Bank centralny Argentyny: Obawiamy się walut cyfrowych, ale można nimi płacić

Szef banku centralnego Argentyny jest zaniepokojony i uważnie obserwuje cyfrowe waluty, ale nie ma problemu z tymi, którzy zdecydowali się przyjąć je do płatności. Krytykował waluty cyfrowe za ich zmienność, brak statusu prawnego środka płatniczego i podatność na cyberataki jako niektóre z powodów, dla których nie mogą być używane jako waluty w kraju Ameryki Południowej.

Miguel Pesce, prezes Centralnego Banku Argentyny (BCRA), przemawiał na imprezie zorganizowanej przez lokalną organizację fintech. Powiedział uczestnikom, że bank centralny jest świadomy, że musi zrobić więcej, aby edukować i chronić inwestorów.

„Uważamy, że musimy wykonać pracę edukacyjną, wyjaśniając społeczeństwu, na czym polegają te instrumenty, aby uniknąć sytuacji, w których z powodu dezinformacji ktoś dokonuje inwestycji, nad którą nie ma kontroli” – zauważył.

Pesce skrytykował termin „kryptowaluta”, ponieważ krypto „odnosi się do czegoś ukrytego, nieprzejrzystego”. Jest to zgodne z pozycją blockchain BSV, że Bitcoin, jak przewidziano w oryginalnej białej księdze Satoshi Nakamoto, można śledzić w niezmiennej i przejrzystej księdze.

Elas uchwycił to w swoim zgłoszeniu do australijskiego Senatu, stwierdzając: „Co ważne, Bitcoin nie stara się być rozpoznawany jako„ kryptowaluta ”, ani nie stara się reprezentować siebie jako narzędzia do anonimowości lub przestępstwa. Jest to księga narzędzi zapewniająca identyfikowalny i użyteczny system kasowy, który ma zastosowanie w ogromnej liczbie przypadków biznesowych i możliwości”.

Szef argentyńskiego banku centralnego stwierdził dalej, że waluty cyfrowe miały być używane właśnie w tym celu – waluty, a nie instrument inwestycyjny.

System monetarny Argentyny odnotował wysoką inflację w ciągu ostatniej dekady, co skłoniło wielu do unikania lokalnej waluty, peso, i optowania za dolarem amerykańskim. Aby powstrzymać exodus do dolara, Pesce zadekretował w 2019 r., że obywatele mogą kupować tylko do 200 USD miesięcznie. Zmusiło również eksporterów do przeliczenia płatności w dolarach amerykańskich na peso.

Takie dekrety skłoniły wielu do poszukiwania walut cyfrowych jako alternatywy dla płatności w dolarach amerykańskich i peso. Jednak, jak stwierdził Pesce podczas wydarzenia, nawet jeśli obywatele otrzymują płatności w walutach cyfrowych, mogą być zmuszeni do przeliczenia na peso.

„Tak jest, to zasada banku centralnego” – powiedział uczestnikom. „Można otrzymać zapłatę w instrumencie lub w dobrach, które chcemy: w ten sam sposób, w jaki można otrzymać zapłatę w gatunkach, można otrzymać zapłatę w kryptowalutach”.

Jednak bank centralny będzie rygorystycznie nadzorował branżę, aby upewnić się, że nie jest używany do obchodzenia przepisów giełdowych.

Obejrzyj: panel CoinGeek Zurich, płatności konsumenckie, zachęty i nagrody za pomocą Bitcoin

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Argentina central bank: We’re concerned by digital currencies, but they can be used for payments – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO