Craig Wright: „Pomyśl o przechowywaniu w Bitcoin jak o jednym w bibliotece publicznej”

Czy Bitcoin jest usługą publiczną? Według twórcy Bitcoina, dr Craiga S. Wrighta, BSV nie jest darmową usługą publiczną, o której wielu ludzi myśli. „Niektórzy uważają, że przechowywanie danych w Bitcoin jest analogiczne do usługi publicznej. W tym sposobie myślenia jest błąd. Lepszą analogią byłoby myślenie o przechowywaniu w Bitcoin jako o jednym w bibliotece publicznej” – napisał dr Wright w swoim najnowszym poście na blogu „The Library Analogy”. „Możemy sobie wyobrazić dostęp do plików w Bitcoin jako dostęp do fizycznej książki w bibliotece. Istnienie biblioteki nie powstrzymuje ludzi przed zakupem książki. W rzeczywistości włączenie osób z możliwością zakupu książki poprawia dostęp wszystkich”. Możesz zatrzymać się i zadać sobie pytanie, o czym mógłby mówić dr Wright i do czego odnosi się ta informacja? Ale dr Wright mówi dalej o Bitcoin-as-a-Service (BaaS) i jest wiele części „Bibliotecznej analogii”, które odnoszą się do debaty o opłatach za 0-sat, która toczyła się w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Dla tych, którzy nie są świadomi, toczyła się dyskusja na temat tego, czy transakcje na blockchainie BSV mogą i powinny mieć przypisane 0 satoshi jako opłata transakcyjna, czy też model opłaty 0-sat powoduje zamieszanie gospodarcze. Dr Wright odniósł się już do tej debaty, ale jego najnowszy wpis na blogu również odnosi się do tej kwestii. „Osoby chcące uzyskać dostęp do informacji są analogiczne do osób chodzących do biblioteki. Jeśli chcą uzyskać dostęp bez płacenia za usługę, będą musieli ustawiać się w kolejce w taki sam sposób, w jaki ludzie ustawiają się w kolejce po książkę w bibliotece” – powiedział dr Wright. „Firma, która chce szybkiego dostępu, zapłaci za każdy węzeł i potencjalnie będzie replikować usługi, aby umożliwić swoim klientom uzyskanie szybkiego dostępu do przechowywanych plików”.

W ostatecznym rozrachunku wydobywanie walut cyfrowych i przetwarzanie transakcji jest działalnością komercyjną. Górnicy kopią, ponieważ mają motywację ekonomiczną do tworzenia bloków, a gdy nie ma motywacji ekonomicznej do tworzenia bloków, motywacja do kopania jest mniejsza. Dr Wright wyjaśnia, w jaki sposób węzły obsługujące sieć mogą odgrywać różne role, ale niezależnie od tego, czy dana osoba czeka na otrzymanie czegoś „za darmo”, prawdopodobnie otrzyma powolną usługę i czas oczekiwania, bardzo podobny do osób, które chcą wypożyczyć książkę z biblioteki, gdy biblioteka ma bardzo ograniczony zasób, który jest już zajęty. „Włączenie informacji o blockchainie Bitcoina nie jest częścią usługi publicznej, ale działalnością komercyjną. Niektóre węzły zawsze będą zapewniać usługi archiwizacji.

Dzięki temu informacje, które zostały umieszczone na blockchainie będą zawsze dostępne. To rozróżnienie jest ponownie powiązane z teorią kolejek” – mówi dr Wright. „Jednak dostęp do plików, które nie są powszechnie replikowane, będzie wolniejszy, ponieważ przepustowość wymagana do obsługi takich plików dużej liczbie klientów będzie ograniczona. Jeśli potrzebujesz, aby ludzie mogli uzyskać dostęp do określonego pliku lub informacji bez ponoszenia kosztów, proces ich buforowania nie nastąpi, a archiwa będą reagować powoli”. Wydobywanie walut cyfrowych jest działalnością nastawioną na zysk — jeśli nie ma zysku związanego z danymi przechowywanymi w łańcuchu bloków, procesor transakcji najprawdopodobniej będzie powolny w świadczeniu usługi — zwłaszcza, gdy nagroda za blok maleje z biegiem lat.

Dr Wright mówi, że możesz się spodziewać, „Rozwój łańcucha bloków Bitcoin będzie odzwierciedlał inne usługi komercyjne. Osoby, które tworzą korporacje i chcą, aby ich dane były łatwo dostępne, znajdą więcej kopii i łatwiejszy dostęp.” Korzystanie z BaaS wiąże się z korzyściami, gdy płacisz za usługę, którą chcesz zapewnić operatorom węzłów. Jeśli nie zapłacisz, nadal możesz otrzymać usługę, ale operatorzy węzłów nie będą chętni do świadczenia tej usługi. Aby dowiedzieć się więcej o BaaS, dlaczego bitcoin nie jest dokładnie darmową usługą publiczną i jak korzystanie z Bitcoina jako usługi jest podobne do korzystania z biblioteki publicznej z ograniczoną liczbą książek, przeczytaj książkę Dr. Craiga S. Wrighta najnowszy wpis na blogu „The Library Analogy” na CraigWright.net.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Craig Wright: ‘Think of storage in Bitcoin as one in a public library’ – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO