Technologia Blockchain ma mieć rewolucyjny wpływ na sektor iGaming, nie tylko ze względu na zdalne serwery do gier i sposób, w jaki zapewniają one lepsze wrażenia, zarówno dla operatorów gier, jak i ich klientów. Automatyczne rejestrowanie danych graczy i zakładów w czasie rzeczywistym w łańcuchu bloków daje szeroki zakres możliwości — od inteligentnych kontraktów i procesów sztucznej inteligencji w celu usprawnienia funkcji zaplecza, po dostarczanie lepszej jakości gier i bardziej ukierunkowanych zachęt dla graczy, w forma premii, nagród lojalnościowych i nie tylko. Te zalety technologii blockchain w iGaming obejmują odpowiedzialną grę, która jest kluczowym celem branży w ochronie graczy przed potencjalnie szkodliwymi zachowaniami. Coraz ważniejszy punkt zarówno dla organów regulacyjnych, jak i operatorów, blockchain ma wartość dodaną, zapewniając graczom i operatorom bezpieczne i zrównoważone środowisko hazardowe.
Mapowanie podróży gracza
Zdalne serwery gier i dane przechwycone przez mapowanie podróży gracza umożliwiają operatorom tworzenie dynamicznych profili graczy, w tym danych, takich jak ich lokalizacja, rodzaj i wielkość zakładów, częstotliwość wpłat i dowolna liczba innych istotnych punktów danych. Umożliwia to operatorom lepsze mapowanie podróży gracza przez ich usługi i pozwala na bardziej ukierunkowane zachęty w celu wydłużenia czasu gry i przychodów. W ramach tej podróży gracza może być osadzony system punktacji lub system sygnalizacji świetlnej, który może pozwolić na uruchamianie niektórych znaczników w oparciu o zachowanie gracza.
Załóżmy na przykład, że gracz odwiedza witrynę 2 razy w tygodniu co 4-6 tygodni i obstawia zakłady o wartości 200 USD. Jeśli ten gracz ma nagle przełączyć się na grę 3-4 razy w tygodniu i wpłacać większe kwoty, może to zacząć dzwonić z punktu widzenia odpowiedzialnej gry. W powyższym scenariuszu gracz ten może nadal być postrzegany jako „zielony” lub gracz o niskim ryzyku z niskim lub rozsądnym wynikiem punktowym. Jednak zmiana zachowania może wystarczyć, aby skłonić operatora do bliższego przyjrzenia się graczowi i jego interakcjom z witryną.
Na pewnym poziomie uruchomiłaby się „bursztynowa strefa”, wprowadzając gracza na nowy poziom postrzeganego ryzyka związanego z zachowaniami hazardowymi. Spowodowałoby to interakcję między operatorem a graczem, w której operator może zasugerować limit zakładów, przerwę, usunąć lub zmniejszyć zachęty, takie jak premie, oraz podnieść poziom monitorowania gracza, który bardziej aktywnie interesuje się graczem zachowanie.
Branża zmierzająca w kierunku odpowiedzialnego, zrównoważonego grania
Ten punkt komunikacji dotyczy znacznie więcej niż tylko odpowiedzialnego biznesu – w wielu jurysdykcjach wymaga się, aby operatorzy podejmowali takie środki ochronne w przypadku zidentyfikowania tego rodzaju zachowań. Zwłaszcza w przypadku organów regulacyjnych w całej Europie niepowodzenia tutaj mogą prowadzić do nałożenia wysokich kar na operatorów. Na szczęście, opierając się na technologii blockchain, te interakcje mogą być trwale i niezmiennie rejestrowane w łańcuchu, oznaczane sygnaturą czasową i podlegać audytowi przez organy regulacyjne zgodnie z wymaganiami. Oznacza to w istocie, że technologia blockchain może udowodnić, że operatorzy przestrzegają przepisów dotyczących odpowiedzialnej gry i wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec graczy i organów regulacyjnych w odpowiedni sposób.
Ponieważ cała branża szybciej zmierza w kierunku zrównoważonej i odpowiedzialnej gry, zarówno organy regulacyjne, jak i operatorzy stają się bardziej proaktywni w swoich wysiłkach, aby zaradzić tym potencjalnym szkodom. Jednak w obecnych strukturach nie istnieje scentralizowany rejestr samo-wykluczenia, co może pozostawić operatorów w potencjalnie trudnych sytuacjach związanych z ich własnymi wymaganiami dotyczącymi zgodności. Tradycyjnie operatorom trudno jest udowodnić, że przestrzegali zasad i przepisów regulatora, ponieważ nie ma centralnego zasobu danych, w tym komunikacji między graczem a operatorem. Naruszenie to mogło mieć miejsce miesiące lub lata w przeszłości, a ewentualne zmiany personalne mogą utrudnić operatorowi udowodnienie przestrzegania zasad regulatora.
Aby sprawy były jeszcze trudniejsze, różne organy regulacyjne w różnych jurysdykcjach mają różne poziomy oczekiwań. Na przykład wymagania nałożone przez brytyjską Komisję ds. Hazardu różnią się od tych nałożonych przez regulatorów na Malcie czy w Niemczech, a w przypadku operatorów wielojurysdykcyjnych istnieje potrzeba jednoczesnego przestrzegania każdego z tych regulatorów. Wynik netto jest taki, że dla niektórych operatorów ciężar przestrzegania przepisów już okazuje się zbyt duży. Ma to również pewne niepożądane konsekwencje, wpychając niektórych operatorów do podziemia, na czarny rynek.
Tutaj może pomóc blockchain
Tylko w 2020 roku firmy hazardowe zostały ukarane grzywnami przekraczającymi 44 miliony funtów, co stanowi wzrost o 175% w stosunku do roku poprzedniego. W pierwszym kwartale 2021 r. widzieliśmy, że grzywny osiągnęły już 24 miliony funtów, a coraz większa liczba regulacji zwiększa ilość i częstotliwość tych kar, z którymi boryka się branża. Operatorom coraz trudniej jest udowodnić, że przestrzegają zasad, w wyniku czego tego rodzaju grzywny i kary stają się niestety coraz powszechniejsze. Na szczęście pomoc jest pod ręką w postaci technologii blockchain. Jest to rozwiązanie tego rosnącego problemu dla operatorów, pozwalające na weryfikowalny, dający się udowodnić model zwalniania z odpowiedzialnej gry i innych wymogów zgodności. W przeciwieństwie do większości innych silosowych baz danych, blockchain zapewnia otwarty, możliwy do audytu, niezmienny zapis danych oznaczonych znacznikiem czasu, co może pomóc w usatysfakcjonowaniu organów regulacyjnych co do przestrzegania zasad przez poszczególnych operatorów.
Operatorom pozwala to udowodnić, że wywiązali się ze swoich obowiązków, i stanowi bazę dowodową do zakwestionowania domniemanych naruszeń warunków ich koncesji. Po pierwsze, zapisy blockchain mogą zapobiegać nakładaniu grzywien, działając prawie jak polisa ubezpieczeniowa chroniąca przed potencjalnymi grzywnami, lub mogą stanowić bazę dowodową, dzięki której organy regulacyjne mogą automatycznie identyfikować zgodność. Ale z punktu widzenia ochrony graczy jest tu też poważna użyteczność. Za pomocą inteligentnych kontraktów i innych funkcji automatyzacji technologia blockchain może wyzwalać automatyczne reakcje na zgłoszone zachowania hazardowe, takie jak nakładanie limitów i rejestrowanie interakcji między operatorem a graczem w łańcuchu, bez konieczności ręcznej decyzji. A ponieważ każdy ruch jest rejestrowany i oznaczany sygnaturą czasową, działa on jak dziennik, rejestrując każdy krok podejmowany przez operatora w celu spełnienia tych wymagań zgodności. Oznacza to również, że gracze mogą być ponaglani i zachęcani do bardziej odpowiedzialnych zachowań związanych z hazardem, a także identyfikować możliwości edukowania graczy na temat ryzyka związanego z hazardem oraz tego, jak mogą pracować nad bardziej odpowiedzialnym podejściem do gry. To z kolei może prowadzić do lepszych zysków graczy, utrzymując graczy w zrównoważonych granicach i limitach, zapewniając graczom i operatorom wynik wygranej/wygranej. Technologia Blockchain przenosi rozmowę między operatorem a graczem z odmiennego, opartego na zaufaniu środowiska do zaufanej, weryfikowalnej, odpowiedzialnej platformy w łańcuchu, którą każdy, kto ma dostęp, może przeglądać i analizować.
Organy regulacyjne mogą nawet uzyskać bezpośredni dostęp do danych gromadzonych i rejestrowanych przez operatorów w sieci, a także wdrażać własne narzędzia sieciowe w celu analizowania i reagowania na naruszenia wymogów zgodności. Organy regulacyjne mogą uzyskać natychmiastowy przegląd w czasie rzeczywistym, mając dostęp do danych oznaczonych znacznikiem czasu, o których wiedzą, że są dokładne i niezmienne, co pomaga usprawnić proces regulacyjny, a także usprawnić procesy dla operatorów i ich graczy.
Ostatecznie przejście na większą zależność od technologii blockchain w sektorze iGaming oznacza większą ochronę zarówno dla operatorów, jak i graczy. A w środowisku rosnących wymagań dotyczących zgodności, coraz wyższych grzywien i coraz bardziej agresywnych organów regulacyjnych dążących do coraz ostrzejszych ograniczeń, ten stopień ochrony, który operatorzy przekonają się, staje się coraz bardziej atrakcyjny w miarę upływu czasu.
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : Here’s how blockchain can help responsible gaming – CoinGeek