Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych – cyfrowe waluty „niestabilne”

Europejski regulator papierów wartościowych określił walutę cyfrową jako „niestabilną”, pomimo uznania aktywów cyfrowych za innowacyjny rozwój.

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował raport przedstawiający swoją tablicę wyników innowacji finansowych do 2021 r., która umieściła walutę cyfrową i technologię blockchain na czele listy.

Raport zatytułowany „Trends, Risks and Vulnerabilities” postrzegał walutę cyfrową jako trend innowacji w finansach, a także zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju usług finansowych w wyniku jej wpływu na środowisko, zwłaszcza w odniesieniu do wydobycia nagród za blok.

Wśród wyróżnionych zagrożeń znalazły się zmienność aktywów w walutach cyfrowych, rozwój zdecentralizowanych platform finansowych, oczekujące na uruchomienie walut cyfrowych banku centralnego i stablecoiny.

„Większość aktywów kryptograficznych (CA) charakteryzuje się dużą zmiennością cen i działa poza istniejącymi ramami regulacyjnymi UE, co rodzi problemy z ochroną inwestorów” – stwierdzono w raporcie.

Raport identyfikuje coraz bardziej ryzykowne zachowania na rynkach akcji i cyfrowych walut, które są częściowo odpowiedzialne za wzrost zmienności:

„Zwiększone zachowanie [podejmowania ryzyka] doprowadziło do zmienności kapitału (np. ruchów rynkowych związanych z GameStop) i rynków aktywów kryptograficznych, a także do materializacji ryzyka związanego z wydarzeniami, jak w przypadku Archegos lub Greensill”.

ESMA jest niezależną agencją, której zadaniem jest nadzorowanie regulacji papierów wartościowych w Unii Europejskiej. Oprócz zapewniania porządku na rynkach finansowych, agencja ma również uprawnienia do zapewnienia inwestorom ochrony przed oszustwami i oszustwami.

Ich coroczna tablica wyników analizuje innowacje w usługach finansowych, uszeregowane według postrzeganej potrzeby reakcji politycznej lub dalszej analizy, a także ich związku z nadrzędnymi celami ESMA.

Biorąc pod uwagę, że waluta cyfrowa, zasoby cyfrowe i technologia blockchain znajdują się obecnie na szczycie listy, wygląda na to, że sektor może zostać poddany bliższej kontroli ze strony organów regulacyjnych w UE.

Obejrzyj: panel CoinGeek Zurich, zasoby naturalne, zrównoważony rozwój i łańcuch bloków

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : European Securities and Markets Authority brands digital currency ‘volatile’ – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO