Ukraina zamyka nielegalną sieć wymiany walut cyfrowych

Ukraińska agencja bezpieczeństwa kontrwywiadu zamknęła sieć zgłoszonych nielegalnych wymian, które były wykorzystywane w nielegalnych transakcjach finansowych. Według władz giełdy umożliwiły swoim użytkownikom pranie pieniędzy poprzez niewdrożenie jakichkolwiek wymagań związanych z poznaniem swojego klienta. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła zamknięcie w komunikacie prasowym, opisując je jako „sieć tajnych giełd kryptowalut” działających w stolicy, Kijowie. Według SBU sieć miała miesięczny obrót do 1,1 miliona dolarów.

Podobno przymknął oko na źródło cyfrowych walut na swojej platformie i za to pobierał do 10 procent opłat za każdą transakcję. Według agencji giełdy promowały również anonimowość, czyniąc je popularnymi wśród osób, które mają coś do ukrycia. SBU twierdzi, że duża część środków otrzymanych na tych giełdach pochodziła z e-portfeli w krajach, z którymi Ukraina jest skłócona, w tym w Rosji. Agencja powołała się w szczególności na Qiwi, Yandex.Money i Webmoney, wszystkie cyfrowe platformy płatnicze założone w Rosji, które Narodowy Bank Ukrainy zakazał wiele lat temu. SBU dalej twierdziła, że ​​niektórzy użytkownicy tajnych giełd byli „organizatorami masowych protestów w przeddzień Dnia Niepodległości Ukrainy.

Otrzymali pieniądze na opłacenie usług prowokatorów korzystających z tej konkretnej sieci.” Sieć giełd podobno działa od początku 2021 roku. W tym czasie przyciągnęła ponad 1000 klientów. Władze skonfiskowały komputery, serwery i urządzenia mobilne z dowodami rzekomej nielegalnej działalności giełd. Zajęli również „pieczęcie i dokumenty założycielskie firm-fiksów, zarejestrowanych na Ukrainie i wykorzystywanych do prania pieniędzy”. SBU dodatkowo pozyskał 37 330 USD w walucie obcej.

SBU, która jest główną agencją bezpieczeństwa kraju w sprawach kontrwywiadu i zwalczania terroryzmu, zobowiązała się do kontynuowania dochodzeń w sprawie sieci i innych nielegalnych działań związanych z walutami cyfrowymi. W ostatnich latach agencja atakowała nielegalne operacje walutowe. W zeszłym miesiącu agencja rozbiła coś, co określiła jako „największą nielegalną farmę kryptowalut”, zawierającą ponad 5000 jednostek sprzętu i blisko 4000 konsol do gier PS4.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Ukraine shuts down illegal network of digital currency exchanges – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO