Kambodża kieruje się na stronę cyfrową, próbując otrząsnąć się z zależności od dolara amerykańskiego

Ponieważ banki centralne w całej Azji ścigają się, aby opracować własne cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC), często to Chiny zdobywają całą chwałę. Dzięki zaawansowanym programom pilotażowym i szeroko zakrojonym próbom można by wybaczyć przypadkowym obserwatorom, że sądzą, że Chiny wiodą prym. W rzeczywistości to jej mniejszy sąsiad regionalny, Kambodża, wycofał się przed ponad 60 banków centralnych pracujących nad CBDC. Dla Kambodży bodziec ma coś więcej niż tylko technologicznego punktu widzenia – kraj jest zdeterminowany, by przełamać dolaryzację swojej gospodarki, która widzi, że dolar amerykański krąży szeroko w lokalnej gospodarce, podobnie jak jego własna waluta, riel.

Kambodża jest jedynym krajem na świecie, który wprowadził cyfrową walutę banku centralnego, a jej waluta Bakong zostanie uruchomiona w październiku 2020 r. Opracowany przez Narodowy Bank Kambodży we współpracy z japońską firmą blockchain Soramitsu, projekt był początkowo postrzegany jako sposób na zjednoczenie rozłącznych systemów płatniczych w kraju. Chea Serey, dyrektor generalny NBC i kierownik projektu, powiedział, że pierwotnym zamiarem było dostarczenie lepszych systemów dla Kambodży. „Bakong rozpoczął się jako chęć połączenia rozdrobnionych systemów płatności w Kambodży”. Obecnie system dociera do około 5,9 miliona użytkowników, a w samym tylko 2021 roku przez tę walutę przeszło około 500 milionów dolarów.

Opisując skok liczby użytkowników jako „dość satysfakcjonujący”, Serey powiedział, że pandemia dała użytkownikom więcej impulsu do przyjęcia większej liczby płatności i systemów cyfrowych. „Okoliczność była dojrzała, aby ludzie przeszli na bardziej cyfrowe medium”. Chociaż Serey zauważył, że dolar był w przeszłości korzystny dla gospodarki Kambodży, teraz istnieje nadzieja, że ​​przejście na Bakong pomoże zakończyć to uzależnienie od dolara, jednocześnie pobudzając wzrost gospodarczy w Kambodży.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Cambodia heads digital in bid to shake US dollar reliance – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO