Klasa Bitcoin z Satoshi analizuje przypadki użycia EDI i łańcucha dostaw

„Bitcoin Class with Satoshi” powraca, aby omówić EDI i prowadzenie dokumentacji – i dlaczego lepiej jest używać blockchain BSV do obsługi tego wszystkiego. Seria obejmująca metodologie Bitcoina i przypadki użycia zawiera Dr. Craiga S. Wrighta i Xiaohui Liu z sCrypt i obejmuje zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane koncepcje. Odcinek 9 jest nieco krótszy niż zwykle i trwa 30 minut, ale wciąż jest w stanie pokryć dużo terenu. Osoby zaznajomione z pracą dr Wrighta wiedzą, że szczególnie interesuje go EDI (elektroniczna wymiana danych), czasami niechlujny zestaw standardów bezpiecznej wymiany informacji, który miał na celu wprowadzenie biznesu w erę cyfrową bez papieru.

Trudno sprawić, by brzmiało to ekscytująco, ponieważ łańcuchy dostaw i logistyka to (dla większości z nas) rzeczy, które dzieją się w tle. A jednak polegamy na nich każdego dnia i na pewno zauważamy, kiedy coś idzie nie tak. Dla tych, którzy mają za zadanie sprawić, by te procesy przebiegały sprawnie i bez zbyt częstego występowania problemów, nowy zestaw bezpiecznych, podlegających kontroli standardów byłby darem niebios.

Dr Wright mówi, że ludzie tacy jak Mike Hearn i Gavin Andresen przedstawili propozycje takich systemów, gdy byli jeszcze zaangażowani w świat Bitcoina. Ważne jest, aby inni nadal rozwijali koncepcje, tworząc metodologie, aby zwykli użytkownicy mogli zacząć z nich korzystać bez problemów i kłopotów. Ważnym etapem przed zawarciem jakiejkolwiek umowy jest określenie z góry wszystkich zawartych w niej warunków i zapewnienie, że strony umowy zgadzają się na wszystkie warunki. Obejmuje to takie rzeczy, jak uzgodniona jednostka rozliczeniowa, opisy i wartości zaangażowanych „towarów” i tak dalej. Na przykład możesz utworzyć zestawienie towarów, numery części, bazę danych zapasów, a następnie utworzyć cyfrowe tokeny BSV reprezentujące każdy przedmiot.

Nawet numer pojemnika magazynowego może zostać ztokenizowany lub pojazd dostawczy, więc wszystko, co wchodzi/wychodzi z niego, może być rejestrowane, śledząc po drodze przedmiot (który sam jest tokenizowany). Jak mówi dr Wright, kierowcy Amazon już nieformalnie fotografują dostawy, które dokonują jako dowód, że je dostarczyli, więc wyraźnie istnieje potrzeba istnienia lepszych systemów. To jest prawdziwa wartość tokenów BSV, mówi dr Wright. Wyraźnie gardzi rodzajem tokenów, które ludzie tworzą jako aktywa spekulacyjne lub te tworzone jako sztuczki do „śmieciowej sztuki” – jednak przyznaje, że tokeny mogą być przydatne do śledzenia własności i praw własności do naprawdę wartościowej pracy. „Tu naprawdę widzę koncepcję tokenizacji.

Nie „jak możemy odwrócić nieistniejącą wartość, aby szybko się wzbogacić”. Tokeny mają reprezentować i rejestrować rzeczywiste przedmioty (w tym przedmioty fizyczne i cyfrowe) rzeczywiste aktywa, zapisy tego, co robimy w prawdziwym życiu. Są one korzystne dla firm zajmujących się łańcuchem dostaw i logistyką (co zdały sobie już sprawę niektóre z ekosystemu BSV, takie jak UNISOT), ale mogą być przydatne do śledzenia pochodzenia innych towarów. Podaje przykłady rynków używanych, a może części do broni. W szczególności Stany Zjednoczone mają złożony zestaw praw określających, co można, a czego nie można kupić oraz co można, a czego nie można zrobić z poszczególnymi częściami broni, a uniwersalny system śledzenia ich wszystkich może być przydatny. Xiaohui ponownie pyta, dlaczego tego wszystkiego nie można zrobić za pomocą zwykłej bazy danych.

Dr Wright zwraca uwagę, że takie bazy danych już istnieją, ale problemem jest niekompatybilność – każda firma może mieć własny system rejestracji i śledzenia, klient może mieć inny. To miejsce, w którym te różne systemy mogą wchodzić w interakcje i dostarczać natychmiastowe (i długotrwałe) informacje każdej firmie, która potrzebuje ich do lepszego funkcjonowania, co może okazać się korzystne dla standardów BSV. Innymi słowy, tak jak EDI — a przynajmniej tym, czym EDI zawsze powinno być. Ale kiedy powstawały standardy EDI, nie było uniwersalnej księgi, w której można by wszystko zapisywać.

Teraz jest. Dr Wright przyznaje, że EDI jest „nadal okropne” pod wieloma względami, z kilkoma lukami i procesami papierowymi. Bitcoin i blockchain BSV są już dostępne i gotowe do zresetowania tych standardów, być może tym razem w sposób, z którym każdy może się zgodzić.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bitcoin Class with Satoshi looks at EDI and supply chain use cases – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO