Transakcje Bitcoin mogą kontrolować urządzenia IoT: Klasa Bitcoin z Satoshi

W tym tygodniu w „Klasie Bitcoin z Satoshi” mówimy o sile transakcji Bitcoin. Nie służą tylko do przesyłania środków od jednej strony do drugiej. Twórca Bitcoina, dr Craig S. Wright i Xiaohui Liu z sCrypt kontynuują tę serię lekcji na temat wykorzystywania transakcji Bitcoin do kontrolowania urządzeń Internetu rzeczy (IoT), które mogą nie mieć dużej mocy obliczeniowej do samodzielnej weryfikacji.

Jednym z nieporozumień dotyczących urządzeń Bitcoin i IoT jest to, że same urządzenia musiałyby podpisywać transakcje. Ponieważ większość urządzeń IoT nie jest wydajnych obliczeniowo, konieczność przechowywania, kontrolowania i zabezpieczania klucza prywatnego (lub hierarchii kluczy) na samym urządzeniu może utrudnić sprawę.

Nie jest to jednak konieczne. Możliwe jest zdalne sterowanie takim urządzeniem m.in. aktualizacje oprogramowania układowego itp., o ile urządzenie może sprawdzić integralność źródła. Dr Wright porównuje to do aktualizacji systemu Windows — można je pobrać z dowolnego miejsca, nie tylko z oficjalnych serwerów Microsoftu, o ile odbiorca może sprawdzić, czy pobierany plik jest poprawny.

Umożliwia to wyświetlanie alertów i sytuacji typu polecenie/kontrola. Dr Wright mówi, że zdobył doświadczenie w tym zakresie wiele lat temu, wykonując „niebieskie zespoły” w ćwiczeniach do badania i niszczenia botnetów; zbadanie, w jaki sposób otrzymali instrukcje. Podobne struktury mogą być wykorzystywane do innych niż nikczemne celów przy użyciu Bitcoina.

Możliwe jest uwzględnienie w transakcji dodatkowych danych, które odbiorca może „zamaskować”, a następnie „zdemaskować”, korzystając z metodologii omówionych w odcinkach z poprzednich tygodni.

„Nie ma prawdziwych ograniczeń co do tego, jak możemy to wszystko zaprogramować”, mówi. Istnieje wiele sposobów (o różnym stopniu bezpieczeństwa w zależności od potrzeb), dzięki którym proste urządzenie może sprawdzić, czy transakcja została dokonana, czy jest prawidłowa i czy powinna ufać zawartym w nim informacjom.

Jest to podobna zasada do SPV – branie tylko podstawowych danych, których potrzebujesz, aby sprawdzić, czy transakcja jest prawidłowa i używanie tylko danych z transakcji istotnych dla tego, co robisz.

Xiaohui pyta, w jaki sposób proste urządzenie może wykonać zadanie „igły w stogu siana”, polegające na wyszukiwaniu odpowiednich transakcji, w możliwych przyszłych scenariuszach, w których rozmiary bloków Bitcoin są mierzone w petabajtach. Dr Wright mówi, że istnieje kilka sposobów, w tym warstwy sieciowe, bramy lub inne formy systemów kontroli. Interesuje go jednak koncepcja „sub-blockchainów”, czyli zestawów węzłów w sieci stworzonych w celu identyfikacji i radzenia sobie tylko z określonymi transakcjami.

To kolejny przykład nowego rodzaju profesjonalnych usług, które mogą pojawić się w sieci Bitcoin, z zachętami i płatnościami dla firm za obsługę takich węzłów. Jest wszystko, od prostych płatności po konkursy, rzadkie lub specjalistyczne oferty i wszystko, co możesz wymyślić.

Dr Wright opisuje to również jako kolejne potencjalne zastosowanie „własnościowych transakcji NFT”, bardziej praktycznego przypadku niż spekulacyjne frywolności, które stokenizujemy w tych wczesnych dniach. A jeśli nadal lubisz bardziej zabawne aplikacje, wszystko to można zautomatyzować jako umowy, a nawet wprowadzić do gry.

Bitcoin nie służy tylko do płatności, a transakcje nie służą tylko do płacenia. Transakcje bitcoinowe i węzły, które je weryfikują, są częścią znacznie bogatszej sieci, która może zarządzać wszystkim, od dzwonków do drzwi, samochodów podłączonych do sieci i dowolnego innego czujnika IoT na świecie, niezależnie od tego, czy wykonuje działanie, czy tylko rejestruje dane. Zacznij myśleć o tym wszystkim już teraz, mówi dr Wright, ponieważ istnieje cały świat nowych pomysłów biznesowych do stworzenia.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin transactions can control IoT devices: Bitcoin Class with Satoshi – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO