Program Ponzi o wartości 100 mln dolarów BTC Założyciel Finiko aresztowany w Rosji

Założyciel jednego z największych do tej pory oszustw kryptowalutowych w Rosji jest za kratkami, a jego wspólnicy są poszukiwani przez rosyjskie władze. Moskiewska policja aresztowała Kirilla Doronina pod zarzutem defraudacji 100 milionów dolarów jego inwestorom, chociaż niektóre raporty mówią, że liczba ta może przekroczyć miliard dolarów. Finiko została założona w Kazaniu w 2019 roku i podawała się za legalną firmę inwestycyjną BTC. Program obiecał inwestorom absurdalne zwroty – w tym przypadku do 30% miesięcznie. Twierdził również, że jego inwestorzy będą mogli kupować mieszkania i samochody ze zniżkami przy pomocy założycieli, jak podaje Moscow Times. W grudniu 2020 r. Finiko wypuściło FNK, swoją natywną walutę cyfrową.

Zgodnie z lokalnymi raportami założyciele brali BTC od inwestorów i przyznawali im tokeny FNK. I chociaż obietnice absurdalnych zwrotów przyniosły kilku inwestorom, to właśnie dzięki zachętom szeptanym Finiko zdołał zwabić większość klientów. Przyznałoby ogromne opłaty za polecenie tym, którzy przyciągnęli nowych klientów. Doprowadziło to do tego, że wielu sprowadziło swoich bliskich przyjaciół i krewnych, a dla wielu nowych klientów była to pierwsza interakcja z walutami cyfrowymi. Przed aresztowaniem Doronin próbował uciec do Turcji, posuwając się nawet do uzyskania obywatelstwa tureckiego pod nazwiskiem Onur Namik. Rosyjska policja umieściła teraz jego współspiskowców Marata Sabirowa, Zygmunta Zygmuntowicza i Edwarda Sabirowa na liście poszukiwanych. W przypadku Sabirowa władze poinformowały, że jego udział w oszustwie skłonił do skupienia się na innych jego przedsięwzięciach, przy czym największym problemem jest wspólne przedsięwzięcie, w które był zaangażowany z Nikołajem Nikiforowem, byłym rosyjskim ministrem komunikacji.

Nie jest jeszcze jasne, ile pieniędzy zarobili oszuści. Według niektórych lokalnych raportów kwota ta wynosiła zaledwie 70 milionów rubli rosyjskich (1 milion dolarów). Istnieją jednak inne, takie jak rosyjska publikacja biznesowa The Bell, która szacuje kwotę na ponad 100 milionów dolarów. Jest też Sergey Mendelejew, założyciel giełdy Garantex, który uważa, że ​​kwota, którą oszuści zgarnęli, była 10 razy wyższa. Według niego, w styczniu tego roku zespół Finiko wycofał 100 milionów dolarów w BTC w ciągu zaledwie jednego tygodnia, podsycając „cały moskiewski rynek kryptowalut”. Firma wywiadowcza Blockchain Crystal Blockchain zidentyfikowała 111 milionów USDT, 1,8 miliona USDC i 888 ETH (o wartości 2,8 miliona USD), które powiązała z portfelem Finiko. Założyciel firmy analitycznej Kyrylo Chykhradze powiedział jednemu z punktów, że niektóre tokeny zostały wysłane do Uniswap, zdecentralizowanej wymiany walut cyfrowych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : $100M BTC Ponzi scheme Finiko founder arrested in Russia – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO