BitMEX zawiera ugodę na 100 milionów dolarów z amerykańskimi regulatorami, ale założyciele wciąż mają kłopoty

BitMEX zawarł umowę ugody o wartości 100 milionów dolarów z amerykańskimi organami regulacyjnymi po batalii prawnej, która rozpoczęła się w październiku 2020 r. Platforma handlu instrumentami pochodnymi rzekomo naruszyła amerykańskie przepisy, oferując produkty inwestycyjne bez uzyskania niezbędnej licencji i nie wdrażając programów identyfikacji klientów. Mimo ugody założyciele i kadra kierownicza giełdy kryptowalut nadal nie wychodzą z tarapatów. Southern District of New York złożył nakaz zgody przeciwko pięciu firmom powiązanym z BitMEX. Pięć z nich to HDR Global Trading Ltd, 100x Holding Ltd, HDR Global Services (Bermuda) Ltd, ABS Global Trading Ltd i Shine Effort Inc. BitMEX rozliczał się z Commodity Futures Trading Commission (CFTC) i Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN).

Ugoda w wysokości 100 milionów dolarów jest największa w sektorze wymiany walut cyfrowych od czasu grzywny w wysokości 110 milionów dolarów nałożonej w 2017 roku na nieistniejącą już giełdę BTC-e, która została oskarżona o ułatwianie sprzedaży oprogramowania ransomware i narkotyków w ciemnej sieci. Oprócz ogromnej grzywny BitMEX zobowiązał się również do nieobsługiwania ponownie klientów z USA. Według CFTC, BitMEX potwierdził, że zaprzestał wszelkiej działalności – z wyjątkiem usług cybernetycznych – w USA 30 czerwca 2021 r. Malcom Wright, dyrektor ds. zgodności w BitMEX, musi również poświadczyć na piśmie CFTC, że zablokował wszystkich klientów z USA . „Ten przypadek wzmacnia oczekiwanie, że branża aktywów cyfrowych, ponieważ nadal ma kontakt z szerszą pulą uczestników rynku, poważnie traktuje swoje obowiązki w regulowanej branży finansowej oraz swoje obowiązki w zakresie rozwijania i przestrzegania kultury zgodności” Rostin Benham, skomentował pełniący obowiązki przewodniczącego CFTC.

Według Alexa Hoeptnera, dyrektora generalnego BitMEX, ugoda „tylko przyspieszy naszą ewolucję i postawi nas na właściwej ścieżce”. W swoim oświadczeniu prezes stwierdził, że giełda naprawiła rzeczy, które wpędziły ją w kłopoty z regulatorami. „… w ramach wspólnego wysiłku od 2019 r. ustanowiliśmy standardowe w branży funkcje weryfikacji użytkowników, zgodności i AML” – twierdził. Chociaż ugoda jest wygrana dla BitMEX, jej założyciele nie wyszli jeszcze z lasu. Arthur Hayes, Ben Delo i Sam Reed są nadal na radarze Departamentu Sprawiedliwości. Jeśli już, to osada wpędza ich w jeszcze większe kłopoty. Dzieje się tak, ponieważ w ramach ugody BitMEX zgodził się udostępnić prokuratorom mnóstwo dokumentacji korporacyjnej i notatek z przesłuchań świadków.

Te dokumenty mogą dać DoJ amunicję, której potrzebuje, aby zniszczyć całą trójkę. Rzecznik tych trzech powiedział w oświadczeniu: „Jak pokaże ich obrona, od najwcześniejszych dni firmy współzałożyciele starali się przestrzegać obowiązującego prawa, które rozwijało się z biegiem czasu. Działania władz USA przeciwko Arthurowi, Benowi i Samowi są bezpodstawne i stanowią nieuzasadniony nadużycie. Współzałożyciele z niecierpliwością czekają na obronę w sądzie”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BitMEX enters $100M settlement with US regulators, but founders still not out of trouble – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO