Tanzania pracuje nad dyrektywami walutowymi po zatwierdzeniu przez prezydenta

Tanzania jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z pierwszych krajów w Afryce, które mają dobrze zdefiniowane przepisy dotyczące walut cyfrowych. Bank centralny tego kraju pracuje nad nowymi dyrektywami dotyczącymi walut cyfrowych po niedawnym nacisku prezydenta, aby „nadążyć z duchem czasu” i przyjrzeć się walutom cyfrowym. Tanzania ma burzliwą historię z cyfrowymi walutami. Bank Tanzanii zaczął ostrzegać swoich obywateli przed inwestowaniem w waluty cyfrowe już w 2018 roku. „Inwestorzy w kryptowaluty powinni mieć świadomość, że ryzykują utratę całego swojego kapitału” – stwierdził wówczas dyrektor BOT. Jednak wraz z dojściem do władzy prezydenta kraju sytuacja może się drastycznie zmienić dla Tanzańczyków.

W niedawnym przemówieniu prezydent Samia Suluhu wezwała bank centralny do przygotowania się na wschodzące technologie w świecie finansów, z których jedną są waluty cyfrowe. „Bank Centralny powinien być gotowy na zmiany i nie dać się zaskoczyć” – stwierdziła. Według raportu Reuters, bank zauważył i już zaczął podejmować kroki, aby apel prezydenta stał się rzeczywistością. Powołując się na źródło w banku, Reuters poinformował, że waluty cyfrowe będą miały miejsce w przyszłości Tanzanii. „Bank pracuje nad podanymi dyrektywami”, podało źródło, ale odmówiło podania dalszych szczegółów. Ponadto źródło nie ujawniło, czy inicjatywy dotyczyły istniejących zdecentralizowanych walut cyfrowych, takich jak Bitcoin (BSV), czy cyfrowej waluty banku centralnego.

Abdulmajid Nsekela, przewodniczący Tanzańskiego Stowarzyszenia Bankowego, z zadowoleniem przyjął dążenie prezydenta do walut cyfrowych. Uważa, że ​​może to pomóc we wchodzeniu wschodnioafrykańskiego narodu do płatności cyfrowych. Gospodarka o wartości 63 miliardów dolarów jest nadal w dużym stopniu uzależniona od gotówki, w przeciwieństwie do sąsiedniej Kenii, która stała się znana na całym świecie dzięki dobrze prosperującemu systemowi płatności mobilnych M-pesa. „Najtrudniejszym elementem dla regulatorów jest zaskoczenie innowacjami” – powiedział Reuterowi bankier. Pomimo pozytywnego sygnału ze strony prezydenta, może minąć trochę czasu, zanim Tanzańczycy będą mogli korzystać z konkretnych przepisów dotyczących walut cyfrowych.

Faith Mwangi, analityk w firmie Tellimer zajmującej się danymi o rynkach wschodzących, uważa, że ​​jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić, czy dyrektywa prezydenta Suluhu przejdzie. „Zmiana tonu ze strony prezydenta Tanzanii jest wyraźna, ale poczekaj, aż bank centralny podejmie konkretne kroki w kierunku przyjęcia kryptowalut” – zauważył Faith. Faith wskazała na Ugandę, jednego z sąsiadów Tanzanii, gdzie prezydent Yoweri Museveni złożył podobną deklarację w 2017 roku, ale kraj nie podjął jeszcze żadnego namacalnego ruchu.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Tanzania working on digital currency directives after presidential endorsement – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO