3800 konsol PS4 skonfiskowanych z rzekomej nielegalnej farmy wydobywczej na Ukrainie

Ukraińska policja przejęła 5000 platform wydobywczych, w tym 3800 konsol PlayStation 4 (PS4) z domniemanej nielegalnej operacji wydobycia bloków waluty cyfrowej. Według lokalnych władz, podczas operacji zużyto miesięcznie ponad 250 000 skradzionej energii elektrycznej. Ukraińska jednostka kontrwywiadu, Tajna Służba Ukrainy (SBU) ogłosiła niedawno nalot i zajęcie rzekomego nielegalnego miejsca wydobywania nagród blokowych, opisując je jako „największą podziemną farmę kryptowalut”. Operacja odbyła się w Winnicy, mieście w środkowej Ukrainie. Według SBU, górnicy używali liczników energii elektrycznej, które były sfałszowane i nie pokazywały rzeczywistego zużycia energii, kradnąc miesięcznie od 186 000 do 259 300 dolarów za energię elektryczną. Duże zużycie energii elektrycznej często prowadziło do skoków napięcia i kilkakrotnie powodowało zaciemnienie miasta.

W swoim nalocie SBU przejęło 3800 konsol PS4, 50 procesorów, ponad 500 kart graficznych, pendrive’y, telefony i inne przedmioty. „Obecnie trwają czynności dochodzeniowe mające na celu zidentyfikowanie wszystkich osób zaangażowanych w nielegalną działalność” – oświadczyła SBU. W tym momencie agencja nie wykluczyła, że ​​było to wewnętrzne zadanie osiągnięte w zmowie z urzędnikami w JSC Vinnytsiaoblenergo, firmie zajmującej się dystrybucją energii. Po pierwsze, magazyn, który był wykorzystywany do wydobycia, sąsiaduje z obiektami należącymi do firmy. Firma energetyczna zaprzeczyła jednak zaangażowaniu. W oświadczeniu firma stwierdziła: „Sprzęt używany do kopania kryptowalut nigdy nie działał na terenie należącym do naszego przedsiębiorstwa”. Firma energetyczna zakwestionowała również rzekomą kradzież energii przez górników, twierdząc, że nie znalazła żadnych dowodów kradzieży energii elektrycznej i stwierdziła, że ​​informacje władz „nie odpowiadają rzeczywistości”.

Eksperci kwestionowali korzystanie z konsol PS4, zwłaszcza pod kątem ich wydajności. Według Techspota konsole należały do ​​odmiany PS4 Slim. I chociaż jest bardziej wydajny niż jego poprzednik, nadal jest kiepską alternatywą dla wyspecjalizowanych koparek ASIC. Jednak biorąc pod uwagę, że górnicy kradli moc, prawdopodobnie wydajność nie była ich najwyższym priorytetem. Nie tolerując kradzieży energii elektrycznej, jeden ukraiński ekspert od blockchain wskazał palcem na SBU za rzekome atakowanie górników, nawet tych legalnych. W rozmowie z Kyiv Post dyrektor generalna Blockchain Ukraine Nataliya Drik powiedziała, że ​​agencja często nadużywa swoich uprawnień do przejmowania sprzętu wydobywczego wartego tysiące dolarów bez żadnego prawnego uzasadnienia.

Bez ram prawnych dla górników lub walut cyfrowych, górnicy muszą „pracować w cieniu lub przenosić się za granicę, aby uniknąć nalotów”. . Nielegalne wydobywanie nagród za bloki walut cyfrowych nie jest rzadkością na Ukrainie. Jak donosi CoinGeek, jeden pracownik administracji wymiaru sprawiedliwości w kraju został zatrzymany w pracy przy wydobyciu. Podobne przypadki miały miejsce w państwowej administracji kolejowej oraz w południowoukraińskiej elektrowni jądrowej.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : 3,800 PS4 consoles seized from alleged Ukraine illegal mining farm – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO