„Brak gwarancji” na cyfrowe euro, mówi doradca EBC

Kluczowy urzędnik Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powiedział, że zbliżające się testy cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w EBC nie gwarantują ostatecznego wprowadzenia cyfrowego euro, w oświadczeniu, które osłabi szalejące spekulacje wokół propozycji banku.

Doradca działu Infrastruktury Rynku i Płatności w EBC, Jürgen Schaaf, powiedział, że faza testowa była w dużej mierze próbą technologii i że bank będzie w tym okresie eksperymentował z walutą cyfrową, aby ustalić, czy w końcu wprowadzić swoją CBDC szerzej.

„To wciąż nie jest decyzja o wprowadzeniu lub emisji cyfrowego euro. Po tych fazach będziemy musieli odpowiednio ocenić, czy potencjalne korzyści przeważają nad możliwymi wadami, a następnie podjąć głęboką decyzję” – powiedział Schaaf.

Komentarz pojawia się, gdy Chiny realizują własne plany dotyczące waluty cyfrowej, a liczne testy regionalne już okazały się skuteczne we wdrażaniu waluty cyfrowej w ustawieniach detalicznych. Według raportów, obecnie aż 80 krajów bada własną walutę cyfrową banku centralnego, która odpowiada za ponad 95% globalnego PKB.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała wcześniej, że Europa pozostała w tyle w globalnym wyścigu ku cyfrowym walutom i płatnościom. Schaaf powiedział jednak, że ważne jest, aby poświęcić czas, aby upewnić się, że technologia i jej wdrożenie zostały wykonane prawidłowo.

„Pieniądze i zaopatrzenie w pieniądze to coś, z czym się nie bawi. Nie możemy przeprowadzać eksperymentów na wielką skalę, które wstrząsają całym społeczeństwem i systemem. Więc wszystko, co zamierzamy zapewnić, jeśli to zapewnimy, musi być naprawdę solidne i bezpieczne” – powiedział Schaaf.

Schaaf powiedział, że nadchodzące testy będą koncentrować się na cyfrowym euro dla płatności detalicznych, zauważając: „Postrzegamy ten cyfrowy projekt w Europie jako dostarczanie instrumentu płatności detalicznych… Obecna konfiguracja jest bardziej skoncentrowana na handlu detalicznym, który jest osadzony w mandacie”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : ‘No guarantees’ on digital euro, ECB advisor says – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO