Archiwum artykułów

Biografia Jesse LIVERMORE

20 października 2021

Solana: Po prostu uruchom go ponownie

Solana, sponsorowany przez Andreesena Horowitza blockchain sezonu, miał w tym tygodniu duże wydarzenie, a nie takie, jakiego można by się spodziewać po gorącym blockchainie zarządzanym pod przewodnictwem dyrektora generalnego Anatolija Yakovanko. Solana miała incydent zalania transakcji, który podzielił sieć, ponieważ walidatory straciły synchronizację ze sobą w wyniku możliwego ataku typu „odmowa usługi”. Ich rozwiązanie? Po prostu uruchom go ponownie. Solana nie działała przez pół dnia, gdy centralni planiści decydowali, jak dalej postępować.

Solana: Just reboot it

Przed przekręceniem noża ważne jest, aby zaznaczyć, że Solana zbudowała coś funkcjonalnego i stworzyła siedlisko ludzi, którzy rozumieją, że Ethereum nie może się skalować, ale że rewolucja blockchain musi być w stanie pracować dla świata. Wierzą w skalowanie warstwy 1. W tym kontekście, wielcy blokerzy dzielą pokrewieństwo i powinniśmy przyznać, że mogą istnieć możliwości przełamania chleba z absolwentami Solany, jeśli zdecydują się przenieść swoje pomysły do ​​blockchain BSV.

Więc czym jest Solana?

Cóż, jest to zasadniczo konkurent Ethereum 2.0 z kilkoma specjalnymi dodatkami, odmianą algorytmu konsensusu dowodu stawki zwanego „dowodem historii” i bardzo szybkim czasem blokowania (400 milisekund). Ich struktura sieciowa pozwala na skalowanie poziome (jak Teranode), zrównoleglanie w obliczeniach, a także ma inteligentne kontrakty programowalne w niezwykle wydajnym języku Rust. Te elementy połączone zapewniają szybkie wrażenia użytkownika i pozornie nieograniczony potencjał skalowania poprzez dodanie walidatorów do sieci. Ale w ekosystemie Solana nie wszystko jest dobrze.

Pamiętam, kiedy EOS i TRX miały zmienić świat i pamiętam kilka innych, które pojawiły się przed nimi. W rzeczywistości napisałem o tym dość brzemienny w skutki tweet na ten temat dzień przed wyjściem Solany z trybu offline o tym, jak dni Solany są policzone, podobnie jak ich poprzednicy.

https://twitter.com/kurtwuckertjr/status/1437368299478818817?s=20

Na nieszczęście dla Solany, 14 września blockchain stracił synchronizację po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy, ponieważ część struktury konsensusu w dowodach historycznych nadal wymaga synchronizacji w całej sieci. Jest to kompromis w celu łatwego odtworzenia „stanu” w kompletnym systemie Turinga, takim jak Ethereum, i chociaż Solana łagodzi niektóre problemy dzięki swojemu unikalnemu podejściu na poziomie transakcji, metoda konsensusu jest zasadniczo gorsza od równoległego konkurencyjnego konsensusu w Bitcoin .

Ich inne problemy wynikają z nieodłącznego problemu z dowodem stawki: niesprawiedliwa dystrybucja prowadząca do scentralizowanego zarządzania. Solana została uruchomiona w ICO, w którym nasi partnerzy, założyciele, fundacja i fundusz społecznościowy otrzymali wstępnie wykopane tokeny. Nie tylko prawie na pewno sprawia to, że token SOL jest zabezpieczeniem, ale także uruchamia sieć z pozycji wszystkich walidatorów związanych ze stawką, którą dostarczyli wtajemniczeni. Jest to z natury centralizacja w zarządzaniu, co ilustruje fakt, że sieć mogła być zasadniczo ponownie uruchamiana za każdym razem, gdy nie była zsynchronizowana. To nasuwa przede wszystkim pytanie o punkt decentralizacji.

Co teraz?

Cóż, Bitcoin to naprawia! Dowód pracy to nie tylko sprawiedliwy model dystrybucji. Jest to jedyny model sprawiedliwego zarządzania i naprawdę jedyny sposób na skalowanie. W systemie UTXO, w którym konsensus jest konkurencyjny, można ufać długim łańcuchom niepotwierdzonych transakcji, o ile uczciwe węzły rządzą siecią. Dlatego Bitcoin nie traci synchronizacji. Chociaż Solana może wyciągnąć pewne wnioski z implementacji, protokół jest o wiele bardziej kruchy niż Bitcoin i tak naprawdę nie oferuje niczego superlatywnego.

Bitcoin SV jest zdolny do Turingu kompletnych inteligentnych kontraktów, w skali globalnej, w łańcuchach NFT z całą grafiką przechowywaną w księdze i wiele więcej. Po zagłębieniu się w białą księgę Solany i część ich literatury publicznej, wydaje się, że nawet szczegółowo przestudiowali Satoshi, ale oryginalny projekt został wykonany w określonej równowadze z powodów, które są kluczowe dla bezpieczeństwa, skalowalności i użyteczności w porównaniu do bardzo długi horyzont czasowy.

Miło byłoby kiedyś zobaczyć, jak ich programiści i przedsiębiorcy to rozumieją i dołączają do nas!

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Solana: Just reboot it – CoinGeek