SEC oskarża założyciela BitConnect o oszustwo o wartości 2 mld USD

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła nowe oskarżenia przeciwko założycielowi i promotorom BitConnect, jednego z największych dotychczasowych oszustw w branży walut cyfrowych. Założyciel BitConnect Satish Kumbhani i główny promotor giełdy w USA Glen Arcaro stają w obliczu zarzutów w związku z ich rzekomą rolą w oszukaniu ponad 2 miliardów dolarów od tysięcy inwestorów.

BitConnect to system Ponzi założony w 2016 roku, który podobno zwabił inwestorów obietnicami niezwykle wysokich zwrotów. Kumbhani kierował zespołem, który obiecał inwestorom, że firma wykorzysta swojego zastrzeżonego „bota do handlu oprogramowaniem zmienności” do handlu swoimi pieniędzmi i uzyskania średnio 40% zwrotu. Na swojej stronie internetowej nieistniejąca już giełda twierdziła, że ​​gwarantuje 1% dziennych zwrotów lub 3700% rocznie.

Jednak władze powiedziały, że kierownictwo BitConnect wysysało fundusze inwestorów i wykorzystywało je dla własnych korzyści – i spłacało wcześniejszych inwestorów pieniędzmi nowych inwestorów.

„Zarzucamy, że ci oskarżeni ukradli miliardy dolarów inwestorom detalicznym na całym świecie, wykorzystując ich zainteresowanie aktywami cyfrowymi. Będziemy agresywnie ścigać i pociągać do odpowiedzialności tych, którzy angażują się w niewłaściwe postępowanie w przestrzeni aktywów cyfrowych – powiedziała Lara Shalov Mehraban, zastępca dyrektora regionalnego nowojorskiego biura SEC.

Władze zidentyfikowały 36-letniego Kumbhaniego, obywatela Indii, którego miejsce pobytu jest obecnie nieznane, jako mózg stojący za tym oszustwem.

Z drugiej strony Arcaro był głównym promotorem oszustwa w Stanach Zjednoczonych, powiedzieli śledczy. Według zarzutów SEC, Arcaro podjął się promocji za pośrednictwem swojej firmy Future Money, którą założył w Hongkongu. SEC twierdzi, że otrzymał ponad 24 miliony dolarów w postaci prowizji za polecenie i fundusze na rozwój.

Arcaro przyznał się do zarzutów oszustwa w związku z jego rolą w BitConnect, poinformował Departament Sprawiedliwości USA. Jego wyrok wyznaczono na 15 listopada 2021 r.

W sumie BitConnect rzekomo uciekł z 325 000 BTC od tysięcy inwestorów. Ten BTC był wtedy wart 2 miliardy dolarów, ale przy dzisiejszych cenach jest wart ponad 15 miliardów dolarów.

To najnowsza akcja SEC przeciwko liderom i promotorom oszustw BitConnect. Jak poinformował CoinGeek tydzień temu, strażnik wszedł do ugody 3,7 miliona dolarów i 190 BTC (o wartości 8,9 miliona dolarów) z dwoma promotorami.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SEC charges BitConnect founder with $2B scam as promoter pleads guilty – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO