Ukraina uchwala prawo nadające status prawny waluty cyfrowej

Ukraina przyjęła projekt ustawy, która uznaje i wdraża regulacje dla branży walut cyfrowych. Nowe prawo zapewnia ochronę właścicielom aktywów wirtualnych i umożliwia firmom oferującym usługi walut cyfrowych otwieranie rachunków bankowych.

Parlament Ukrainy, znany jako Rada Najwyższa, prawie jednogłośnie uchwalił ustawę w zeszłym tygodniu, ostatecznie nadając status prawny walutom cyfrowym w kraju Europy Wschodniej. Znany jako projekt ustawy „O wirtualnych aktywach”, definiuje wirtualne aktywa jako aktywa niematerialne wyrażone w postaci danych elektronicznych. Definiuje również portfele walut cyfrowych i klucze prywatne.

Nowa ustawa trafi do prezydenta kraju Wołodymyra Zełenskiego, który następnie podpisze ją pod prawem.

W ostatnich latach Ukraina stała się globalną potęgą w przestrzeni cyfrowej waluty. Według Chainalysis Global Crypto Adoption Index 2021 zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem ogólnej adopcji. W zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce i była jedynym krajem z doskonałym wynikiem 1.

Jednak pomimo tego wzrostu waluty cyfrowe istnieją w prawnej szarej strefie. Ukraińcy mogli swobodnie nabywać i posiadać waluty cyfrowe. W przypadku przedsiębiorstw narracja była inna, jak wynika z raportu lokalnej gazety Kyiv Post.

Władze podobno przyjęły postawę bojową wobec branży, do woli najeżdżając firmy zajmujące się wirtualnymi aktywami, a nawet konfiskując drogi i krytyczny sprzęt bez żadnych podstaw. Firmy te miały również dość trudny dostęp do podstawowych usług bankowych, podobnie jak w wielu innych krajach.

Chociaż waluty cyfrowe będą miały teraz status prawny, nadal nie są uznawane za prawny środek płatniczy, co stanowi zabezpieczenie lokalnej waluty hrywny. Ukraina wyjęła stronę z księgi regulacyjnej sąsiedniej Rosji, w której płatności za pośrednictwem walut cyfrowych są surowo zabronione.

Nowa ustawa daje Ministerstwu Transformacji Cyfrowej jurysdykcję nad branżą walut cyfrowych. Komentując to ministerstwo stwierdziło, że nowa ustawa otworzy nowe możliwości dla przedsiębiorców w kraju i wniesie wkład do kasy podatkowej.

Minister Mychajło Fiodorow powiedział Kyiv Post: „Tylko kilka krajów na świecie zalegalizowało aktywa kryptograficzne – Niemcy, Luksemburg, Singapur. Jednym z nich będzie Ukraina. […] Korzystne warunki pozwolą firmom rejestrować się na Ukrainie, a nie za granicą. Przedsiębiorcy będą płacić podatki do budżetu, ale będą chronieni przez państwo”.

Obejrzyj: prezentacja CoinGeek Zurich, Jak Bitcoin zmieni przyszłość danych i wzmocni wszystkich?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Ukraine passes law giving digital currency legal status – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO