Coinbase i pozew zbiorowy dotyczące wprowadzającego w błąd twierdzenia podczas debiutu Nasdaq

Coinbase jest przedmiotem proponowanego pozwu zbiorowego dla wprowadzających w błąd inwestorów zarówno co do jego sytuacji finansowej, jak i możliwości technicznych. Pod koniec ubiegłego tygodnia Law360 poinformował, że inwestor Donald Ramsey złożył skargę przeciwko Coinbase w sądzie federalnym w Kalifornii. Ramsey twierdzi, że on i inni inwestorzy ponieśli „znaczne straty i szkody” po debiucie Coinbase w połowie kwietnia na giełdzie Nasdaq. Coinbase rozpoczął handel po 381 USD za akcję 14 kwietnia, zanim zamknął dzień na poziomie 328 USD.

Akcje spadły do ​​około 225 dolarów w połowie maja po tym, jak firma ujawniła, że ​​chce pozyskać 1,25 miliarda dolarów poprzez sprzedaż obligacji. Potrzeba tych dodatkowych środków stała się oczywista kilka dni później, gdy giełda uległa awarii po tym, jak wolumen obrotu gwałtownie wzrósł podczas gwałtownego spadku wartości BTC, ETH i innych walut cyfrowych. Debiut Coinbase Nasdaq był bezpośrednim notowaniem, a nie pierwszą ofertą publiczną, więc chociaż najwięksi akcjonariusze giełdy osobiście stanęli, by zrobić stos, firma nie widziała ani grosza. Skarga Ramseya twierdzi, że Coinbase dał inwestorom iluzję siły fiskalnej przed notowaniem, nawet jeśli potajemnie wiedział, że wymagany będzie „znaczny zastrzyk gotówki”, jeśli giełda ma obsłużyć oczekiwany wzrost liczby nowych klientów.

Cena akcji Coinbase pozostaje na poziomie około 225 USD, a Ramsey uważa, że ​​najwyżsi menedżerowie firmy – w tym dyrektor generalny Brian Armstrong i główny orzeł prawny Paul Grewal – wydali w swoim prospekcie „istotnie wprowadzające w błąd oświadczenia”, promując jednocześnie zalety, które „nie miały rozsądnej podstawy”.

Ryzykowny biznes

Warto pamiętać, że inne istotne zagrożenia, które Coinbase potwierdził w swoim prospekcie, obejmowały „identyfikację Satoshiego Nakamoto… lub transfer bitcoinów Satoshi”. Coinbase jest członkiem COPA, kliki twardogłowych małych bloków, która desperacko próbuje obalić twierdzenia dr Craiga Wrighta, że ​​jest Satoshi, autorem białej księgi Bitcoin. Na długo przed tym, jak Coinbase opublikował swój prospekt, brat zmarłego współpracownika Wrighta, Dave’a Kleimana, rozpoczął kosztowną próbę przekonania sędziego z Florydy, że Wright to Satoshi, aby zgłosić roszczenie do skarbu Satoshiego w wysokości 1,1 miliona BTC.

W połączeniu z szerokim rozgłosem otaczającym roszczenia Wrighta do dziedzictwa Nakamoto – w tym niedawnym zwycięstwem Wrighta w sądzie nad administratorem Bitcoin.org Cøbrą – Coinbase nie może powoływać się na ignorancję, jeśli inwestorzy wskazują, że „identyfikacja Satoshi” nie jest już kwestią teoretyczną. Coinbase zdradził również swoich inwestorów, zirytująco odmawiając wymienienia protokołu BSV, który wspiera Wright, demonstrując zobowiązanie do nieprzejednania, które tylko mali blokerzy posiadający własne interesy w status quo mogą zachować z poważną miną.

Wysoka wydajność, niska droga

Wysiłek pokrzywdzonego inwestora Ramsaya, aby udowodnić, że Coinbase naruszył amerykańską ustawę o papierach wartościowych, może zostać uprzedzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), jeśli ostatnie działania przeciwko innym platformom walut cyfrowych wskazują na obecne zainteresowanie regulatora. Pod koniec czerwca firma Coinbase ogłosiła nową „wysokowydajną alternatywę dla tradycyjnych kont oszczędnościowych”, która oferuje 4% roczny zysk procentowy od depozytów USD Coin (USDC) stablecoin. Podczas gdy Coinbase promuje produkt jako sposób na „bezpieczne” zarabianie odsetek znacznie przekraczających tradycyjne konta bankowe, drobny druk wyjaśnia, że ​​„nie jest to konto oszczędnościowe w USD, a Coinbase nie jest bankiem”.

Podobne wysokodochodowe produkty oferowane przez firmy takie jak BlockFi znalazły się w zeszłym tygodniu pod atakiem zarówno federalnych, jak i stanowych organów nadzoru finansowego. Organy regulacyjne postrzegają te produkty jako niezarejestrowane papiery wartościowe i uważają, że konsumenci muszą zrozumieć, że kapitał, który angażują w te produkty, nie jest chroniony federalnym ubezpieczeniem depozytów. Tak więc nowy produkt Coinbase może okazać się jeszcze bardziej efemeryczny niż romans BTC Elona Muska. W zeszłym tygodniu nowy przewodniczący SEC wydał ostrzeżenie, że sektor stablecoin czeka na regulacyjne wezwanie do przebudzenia. Zarówno USDC, jak i Tether przeszły wykładniczy wzrost w ciągu ostatniego roku, co pomogło podnieść cenę tokena BTC, co z kolei doprowadziło hordy kryptowalut do otwierania kont na giełdach takich jak Coinbase, które podniosły liczby przychodów Coinbase w samą porę dla jego Debiut Nasdaqa.

USDC jest w rzeczywistości wewnętrznym produktem Coinbase, a w połączeniu z przyjęciem przez Coinbase jeszcze bardziej szkicowego stablecoina Tether, SEC wkrótce wezwie szefów Coinbase, aby wyjaśnili im niuanse tworzenia wartości z powietrza. W końcu to powinno być zadanie Rezerwy Federalnej.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Coinbase hit with securities lawsuit over misleading claims during Nasdaq debut – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO