Ministerstwo finansów Turcji przygotowuje ustawę o cyfrowej walucie dla parlamentu

Turcja dąży do wdrożenia ram regulacyjnych, które będą regulować branżę walut cyfrowych. Ministerstwo Skarbu i Finansów tego kraju potwierdziło, że sfinalizowało ustawę o cyfrowej walucie, którą przedstawi parlamentowi w październiku, aby chronić inwestorów i zapobiegać praniu pieniędzy. Turcja odnotowuje rosnącą inflację, spadek popytu na dług i rosnące bezrobocie. Czynniki te skłoniły wielu do poszukiwania walut cyfrowych, a większość obstawia je jako aktywa spekulacyjne. Rząd próbował powstrzymać rozwój walut cyfrowych, ostatnio zakazując ich jako metody płatności.

A teraz chce egzekwować prawo ograniczające korzystanie z walut cyfrowych w celu ochrony inwestorów. Ministerstwo Skarbu i Finansów Turcji ogłosiło, że projekt ustawy ustanawiającej ramy prawne dla branży walut cyfrowych jest już gotowy. Ustawa ta ma zostać przedstawiona parlamentowi, zwanemu także Wielkim Tureckim Zgromadzeniem Narodowym, w październiku 2021 r., kiedy rozpoczną się sesje. Komentując projekt, wiceminister Şakir Ercan Gül stwierdził, że Turcja potrzebuje bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących nowej klasy aktywów niż większość krajów w Europie i Ameryce Północnej. Zaznaczył, że skoro Turcja ma system swobodnego kursu walutowego, waluty cyfrowe mogą mieć znaczący wpływ na wartość lokalnej waluty, liry.

System swobodnego kursu walutowego to taki, w którym kursy walut są określane przez popyt i podaż. Projekt ustawy zdefiniuje różne klasy zasobów cyfrowych. Ustanowi również zasady regulujące ich wydawanie, dystrybucję, handel i usługi powiernicze. Stanowi również, że krajowa Rada Rynków Kapitałowych będzie nadzorować firmy zajmujące się walutami cyfrowymi, podczas gdy Agencja ds. Regulacji Bankowych i Nadzoru będzie odpowiedzialna za ochronę konsumenta i zapewnienie integralności rynku. Rachunek pojawia się zaledwie trzy miesiące po tym, jak turecki bank centralny zakazał płatności walutami cyfrowymi.

Jak poinformował CoinGeek, opisał waluty cyfrowe jako ryzykowne, ponieważ „nie podlegają żadnym mechanizmom regulacji i nadzoru ani centralnemu organowi regulacyjnemu”. Pomimo zakazu, waluty cyfrowe kwitną w Turcji. Niestety, wraz ze wzrostem ich przyjęcia nastąpił gwałtowny wzrost powiązanych oszustw, a niektórzy oszuści startują z miliardami dolarów w funduszach inwestorów. Jednym z największych oszustw jest Thodex, giełda, która wystartowała z 2 miliardami dolarów od 400 000 inwestorów. Od tego czasu władze aresztowały za oszustwo 62 osoby.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Turkey finance ministry readies digital currency bill for parliament – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO