Britcoin: Wielka Brytania rozważa cyfrową walutę banku centralnego

Nowe historie o walutach cyfrowych banków centralnych (CBDC) wciąż nadchodzą, a w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Wielka Brytania wydaje się być gotowa do wskoczenia na modę CBDC. Znawcy brytyjskiego Ministerstwa Skarbu potwierdzili, że powołano grupę zadaniową w celu zbadania, jak CBDC, który niektórzy nazywają „Britcoinem”, może działać. Grupa zadaniowa zgłosi swoje ustalenia kanclerzowi Rishi Sunak do końca roku. Według źródeł, które ujawniły tę historię w Daily Mail, plan cieszy się większym entuzjazmem wśród członków skarbu niż wśród bankierów.

Obawy i entuzjazm

Według tych samych źródeł w brytyjskim rządzie istnieje zarówno sprzeciw, jak i entuzjazm dla tego projektu. Niektórzy dostrzegają oczywiste zalety w pełni cyfrowej waluty. Szybsze przelewy, zdolność banku centralnego do dystrybucji „pieniędzy z helikoptera”, mniejsze tarcia i koszty dla małych firm oraz największa od stuleci modernizacja brytyjskiego systemu finansowego sprawiają, że niektórzy decydenci entuzjastycznie podchodzą do potencjału cyfrowego funta szterlinga. Po drugiej stronie debaty niektórzy obawiają się, że wydanie CBDC może na różne sposoby zdestabilizować gospodarkę. Bardziej konserwatywni brytyjscy bankierzy obawiają się szybkich zmian, jakie może spowodować nowa waluta cyfrowa, od wzrostu inflacji do pożerania rezerw banków detalicznych.

Jak działałby Britcoin?

Ponieważ jest to dopiero na etapie eksploracyjnym, szczegóły dotyczące projektu nie są łatwo dostępne. Możemy jednak spojrzeć na inne najnowsze historie, aby wywnioskować, jak może działać CBDC. Podobnie jak większość innych CBDC, do przechowywania i używania prawdopodobnie będzie wymagał cyfrowego portfela. Wielka Brytania niedawno doświadczyła politycznej kłótni o potencjalną emisję paszportów szczepionkowych, więc nie jest jasne, jak chętnie brytyjska opinia publiczna zaakceptowałaby portfel cyfrowy, gdyby miał być wydany przez rząd Wielkiej Brytanii. Emisja jakiegokolwiek portfela powiązanego z cyfrowymi identyfikatorami może również zaognić i tak już kipiące napięcia polityczne. Możemy również spojrzeć na bardziej rozwinięty plan UE, aby znaleźć jakiś pomysł na to, jak może działać brytyjska CBDC. UE dała jasno do zrozumienia, że ​​kraje trzecie, którymi Wielka Brytania jest po Brexicie, będą ściśle monitorowane pod kątem tego, jak surowe są ich zasady AML/KYC. Jako główny partner handlowy z UE prawdopodobnie Wielka Brytania będzie musiała przyjąć standardy zgodne z unijnymi. Dlatego pomimo potencjalnego sprzeciwu politycznego, cyfrowe portfele prawdopodobnie będą musiały być w jakiś sposób powiązane z cyfrowymi identyfikatorami.

Sunak zaprzecza, że CBDC zastąpi gotówkę

Mimo że grupa zadaniowa ds. innowacji, wzrostu i reformy regulacyjnej po Brexicie wzywa do wprowadzenia funta cyfrowego, kanclerz zaprzecza, że decyzja została podjęta. W niedawnym oświadczeniu Sunak odrzucił pomysł, że cyfrowa waluta zastąpi gotówkę. Powiedział, że każda CBDC raczej „uzupełni gotówkę”, niż ją zastąpi.

To stwierdzenie znacznie złagodzi obawy wielu osób dotyczące wpływu na prywatność i wolność w dobie CBDC. Przynajmniej zrobi to dla tych, którzy wierzą panu Sunak.

Czy Wielka Brytania może stać się społeczeństwem bezgotówkowym?

Jeszcze przed tą historią o cyfrowym funcie Wielka Brytania była na dobrej drodze do stania się społeczeństwem bezgotówkowym. Na przykład brytyjskie konsorcjum detaliczne poinformowało niedawno, że w kraju jest o 10 000 mniej bankomatów w porównaniu z 2017 r. io 3 000 mniej oddziałów bankowych niż w 2015 r. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła przejście na płatności bezgotówkowe w tym kraju. Stowarzyszenie handlowe Finance UK poinformowało, że tylko w 2020 r. transakcje gotówkowe spadły o 35%. Niedawne badanie przeprowadzone przez Paragon Bank wykazało, że 71% Brytyjczyków wierzy, że zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, a co trzeci wierzy, że będzie żył w społeczeństwie bezgotówkowym w ciągu pięciu lat.

Marsz w kierunku CBDC trwa

Tendencja jest widoczna na całym świecie. Na dobre lub na złe, szybko zmierzamy w kierunku świata bezgotówkowego i wszystkiego, co się z tym wiąże. Ponieważ najwięksi partnerzy handlowi w Wielkiej Brytanii przenoszą się na CBDC i cyfrowe identyfikatory, nie można zaprzeczyć, że to nastąpi. Sunak może twierdzić, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ale prawdopodobnie to tylko teatr polityczny. Każdy kraj, który chce pozostać aktualny, będzie musiał wprowadzać innowacje i wprowadzać zmiany. Bez wątpienia ten temat będzie nadal wzbudzał ożywioną debatę. Mimo to CBDC wydają się teraz nieuniknione, a surowe przepisy KYC/AML z cyfrowymi identyfikatorami prawie na pewno pójdą w ich ślady. Blockchain korporacyjny BSV planuje ten scenariusz od pierwszego dnia.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Britcoin: UK considers central bank digital currency – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO