Nowa Zelandia zbada CBDC, integrując waluty cyfrowe i stablecoiny

Nowa Zelandia będzie badać wykonalność, korzyści i ryzyko związane z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Bank Rezerw Nowej Zelandii będzie konsultował się z opinią publiczną, jak CBDC może współpracować z gotówką, a także z problemami wynikającymi z walut cyfrowych, takich jak Bitcoin (BSV) i stablecoinami, takich jak proponowany Diem Facebooka. W komunikacie prasowym Bank Rezerw Nowej Zelandii ujawnił, że będzie konsultował się z opinią publiczną na temat technologii finansowych, które określą „przyszłość tego, jak Nowozelandczycy płacą i oszczędzają”. Christian Hawkesby, zastępca prezesa banku centralnego, zauważył: „Będziemy rozważać nie tylko to, co powinniśmy robić jako steward, ale także jak może wyglądać odporny i stabilny system gotówkowy i walutowy w Nowej Zelandii i jak możemy najlepiej reagują na cyfrowe innowacje w zakresie pieniądza i płatności”.

Podobnie jak w przypadku wielu innych banków centralnych, jednym z obszarów, które bank będzie badał, jest CBDC. Według ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), około 86% banków centralnych aktywnie bada potencjał CBDC, a 60% już eksperymentuje z tą technologią. Bank centralny Nowej Zelandii opublikuje serię dokumentów w celu uzyskania opinii publicznej między sierpniem a listopadem. Jeden z nich będzie dotyczył CBDC i walut cyfrowych. Bank stwierdził: „Kolejne dokumenty będą analizować potencjał cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) do współpracy z gotówką jako pieniądze wspierane przez rząd, problemy wynikające z nowych form pieniądza elektronicznego, w tym aktywów kryptograficznych (takich jak BitCoin) i stabilnych monet ( takie jak proponowane przez konsorcjum kierowane przez Facebooka) oraz w jaki sposób system kasowy może wymagać zmian, aby nadal zaspokajać potrzeby użytkowników”.

W Nowej Zelandii wykorzystanie gotówki stale spada. Jednak gospodarka jest nadal dość uzależniona od gotówki, a dane banku centralnego pokazują, że 80% Nowozelandczyków nosi przynajmniej trochę gotówki w portfelu. Kraj pozostaje w tyle, jeśli chodzi o wycofywanie gotówki. Niemniej jednak Bank Rezerw odnotował wzrost płatności cyfrowych. Stwierdzono: „… wiemy, że cyfrowe formy płatności są preferowanym sposobem płacenia dla większości z nas i że przyszłość bez wątpienia będzie wiązać się z mniejszą ilością gotówki”. CBDC może odegrać ważną rolę w przejściu na gospodarkę bezgotówkową, a przynajmniej w zmniejszeniu płatności gotówkowych. Hawkesby podsumował: „Potencjał cyfrowej waluty banku centralnego w celu rozwiązania niektórych wad ograniczenia fizycznego wykorzystania gotówki i usług jest czymś, co chcemy zbadać w Nowej Zelandii. CBDC, podobnie jak cyfrowa gotówka, może być częścią rozwiązania, ale musimy przetestować naszą ocenę problemów i proponowane podejście przed opracowaniem jakichkolwiek solidnych propozycji”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : New Zealand to explore CBDC, integrating digital currencies and stablecoins – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO