Protokół xToken DeFi traci 7 mln USD w kolejnym exploicie

Innego dnia inna zdecentralizowana platforma finansowa (DeFi) zaatakowała i wykorzystała miliony dolarów. Tym razem jest to xToken, platforma oferująca oprocentowane instrumenty pochodne walut cyfrowych. xToken stracił 7 milionów dolarów na exploitie, ale to nie pierwszy raz, kiedy jest atakowany. W niedzielę 29 sierpnia xToken ogłosił, że ucierpiał w wyniku ataku, w którym wykorzystano jego kontrakt xSNX. Umowa ta umożliwia użytkownikom platformy DeFi przechowywanie aktywów opartych na Synthetix bez bezpośredniego zakupu lub konieczności posiadania SNX.

Platforma DeFi przedstawiła później aktualizację w poście na blogu, zagłębiając się w atak. Ujawnił, że atakujący wykorzystał lukę w kontrakcie xSNX i oszacował stratę dla posiadaczy na około 4,5 miliona dolarów. Jeszcze bardziej krytycznie ujawnił, że atak zmusił platformę do zaprzestania oferowania kontraktu xSNX, ponieważ była zbyt podatna na takie exploity. „W tej chwili uważamy, że najlepiej będzie zrezygnować z naszej oferty produktów xSNX. Obecna implementacja xSNX jest zdecydowanie naszym najbardziej skomplikowanym produktem, ze złożonymi zależnościami i znaczną powierzchnią podatności” – stwierdził.

Exploit rozpoczął się od zaciągnięcia przez atakującego pożyczki błyskawicznej ze zdecentralizowanej giełdy dYdX o wartości 81 milionów dolarów w ETH na przeprowadzenie ataku. Następnie wykorzystał ETH jako zabezpieczenie i pożyczył 1,5 miliona SNX od Aave i Bancor, dwóch najpopularniejszych rynków DeFi. Po serii swapów na innych zdecentralizowanych giełdach wywarł presję na obniżenie ceny SNX, a następnie wykorzystał lukę na xToken, aby kupić SNX po sztucznie zaniżonej cenie. W czasie prasy, SNX, z którym się uciekł, jest wart 6,9 miliona dolarów. „W tym tygodniu pracujemy nad napisaniem dokładnych skryptów migawkowych, aby właściwie obliczyć straty inwestorów” – stwierdził zespół xToken. Uznając, że był to mały zespół, a 4,5 miliona dolarów to dość pokaźna suma, zespół ujawnił, że zorganizuje program kompensacyjny, który pozwoli na pokrycie strat w tokenach XTK.

W chwili publikacji te tokeny są warte 0,12 USD, co oznacza spadek o ponad 90% w porównaniu z kwietniowym maksimum wynoszącym 1,36 USD. To nie pierwszy raz, kiedy platforma jest atakowana. Na początku maja tego roku zaatakowano inteligentną umowę SNX, tę samą, która została wykorzystana w ostatnim ataku trzy miesiące później. W tym czasie platforma straciła 25 milionów dolarów.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : xToken DeFi protocol loses $7M in yet another exploit – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO