Jak blockchain może pomóc Afryce w walce z COVID-19 i przyszłymi epidemiami

Rok i osiem miesięcy od zidentyfikowania pierwszego przypadku, COVID-19 siał spustoszenie na całym świecie, z 4,2 miliona martwych. Afryka nie została oszczędzona, ale do tej pory nadal ma najniższy poziom infekcji i zgonów w stosunku do swojej populacji. Jednak wciąż istnieją luki w reakcji regionu na śmiertelnego wirusa, a według Kayode Babarinde, dyrektora wykonawczego Africa Blockchain Institute, rozwiązaniem może być blockchain. Afryka z najniższymi przypadkami i zgonami na COVID-19 – tylko jedna dziesiąta przypadków w Ameryce – wyróżnia się, gdy weźmie się pod uwagę, że dzieje się tak pomimo trudności regionu w zapewnianiu podstawowej opieki zdrowotnej i radzeniu sobie z innymi chorobami, takimi jak malaria, gruźlica i HIV/ AIDS. Ponadto dzieje się tak pomimo tego, że Afryka ma najmniejszy odsetek zaszczepionych osób – tylko 2% światowych szczepionek COVID-19 podano w Afryce. W przypadku kontynentu, którego mediana wieku wynosi 19-20 lat, odpowiedź – lub przynajmniej jej część – może leżeć w przyjęciu technologii w odpowiedzi na COVID-19, zwłaszcza technologii blockchain.

W swoim artykule dla Światowego Forum Ekonomicznego Babarinde zauważył, że „przyjęcie nowych technologii i możliwości blockchain może pomóc w zarządzaniu pandemią COVID-19 i innymi pandemiami, które mogą wystąpić w przyszłości”. Babarinde kieruje ABI, organizacją, której celem jest „promowanie przyjęcia, rozwoju i wykorzystania technologii blockchain poprzez zapewnienie wysokiej jakości edukacji w zakresie blockchain profesjonalistom, przedsiębiorcom, regulatorom rządowym i opinii publicznej”, jak powiedział CoinGeek w wywiadzie z zeszłego roku. Jedną z korzyści przyjęcia blockchain w walce z COVID-19 jest zwiększenie szybszych dostaw danych i materiałów. Kraje takie jak Indie pokazały, jak tragiczne mogą być konsekwencje zakłóceń w wymianie informacji i danych dotyczących zdrowia. W związku z tym korzystanie ze zdecentralizowanej, niezmiennej i publicznej księgi może pomóc Afryce w lepszym przygotowaniu się do reagowania na plagę.

Przejrzystość w opiece zdrowotnej może również okazać się kluczowa w walce z pandemią, a kluczem do tego może być blockchain. „Zdecentralizowany system księgi Blockchain może zapewnić lepszy system śledzenia i śledzenia, w którym dane z wielu źródeł są agregowane, aby zapewnić większą pewność danych dotyczących wskaźników infekcji” – zauważył Babarinde. Ponieważ szczepienia stają się coraz bardziej powszechne w Afryce, region może stanąć przed wyzwaniem, z którym zmierzyły się inne kraje, takie jak Europa i Ameryka Północna – fałszywymi świadectwami szczepień. Na przykład w Wielkiej Brytanii fałszywe świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 kosztuje w ciemnej sieci zaledwie 150 USD. Technologia Blockchain może odegrać dużą rolę w wyeliminowaniu takich fałszywych certyfikatów. „Zdecentralizowany system księgi publicznej Blockchain może umożliwić wielokrotną weryfikację autentyczności certyfikatów, pomagając w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się fałszywych certyfikatów szczepionek COVID-19. […] Dzięki blockchain certyfikaty są rozproszone na kilku serwerach, zapewniając większe bezpieczeństwo, a jednocześnie zapewniając dokładne i natychmiastowe pobieranie danych” – zaopiniował Babarinde.

Już teraz blockchain Bitcoin SV okazuje się być jednym z liderów w walce z COVID-19 w Afryce. W południowoafrykańskim Lesoto, startup BSV VXPASS odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi na pandemię. VXPASS nawiązał współpracę z funduszem SESIU w celu wyeliminowania papieru z dystrybucji kart szczepionek i innej logistyki w kraju. W rozmowie z CoinGeek założyciel Zachary Weiner stwierdził: „VXPASS zapewnia zamiennik zwykłej papierowej karty COVID bezpieczną, cyfrową wersją należącą do pacjenta”. Dodał: „Zastępując papierowe karty cyfrowymi zapisami w łańcuchu, możemy pomóc w odblokowaniu granic w krótkim okresie i znacznie zmniejszyć bieżące zadłużenie w zakresie technologii medycznych w dłuższej perspektywie. Dla VXPASS jest to idealna okazja do rozwiązania problemu, do rozwiązania którego zostaliśmy stworzeni.”

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How blockchain can help Africa’s fight against COVID-19 and future outbreaks – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO