Czym są pieniądze i czy Bitcoin naprawdę może być używany jako waluta?

Marquez Comelab bada, jakie pieniądze i różne formy przybierały w przeszłości, abyśmy mogli rozważyć, czy Bitcoin może być używany jako waluta.

Co myślałeś o Bitcoinie, kiedy pierwszy raz o nim usłyszałeś? Wiele osób od razu myśli o Bitcoin jako o czymś, co uważa się za pieniądze lub walutę cyfrową. Nieuchronnie zatem, rozmowy o Bitcoin prawie zawsze dotykają dyskusji o tym, czym są pieniądze, ponieważ, jak opisano w tytule białej księgi, Bitcoin jest „elektronicznym systemem gotówkowym peer-to-peer”. Większość ludzi powszechnie odrzuca Bitcoina jako modę lub, co gorsza, oszustwo.

Mówią takie rzeczy jak: „Nie tylko tworzysz pieniądze. Jak coś takiego jak Bitcoin może być pieniędzmi lub stać się pieniędzmi?” Ten cynizm jest zrozumiały, gdy jedynymi pieniędzmi, jakie większość z nas kiedykolwiek znała, są nowsze waluty, takie jak dolary, euro, funt szterling i jen. Są to jednak tylko formy pieniądza, które istniały stosunkowo niedawno. Aby zrozumieć i docenić to, co oferuje Bitcoin, musimy się zastanowić.

Z tego powodu ten artykuł przedstawia krótkie wprowadzenie o naturze pieniądza i pyta, czy coś takiego jak Bitcoin może być używane jako pieniądz. Rozejrzałem się, jak definiuje się pieniądze, gotówkę i walutę, i dla naszych intencji i celów możemy to uprościć do tego:

Pieniądze to każdy przedmiot ogólnie akceptowany jako płatność w celu uregulowania długu lub wymiany na towary i usługi. Gotówka to pieniądze w formie waluty, a waluta to wszystko, co jest zwykle używane do wymiany jednej rzeczy na drugą.

Aby rozwinąć, co oznacza powyższa definicja, wyobraźmy sobie podstawową transakcję między dwojgiem ludzi: tobą i mną. Ty chcesz czegoś, co mam, a ja chcę czegoś, co masz. Ponieważ jesteśmy cywilizowanymi istotami ludzkimi, nie będziemy po prostu pałać się nawzajem, próbując brutalnie wziąć to, czego pragniemy. Więc robimy to, co robią obywatele i osiągamy porozumienie. Możesz zaproponować coś w stylu: „W zamian za twoją butelkę wódki dam ci dziesięć paczek papierosów”. To, co tutaj robisz, to składanie mi oferty.

Mogę zdecydować się na złożenie kontroferty w celu dostosowania warunków umowy. Prawdopodobnie będziemy kontynuować wzajemne kontrowanie ofert, dopóki oboje nie dotrzemy do propozycji, która zrównoważy sposób, w jaki cenimy wódkę i papierosy. Załóżmy teraz, że w końcu zgodzimy się, że dam ci moją butelkę wódki w zamian za 10 paczek papierosów.

Czy to oznacza, że ​​wódka lub papierosy stały się pieniędzmi? Nie do końca. To, co zrobiliśmy, to to, że wymieniliśmy jedno dobro na drugie. Handel wymienny to najstarsza znana nam forma handlu. Pieniądze nie zostały jeszcze wynalezione, więc starożytne cywilizacje wymieniały owce na kurczaki lub bydło na zboże. Nie tylko handlowali dobrami, ale także wymieniali się usługami i przysługami.

Czy możemy handlować z Bitcoinem? Z pewnością. Gdybym miał Bitcoiny, mógłbym wymienić je na twoje papierosy, a jeśli miałbyś Bitcoiny, mógłbyś je wymienić na moją butelkę wódki. Kiedy więc coś takiego jak papierosy czy wódka staje się pieniędzmi? Coś staje się pieniędzmi, gdy wiele osób na ogół akceptuje je w celu uregulowania długów lub wymiany na towary i usługi. W więzieniach papierosy były niegdyś popularną formą wymiany więźniów walutowych za przedmioty lub przysługi między sobą. Chociaż przy wprowadzonych zasadach i zasadach dotyczących zakazu palenia, używanie papierosów jako waluty stało się problematyczne. Według Michaela Gibsona-Lighta, doktoranta z University of Arizona i byłego więźnia, Gustavo Alvareza, autora książki Więzienie Ramen, makaron ramen stał się pieniędzmi w więzieniach. Gdy więzienia zaczęły otrzymywać mniejsze fundusze od rządu USA, ilość żywności podawanej więźniom zmniejszyła się, a jakość również się pogorszyła. Dla więźniów ramen jest tanim, smacznym, kalorycznym jedzeniem, które daje im energię do pracy i ćwiczeń. W rezultacie stał się tak cenny, że zaczęli używać go do kupowania wszelkiego rodzaju niezbędnych przedmiotów, od żywności i odzieży po pranie i artykuły higieniczne1.

Wódka również była używana przez Rosjan od XVI wieku jako waluta. W 1998 roku, kiedy Rosjanie stracili wiarę w to, że rubel może funkcjonować jako pieniądz, używanie wódki jako środka wymiany stało się tak powszechne, że jeden z okręgów syberyjskich dawał 8000 nauczycieli szkolnym po 15 butelek jako wynagrodzenie. Początkowo proponowali używanie papieru toaletowego lub trumien, ale faworyzowano wódkę, ponieważ była to jedyna rzecz, którą można było swobodnie sprzedawać lub wymieniać na chleb i inne jedzenie!2

W przeszłości nasi przodkowie używali również różnych przedmiotów jako pieniędzy. Używali zwierząt i roślin. W Chinach, Afryce i Indiach używali muszli kauri. Tak, te same muszle, które znajdziesz wzdłuż brzegów i skalistych raf! Podobnie jak w przypadku walut, takich jak papierosy, wódka, zwierzęta i muszle, widzimy, że ludzie używają wszystkiego i używali wszystkiego jako pieniędzy. Proces, w którym dany przedmiot staje się walutą, wykracza poza zakres tego artykułu, ale wystarczy stwierdzić, że proces ten jest napędzany koniecznością.

Niezależnie od okoliczności, w jakich się znajdujemy, będziemy szukać najbardziej praktycznego, wydajnego i wygodnego sposobu zawierania transakcji między sobą, abyśmy my i nasi podopieczni mogli przetrwać i prosperować. Coś staje się więc pieniędzmi, kiedy ludzie zaczynają używać ich jako pieniędzy. W ten sam sposób Bitcoin również może stać się pieniądzem, jeśli i kiedy ludzie zaczną go używać do wymiany towarów lub usług w swoim codziennym życiu.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : What is money and can Bitcoin really be used as currency? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO