Solana i oszustwa w krypto : Luna Yield znika z 6,7 mln USD w cyfrowej walucie

Blockchain Solana doświadczył swojego pierwszego ciągnięcia dywanu. Luna Yield ($LUNY), agregator zysków uruchomiony za pośrednictwem platformy Solana „SolPad”, zniknął z różnymi walutami cyfrowymi o wartości około 6,7 miliona dolarów.

https://twitter.com/hoaktrades/status/1428479921438044163?s=20

Jak to się stało i jak zostało rozwiązane?

Luna Yield reklamowała się jako legalny projekt, który agregował i optymalizował uprawę plonów dla swoich użytkowników; miał nawet wsparcie renomowanego panelu startowego projektu „SolPad” opartego na Solanie, który umożliwia projektom, które składają „dokumenty kwalifikowane”, pozyskiwanie kapitału za pośrednictwem wstępnej oferty DEX (IDO) na zdecentralizowanej platformie opartej na Solanie.

Niezależnie od tego, czy Luna Yield złoży „dokumenty kwalifikowane”, rzuciła dywan swoim inwestorom. Luna Yield wyglądała legalnie aż do 16 sierpnia, kiedy zbierała fundusze. Trzy dni później po swoim IDO, Luna Yield wysłała zebrane fundusze do serwisu miksującego Tornado Cash, aby nie można było go namierzyć, a następnie zamknęła swoją stronę internetową, a także wszystkie konta w mediach społecznościowych – nikt nie był w stanie skontaktuj się z zespołem Luna Yield od tego czasu.

Solana sees first rug pull: Luna Yield disappears with $6.7M in digital currency

Chociaż SolPad podkreślił, że nie ma związku z zespołem Luna Yield poza działaniem jako jego launchpad, SolPad stworzył i wykonał plan wynagrodzeń, aby ponownie oszukać inwestorów Luna Yield, którzy zostali częściowo oszukani. SolPad zwraca inwestorom Luna Yield zwrot 60% ich początkowej inwestycji.

IDO to nowe ICO! Gdzie są regulatorzy!? Szał IDO, który ma miejsce na blockchainie Solana, nie różni się od ery ICO, której doświadczyliśmy w 2017 roku – a może być nawet gorzej. W 2017 roku Ethereum było siecią blockchain z wyboru do uruchomienia oprogramowania vaporware, ale ze względu na niedociągnięcia technologiczne Ethereum Solana stała się blockchainem, do którego ucieka wielu byłych entuzjastów Ethereum. Nic dziwnego, że z tego powodu na Solanie ma miejsce więcej nieuczciwych projektów i oszustw; Ethereum miało dużą populację złych aktorów i ta populacja jest przenoszona do Solany.

Biorąc to pod uwagę, ekosystem blockchain i walut cyfrowych, zwłaszcza sektor DeFi, może skorzystać z nadzoru SEC, który według prezesa SEC, Gary’ego Genslera, wchodzi do branży. W wielu scenariuszach token z ICO lub IDO jest w rzeczywistości zabezpieczeniem; ludzie kupują ją w celach spekulacyjnych, ponieważ wierzą, że praca, którą wykonuje firma emitująca monetę lub token, zwiększy cenę monety lub tokena. Osoby sprzedające papiery wartościowe są zobowiązane do zarejestrowania sprzedaży papierów wartościowych w SEC, ale żaden nieuczciwy projekt kryptowaluty tego nie robi. Gdyby SEC miała rozprawić się z branżą blockchain i walut cyfrowych, większość z tych oszukańczych projektów nie byłaby nawet w stanie wyjść z bramy.

Ethereum jest ulubieńcem fanów, ponieważ ma efekty sieciowe, które pompują ceny tokenów, ale prawie niemożliwe jest zbudowanie na nim jakiegokolwiek poważnego systemu lub oprogramowania bez tworzenia wąskiego gardła w sieci, które skutkuje wysokimi opłatami transakcyjnymi. Biorąc to pod uwagę, wielu entuzjastów blockchain patrzy na lepsze technologicznie blockchainy, takie jak Bitcoin SV i jego rywal Solana, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji i usług opartych na blockchain. Mając to na uwadze, uważaj na uruchamiane projekty, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe, zwłaszcza projekty takie jak Luna Yield, które obiecują nieuzasadnione wysokie zyski osobom, które chcą postawić tokeny.

Należy również pamiętać, że prezes SEC Gary Gensler ma oko na branżę blockchain i walut cyfrowych i że oszustwa, takie jak te, które mają miejsce na Solanie, będą katalizować szybkość, z jaką organy regulacyjne podejmą działania, które będą chronić inwestorów w ich kraje.

Autor : BitUp

Źródło : Solana sees first rug pull: Luna Yield disappears with $6.7M in digital currency – CoinGeekAuthor: bitup BSV