabi szalejące spekulacje wokół propozycji banku.

Doradca działu Infrastruktury Rynku i Płatności w EBC, Jürgen Schaaf, powiedział, że faza testowa była w dużej mierze próbą technologii i że bank będzie w tym okresie eksperymentował z walutą cyfrową, aby ustalić, czy w końcu wprowadzić swoją CBDC szerzej.

„To wciąż nie jest decyzja o wprowadzeniu lub emisji cyfrowego euro. Po tych fazach będziemy musieli odpowiednio ocenić, czy potencjalne korzyści przeważają nad możliwymi wadami, a następnie podjąć głęboką decyzję” – powiedział Schaaf.

Komentarz pojawia się, gdy Chiny realizują własne plany dotyczące waluty cyfrowej, a liczne testy regionalne już okazały się skuteczne we wdrażaniu waluty cyfrowej w ustawieniach detalicznych. Według raportów, obecnie aż 80 krajów bada własną walutę cyfrową banku centralnego, która odpowiada za ponad 95% globalnego PKB.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała wcześniej, że Europa pozostała w tyle w globalnym wyścigu ku cyfrowym walutom i płatnościom. Schaaf powiedział jednak, że ważne jest, aby poświęcić czas, aby upewnić się, że technologia i jej wdrożenie zostały wykonane prawidłowo.

„Pieniądze i zaopatrzenie w pieniądze to coś, z czym się nie bawi. Nie możemy przeprowadzać eksperymentów na wielką skalę, które wstrząsają całym społeczeństwem i systemem. Więc wszystko, co zamierzamy zapewnić, jeśli to zapewnimy, musi być naprawdę solidne i bezpieczne” – powiedział Schaaf.

Schaaf powiedział, że nadchodzące testy będą koncentrować się na cyfrowym euro dla płatności detalicznych, zauważając: „Postrzegamy ten cyfrowy projekt w Europie jako dostarczanie instrumentu płatności detalicznych… Obecna konfiguracja jest bardziej skoncentrowana na handlu detalicznym, który jest osadzony w mandacie”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘No guarantees’ on digital euro, ECB advisor says – CoinGeek