Bank centralny ZEA przygląda się wprowadzeniu cyfrowej waluty

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą poprowadzić marsz do nowego, odważnego świata walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). W niedawno ogłoszonej mapie drogowej bank centralny tego kraju ujawnił swoje ambicje, by stać się jednym z dziesięciu największych banków na świecie i wierzy, że CBDC odegra znaczącą rolę w jego ambitnym celu. Zjednoczone Emiraty Arabskie umocniły swoją pozycję wiodącego ośrodka innowacji na Bliskim Wschodzie. Jego wiodące miasto, Dubaj, stało się globalnym centrum biznesowym i nadal przyciąga wiodące międzynarodowe korporacje. Kraj stara się przenieść to przywództwo na poziom globalny, a według raportu Gulf News CBDC może okazać się kluczowe dla tego bogatego w ropę kraju.

W swojej mapie drogowej na lata 2023-2026 Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) określił siedem obszarów, na których będzie się koncentrować, starając się dołączyć do USA, Chin, Japonii i Niemiec na najwyższych szczeblach światowych finansów. Obszary te obejmują sztuczną inteligencję i rozwiązania big data w płatnościach i ubezpieczeniach. Zostaną one połączone z infrastrukturą cyfrowego identyfikatora (DID), którą buduje kraj, umożliwiając płynne, wzajemnie połączone płatności. Znany jako ZEA PASS, DID umożliwia również obywatelom szybki dostęp do wielu usług rządowych. W czasie, gdy zmiany klimatyczne mają pierwszeństwo na całym świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie również starają się skoncentrować na rozwoju „zielonej gospodarki”.

Wszystkie te postępy będą połączone systemem finansowym opartym na CBDC. CBUAE nie jest obce CBDC i od miesięcy pracuje we wspólnym przedsięwzięciu CBDC z Tajlandią, Hongkongiem i Chinami. Jak poinformował CoinGeek, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny dołączyły do ​​projektu Inthanon-LionRock w tym roku, ale Hongkong i Tajlandia pracowały nad tym od 2019 roku. Razem cztery kraje mają nadzieję przygotować grunt dla innych banków centralnych w Azji do zbadania DLT i CBDC. Ich partnerstwo koncentrowało się na rozliczeniach handlu międzynarodowego, transakcjach na rynku kapitałowym i transgranicznych transferach środków.

Oprócz skupienia się na CBDC, ZEA stały się ważnym graczem w przestrzeni blockchain. W szczególności Dubaj stał się epicentrum innowacji w technologii blockchain. Claire Celdran z CoinGeek zbadała rosnące znaczenie Dubaju w branży w najnowszej serii BSV Stories, w tym wysiłki rządu na rzecz promowania tej technologii. Dubaj będzie teraz siedzibą nowego centrum Bitcoin SV Hub, które będzie wspierać rozwój i innowacje w sektorze blockchain na Bliskim Wschodzie.

Prezes założyciel Stowarzyszenia Bitcoin, Jimmy Nguyen, potwierdził znaczenie ZEA dla rozwoju blockchain, stwierdzając: „Jest to region, który, jak stwierdziliśmy, naprawdę koncentruje się na nowych technologiach, a rządy tutaj są bardzo aktywne we wdrażaniu nowych technologii, a w szczególności blockchain.”

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : UAE central bank sets sights on digital currency launch – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO