Hiszpania proponuje nowe cyfrowe euro

W ciągu ostatnich kilku lat banki centralne na całym świecie rozwijały się w kierunku tworzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). Duże banki centralne, takie jak Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Japonii (BoJ), wyraziły zainteresowanie nimi, a EBC posunął się nawet do opublikowania raportu na temat ryzyka jego nieutworzenia. Rządząca w Hiszpanii Hiszpańska Partia Socjalistyczna (PSOE) zaproponowała utworzenie grupy badawczej, która miałaby zbadać, jak cyfrowe euro może działać w kraju południowoeuropejskim. Wprowadził on Propozycję Non-Law jako potencjalną odpowiedź na mniejsze wykorzystanie fizycznej gotówki. .

Czym są CBDC? Jak by działały?

Cyfrowe waluty banku centralnego byłyby czysto cyfrowymi wersjami istniejących walut, takich jak EUR i USD. W zależności od tego, jak każdy kraj je wdroży, mogą dać bankom centralnym i rządom bezprecedensową władzę, jeśli chodzi o stymulowanie gospodarki, wdrażanie programów takich jak Universal Basic Income, a być może nawet pobieranie podatków w czasie rzeczywistym. Teoretycznie CBDC mogą umożliwić bankom centralnym dostarczanie płatności bezpośrednich do cyfrowych portfeli obywateli podczas spowolnienia gospodarczego. Mogłyby nawet pozwolić na celowanie w określone obszary geograficzne lub gospodarcze, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej. Pojawiły się nawet spekulacje, że takie zastrzyki gotówkowe mogą być dokonywane za pomocą cyfrowych pieniędzy, których ważność wygasa lub których można użyć tylko do zakupu określonych rzeczy. Pomyśl na przykład o zasiłkach socjalnych, które można wykorzystać tylko na żywność, odzież i mieszkanie. CBDC mogą również radykalnie zmniejszyć rolę banków prywatnych w dystrybucji pieniędzy wśród obywateli za pośrednictwem pożyczek i płatności bezpośrednich. Rzeczywiście, tego rodzaju scenariusz jest zgodny z tym, co myśli hiszpańska partia rządząca. Widać to w poniższym cytacie przedstawiciela PSOE związanego z projektem. „W przypadku, gdy ekspansja monetarna jest konieczna, umożliwia bardziej bezpośredni mechanizm poprzez wstrzykiwanie płynności bezpośrednio na rachunki bieżące, a tym samym przekazywanie jej natychmiast i bez pośredników do działalności gospodarczej”. Ponieważ CBDC są wciąż pomysłem w fazie rozwoju, wszystko to jest spekulacją, ale koncepcja programowalnego pieniądza, o której często mówi się w przestrzeni cyfrowej waluty, z pewnością pozwoliłaby na znacznie większą elastyczność niż obecny system.

Obawy dotyczące wolności prywatności i nadzoru

Nie potrzeba zbyt dużej wyobraźni, aby zobaczyć, jak CBDC mogą dać rządom rodzaj władzy, która sprawia, że zwolennicy prywatności i wolności czują się niekomfortowo. Wraz z możliwością obdarowania ludności cyfrowymi pieniędzmi wiąże się z możliwością ich wypłaty. Niektórzy kwestionowali, czy rządy byłyby w stanie stawiać obywatelom warunki w zamian za płatności i czy będą w stanie śledzić, śledzić i kierować zachowaniami ekonomicznymi dużych grup ludności. Z pewnością pytania te należy rozważyć, przedyskutować i rozważyć przed wprowadzeniem CBDC na masową skalę, ale wraz z innowacjami zachodzącymi obecnie w cyfrowej przestrzeni walutowej wydaje się nieuniknione, że CBDC staną się rzeczywistością w niezbyt odległym przyszłość.

Subtelny hit w hiszpańskiej propozycji?

Przedstawiając w hiszpańskim Kongresie Now-Law Proposition, partia stwierdziła, że nowe trendy w pieniądzu i płatnościach doprowadziły do „czysto prywatnego i bardziej niepewnego pieniądza”. Następnie ogłosił zamiar „przywrócenia pieniędzy jako dobra publicznego, bardziej stabilnego i pod demokratyczną kontrolą”. Jest dość oczywiste, że hiszpańska partia rządząca celuje tutaj w tak zwane „kryptowaluty”. Do czego jeszcze mogliby się odnosić, mówiąc o prywatnych, niepewnych formach pieniądza? Prawdą jest, że BTC i większość innych popularnych walut cyfrowych są zarówno prywatne, jak i niepewne, ponieważ są zarządzane przez sieci anonimowych aktorów, którzy są zdeterminowani, aby działać wbrew istniejącym przepisom i przepisom w celach politycznych. To raczej nie pasuje do żadnej legalnej partii politycznej, a tym bardziej socjalistycznej, takiej jak PSOE.

Czy EBC będzie kontrolować cyfrowe euro?

Zobaczymy, jak będzie działać cyfrowe euro w Hiszpanii lub jak może powiązać się z istniejącymi planami EBC. Warto jednak zauważyć, że EBC niedawno wyznaczył Bank Hiszpanii i jego regulator giełdowy (CNMV) do nadzorowania „krypto-aktywów” w kraju. PSOE starannie podkreślało, że cyfrowe euro można wdrożyć „bez nacjonalizacji systemu bankowego… lub kredytu”. Sugeruje to, że EBC nadal miałby ostateczną kontrolę nad projektem. Biorąc pod uwagę znane naleganie EBC na przestrzeganie przepisów, w tym rygorystycznych przepisów KYC/AML, łatwo można stwierdzić, że BTC i podobne projekty nie będą dobrze radzić sobie w Europie w dłuższej perspektywie.

Bitcoin musi być zgodny z prawem

Niektóre narody, takie jak Salwador, przyjmują BTC, przynajmniej teoretycznie, ale jasne jest, że większe i potężniejsze rządy nie będą tak zainteresowane walutami cyfrowymi, których nie będą w stanie kontrolować. Podczas gdy niektórzy zwolennicy BTC mogą twierdzić, że o to właśnie chodzi w Bitcoinie, jego wynalazca od samego początku nalegał, aby Bitcoin był zgodny z obowiązującymi przepisami, współpracował z rządami, a waluty krajowe można nawet teraz budować na nieskończenie skalowalnym łańcuchu bloków. znany jako korporacyjny blockchain BSV. Banki centralne i rządy będą w końcu musiały wymyślić, jak sprawić, by ich CBDC działały i były interoperacyjne. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest budowanie ich na blockchainie, który został zaprojektowany w celu zapewnienia zgodności z przepisami i regulacjami oraz zapewnienia maksymalnej przejrzystości.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Spain proposes new digital euro – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO