Forki Ethereum krytyczny błąd wpływa na 54% węzłów

Wygląda na to, że co tydzień zgłaszamy problemy związane z siecią Ethereum. W tym tygodniu pomysłem Vitalika Buterina wstrząsnął krytyczny błąd, który dotknął około 54% węzłów. To już drugi raz w ciągu ostatnich lat, kiedy Ethereum doświadczyło krytycznych błędów, które spowodowały spustoszenie w jego ekosystemie. W listopadzie 2020 r. giełdy kryptowalut, takie jak Binance, musiały powstrzymać wypłaty Ethereum po awarii usługi Infura.

Co się stało z ostatnim krytycznym błędem Ethereum?

Oto dokładnie to, co wiemy o błędzie Ethereum w tym miesiącu.

Dotknął około 54% wszystkich węzłów Ethereum.
Dotyczy to klientów Geth działających w wersji 1.10.7 i starszych.
73% wszystkich klientów Geth nadal korzysta ze starszych wersji.
Błąd został sfinansowany przez klienta Tornado Cash.
Może to prowadzić do podwójnych wydatków i innych problemów.
Został również wykorzystany w BSC i Huobi ECO Chain.
Twórcy rdzenia Ethereum wydali łatkę 24 sierpnia, ale pomoże ona tylko tym, którzy zaktualizowali swoje węzły.

Czym jest Tornado Cash i dlaczego atakujący go wykorzystali?

Tornado Cash to token Ethereum zaprojektowany z myślą o anonimowości. Jest to dokładnie ten rodzaj tokena, którego używają i promują przestępcy i zwolennicy projektów takich jak Monero w ramach ich anarchistycznego, antyprawnego programu.

Systemy takie jak Tornado Cash są idealne do przeprowadzania tego rodzaju ataków, ponieważ zostały zaprojektowane w celu „przerwania połączenia w łańcuchu między adresem źródłowym a docelowym”. To bezpośredni cytat ze strony internetowej projektu.

Czy to brzmi znajomo? Powinno, ponieważ tak właśnie zaprojektowano Lightning Network do współpracy z BTC. Przejmowanie transakcji poza łańcuchem sprawia, że ​​śledzenie i śledzenie funduszy jest prawie niemożliwe, więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby ktokolwiek wykorzystał ten błąd Ethereum, poniósł jakiekolwiek konsekwencje. Podobnie jak Lightning, nikt nie ma pojęcia, kto wpłaca, przenosi, miksuje, wysyła lub otrzymuje środki na Tornado Cash. Podobnie jak Lightning, nie jest prawdopodobne, że regulatory usiądą wygodnie i pozwolą, aby ten rodzaj systemu rozkwitał pod ich nosem.

Lekcje z podziału sieci Ethereum

Dwie ważne lekcje można wyciągnąć z sierpniowego podziału sieci Ethereum.

Nie jest dobrym pomysłem ciągłe majstrowanie przy protokole po jego wydaniu i ludzie zaczynają na nim budować. To dlatego Satoshi Nakamoto powiedział, że protokół Bitcoin był „w kamieniu”, kiedy został wydany.
Przejmowanie transakcji poza łańcuchem za pośrednictwem anonimowych systemów, których nie można śledzić, nie jest dobrym pomysłem. Prowadzi to do tego rodzaju destrukcyjnego, nieproduktywnego i przestępczego zachowania. Utrudnia, jeśli nie uniemożliwia, postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
Nie jest to powszechnie rozumiane w branży, ale Satoshi Nakamoto zaprojektował Bitcoin jako niezmienny ślad dowodowy. Wyjaśnił szczegółowo, w jaki sposób system został specjalnie zaprojektowany, aby pomóc wyeliminować przestępczość, oszustwa i inne zło społeczne oraz jak Bitcoin jest biegunowym przeciwieństwem tego, czego chcieli anarchiści i przestępcy.

Być może twórcy Ethereum powinni posłuchać Satoshiego, zanim nauczą się lekcji, których on stara się nauczyć na własnej skórze?

Różnica w zgłaszaniu problemów z łańcuchem bloków

Warto również podkreślić, w jaki sposób tak zwane „krypto media” zgłosiły ten krytyczny błąd Ethereum w porównaniu z tym, w jaki sposób zgłosiły nielegalny i ostatecznie nieudany atak na blockchain przedsiębiorstwa BSV w zeszłym miesiącu.

Wygląda na to, że żywotne interesy stojące za większością głównych publikacji dotyczących walut cyfrowych radzą sobie z podziałem Ethereum w dziecięcych rękawiczkach i nigdy nie zadają ważnych pytań, takich jak to, czy dobrym pomysłem jest próba odbudowania samolotu w trakcie lotu lub jak ciągłe zmiany protokołu mogą wpływać na rzeczy w dół.

Jednak te same publikacje krzyczały z dachów, że BSV zostało „zaatakowane w 51%” i prawie świętowały, gdy niektóre giełdy tymczasowo wstrzymały wpłaty i wypłaty BSV. Praktycznie żaden z nich nie poinformował swoich czytelników, że nie doszło do podwójnych wydatków i że uczciwe węzły z powodzeniem obroniły blockchain przedsiębiorstwa BSV, tak jak Satoshi opisał w swoim raporcie z 2008 roku. Warto również zauważyć, że po atakach reorganizacyjnych BSV stało się największym na świecie publicznym łańcuchem bloków pod względem wszystkich głównych wskaźników użyteczności, w tym przechowywania danych, dziennej liczby transakcji, zdolności skalowania i średniej wielkości bloku.

Te podwójne standardy powinny zirytować uczciwych intelektualnie czytelników i sprawić, że będą się zastanawiać, co się tutaj dzieje. Jeśli nieudany, ale poważny atak przestępczy zostanie zgłoszony z radością, a poważne naruszenie bezpieczeństwa, które samorzutnie naruszyło, które zagraża całemu łańcuchowi bloków, zostanie zgłoszone bez krytycznej myśli lub zadawania trudnych pytań, czy możesz ufać temu, co powiedzą ci te publikacje?

Jak długo deweloperzy będą tolerować Ethereum?

Należy zadać pytania dotyczące lekkomyślnego podejścia Ethereum do nieustannego zmieniania protokołu i odmowy uznania związanego z tym ryzyka. Może tym razem ujdzie im to na sucho, ale co się stanie następnym razem? A co się stanie ze wszystkimi projektami zbudowanymi w sieci Ethereum, jeśli z tego powodu spektakularnie się nie powiedzie?

Dla inteligentnych programistów warto zastanowić się, zanim zainwestuje lata czasu i ogromne zasoby w budowanie na Ethereum. Po co ryzykować, skoro już dziś istnieją gotowe rozwiązania, które skalują się w nieskończoność i nigdy nie zmienią protokołu?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Ethereum forks after critical bug affects 54% of nodes – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO