Klasa Bitcoin z Satoshi: dowód pracy vs dowód stawki

Dużo słyszymy o tzw. „nieefektywności” dowodu pracy (POW). Osoby publiczne wyrażają pochwałę dla alternatywnego systemu proof-of-stake (POS) za jego rzekomą przyjazność dla środowiska. Dr Craig S. Wright wyjaśnia wszystko w tym tygodniu odcinka „Bitcoin Class with Satoshi” z Xiaohui Liu z sCrypt. POS nie pomaga w skalowaniu łańcucha bloków i nie pozwala uniknąć pojawienia się operacji przetwarzania na skalę centrum danych. To było jasne od samego początku, mówi dr Wright. Zawsze będzie tylko niewielka liczba węzłów, które „kontrolują” sieć, nawet jeśli istnieją indywidualni górnicy/procesory – trudno jest konkurować z głównymi operatorami, gdy pracujesz sam.

Opisując Bitcoin jako „samouzdrawiający się, solidny system ze względu na środki ekonomiczne”, opisuje, w jaki sposób operatorzy POW mogą w dowolnym momencie wychodzić i wychodzić z sieci. POW deanonimizuje również znaczących graczy, podczas gdy system z anonimowymi, indywidualnymi procesorami jest podatny na ataki sybil.

Bloki, kartele i sybille

Nawet w demokracjach politycznych istnieją nieuniknione bloki wyborcze, partie polityczne i struktury demokracji przedstawicielskiej. Teraz o proof-of-stake: POS jest formą akcji na okaziciela, mimo że nie ma żadnych wypłat dywidendy. Jest zwrot, a ci, którzy otrzymują dużo pieniędzy, mogą je ponownie zainwestować, aby zwiększyć swoją władzę. Również w POS w końcu dostajesz te duże bloki udziału w głosowaniu. Dr Wright opisuje to potencjalne zachowanie jako podobne do OPEC, gdzie tworzą się kartele. Inną metaforą jest firma z milionem akcji z prawem głosu – ale te akcje są ponumerowane, a nie nazwane, co oznacza, że ​​nigdy nie wiadomo, kto je kontroluje. Zainteresowany może z łatwością przekazać kontrolę nad swoimi udziałami innym stronom, co sprawia, że ​​uzyskanie pakietu kontrolnego jest stosunkowo proste, niezauważenie przez nikogo. Jeśli ten kontrolny interes może zmienić kod samego protokołu, masz scentralizowaną oligarchię, a nie zdecentralizowaną demokrację.

POW to „sprawdzony sposób na znalezienie inwestycji w sieć”, dodaje. Jasne, jeńcy wojenni mogą również widzieć kartele i bloki, ale łatwiej jest dowiedzieć się, kim są najwięksi gracze (i na tej podstawie, jakie mogą być ich intencje). A co z twierdzeniami, że POS jest naturalną ewolucją od POW do zasobów cyfrowych lub że nie „marnuje energii elektrycznej”? W rzeczywistości dr Wright powiedział, że faktycznie rozważał modele POS, zanim zdecydował się na POW, odrzucając ten pomysł, gdy zdał sobie sprawę z jego wad. „Jaki jest cel Bitcoina?” – pyta dr Wright. Jest to przede wszystkim cyfrowy system gotówkowy (jak wspomniano w tytule białej księgi z 2008 r.) i można go używać do tego samego rodzaju codziennych zakupów o niskiej wartości, których ludzie używają obecnie gotówką.

Gotówka fizyczna jest praktycznie „darmowa” w użyciu, ale koszty związane z systemem są minimalne. Bitcoin z tym konkuruje. Stakerzy w sieci POS to „freeriderzy”, którzy nie mają motywacji do szukania nowych rozwiązań lub ulepszania technologii sieci. Nie ma również zachęt do zwiększania rozmiarów bloków, co powoduje stagnację (która jest barierą dla skalowania). Wyzwaniem może być przekonanie ogółu społeczeństwa do tych bardziej racjonalnych, opartych na zachętach argumentów.

Trendy wyraźnie wskazują na rosnące preferencje dla uproszczonych, emocjonalnych argumentów nad naukowymi, a komunikaty POS „bardziej przyjazne dla środowiska” i „bardziej demokratyczne” mają znacznie większy wpływ, niż na to zasługują. Jednak, jak mówi dr Wright, może pojawić się również kwestia legalności, co daje przynajmniej okazję do bliższej analizy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin Class with Satoshi: Proof of work vs proof of stake – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO