BIS chce, aby banki centralne działały szybciej z CBDC w obliczu zbliżającej się presji stablecoin

Szef Centrum Innowacji w Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wezwał banki centralne do zwiększenia wysiłków w zakresie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), aby konkurować z szybko ewoluującymi stablecoinami i zdecentralizowanymi finansami.

W swoim przemówieniu na Forum Finansowym Eurofi Benoît Cœuré przyznał, że świat finansów drastycznie się zmienia, a płatności mobilne i zbliżeniowe stają się częścią naszego codziennego życia z powodu pandemii. Bankier uważa, że ​​na całym świecie banki centralne starają się nadążyć, a CBDC są najlepszym sposobem na wyprzedzenie czasów.

Benoît uważa, że ​​pieniądze emitowane przez bank centralny są lepsze ze względu na takie czynniki, jak bezpieczeństwo, ostateczność, płynność i integralność. Jednak nawet przy swoich zaletach pieniądze emitowane przez bank centralny, w tym CBDC, stają w obliczu litanii konkurencji. Bankier uważa, że ​​obejmuje to duże technologie (takie jak ogarnięty walką Diem Facebooka), emitenci stablecoinów i DeFi.

Jednak francuski ekonomista, który wcześniej zasiadał w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego, uważa, że ​​wszystkie te innowacje nowej ery napotykają własne wąskie gardła.

„Stabilne monety mogą rozwijać się jako zamknięte ekosystemy lub „ogrody otoczone murem”, powodując fragmentację. W przypadku protokołów DeFi wszelkie obawy dotyczące aktywów, na których opierają się stablecoiny, mogą spowodować rozprzestrzenianie się zarazy w systemie. A rosnący ślad wielkich firm technologicznych w finansach rodzi problemy z siłą rynkową i prywatnością” – podkreślił.

W związku z tym CBDC „będą częścią odpowiedzi”, powiedział publiczności. Dobrze zaprojektowany, będzie bezpiecznym i neutralnym środkiem płatniczym, umożliwi architekturę otwartego finansowania i zachowa demokratyczną kontrolę nad walutą.

Benoît uważa, że ​​pilność jest kluczowa, jeśli banki centralne mają konkurować z nadchodzącymi rywalami.

„… czas minął, aby banki centralne zaczęły działać. Powinniśmy zakasać rękawy i przyspieszyć pracę nad sednem projektowania CBDC. Wdrożenie CBDC zajmie lata, podczas gdy stablecoiny i kryptowaluty już tu są. To sprawia, że ​​rozpoczęcie pracy jest jeszcze pilniejsze” – stwierdził.

BIS współpracuje z różnymi bankami centralnymi nad ich projektami CBDC. Obejmują one ze swojego rodzinnego stanu w Szwajcarii, gdzie bank centralny pracuje nad Projektem Helvetia do krajowych zastosowań CBDC oraz Projektem Jura, hurtowym CBDC między Szwajcarią a Francją. BIS współpracuje również z Hongkongiem nad Projektem Aurum oraz z RPA i Australią nad Projektem Dunbar.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BIS wants central banks to move faster with CBDC amid looming stablecoin pressure – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO