Teoria Bitcoina: Kluczowe wnioski „Obliczenia i wnioski” w białej księdze Bitcoina

Bardziej opłacalne ekonomicznie jest, aby ludzie, nawet jeśli są nieuczciwi z natury, zaczęli przestrzegać zasad.

Realizujemy transakcje elektroniczne bez polegania na zaufaniu. Nie z powodu systemu anarchistycznego, ale dlatego, że w ekonomicznym i racjonalnym interesie każdego z węzłów leży, aby nie oszukiwać.

-Dr. Craig S. Wright

Ostatni odcinek dziesięciu filmów z serii „Teoria Bitcoin: The Bitcoin Whitepaper” obejmuje sekcje „Obliczenia” i „Wnioski” w białej księdze Bitcoin, z dwoma głównymi tematami, które się pojawiają: próba oszukiwania systemu jest niepraktyczna, a Bitcoin jest przede wszystkim systemem ekonomicznym – co odzwierciedlają dwa powyższe cytaty dr Wrighta. Aby uzyskać bardziej szczegółowe spojrzenie na ostatnie sekcje białej księgi, poniżej podzieliłem się moimi kluczowymi wnioskami z rozmowy między dr Wrightem i Ryanem X. Charlesem.

Możliwe są tylko krótkotrwałe ataki (ale nadal bardzo mało prawdopodobne)

Sekcja obliczeń w białej księdze wyjaśnia, dlaczego oszukiwanie systemu jest niepraktyczne, a dr Wright od samego początku wskazuje, że możliwe są tylko krótkoterminowe ataki, ale nadal bardzo mało prawdopodobne. Przez „krótkoterminowe” rozumiemy złośliwego węzła, który może wydać podwójnie, zanim ktokolwiek zauważy, zdobyć towar i szybko uciec. Ten atak może być tylko krótkotrwały, ponieważ łańcuch jest publiczny, a węzły nie są anonimowe (więcej o tym później). Dr Wright wyjaśnia, że ​​jeśli złośliwy węzeł przeprowadza atak 51% — i robi to za dużo pieniędzy — wtedy wszystkie uczciwe węzły wykluczą ten złośliwy węzeł, ponieważ uczciwe węzły są do tego zachęcane. Może pojawić się krótkie okno, w którym złośliwy węzeł oszuka niektóre węzły SPV, ponieważ zobaczą najdłuższy łańcuch. Jeśli atakujący ma 51%, najdłuższym łańcuchem będzie łańcuch atakującego, dopóki policja nie wyłamie drzwi atakującego i nie zatrzyma wszystkiego, co się dzieje. „To się stanie za każdym razem w mniej niż 100 blokach” – potwierdza dr Wright.

Atak może się zdarzyć tylko przeciwko SPV

Dr Wright wskazuje również, że jedyny możliwy atak na SPV jest możliwy. Wyjaśnia, że jeśli jesteś kupcem i prowadzisz pełną implementację typu handlowego, i tak zobaczysz wszystkie łańcuchy ataków. Kupiec zobaczy, że atakujący ma dużo mocy obliczeniowej i będzie mógł zobaczyć próby podwójnego wydania. Kupiec będzie miał dokumentację tego wszystkiego i będzie wiedział, że należy natychmiast przerwać sprzedaż. „Zawsze jest tak, że jeśli masz sieć SPV, a sprzedawca również lub inny uczestnik jest na SPV, ktoś może wysłać fałszywy potencjalny łańcuch, w którym otrzymasz inną wersję transakcji”, wyjaśnia dr Wright.

Obowiązują zasady KYC

Nie zapominajmy, że zasady KYC dotyczą transakcji Bitcoin, a gdy przekroczysz określoną kwotę pieniędzy, obowiązują zasady KYC. Dlatego takie rzeczy jak podwójne wydatki i alternatywne łańcuchy dotyczą tylko małych, natychmiastowych transakcji. Pomyśl o maszynie z przekąskami. Atakujący musiałby skupić się na czymś, co działa jak automat z przekąskami, w którym nie można odebrać towaru, na czymś, w którym transakcja jest natychmiastowa. Atakujący może zapomnieć o ucieczce z czymś drogim, takim jak samochód, ponieważ jeśli na przykład kupisz przedmiot za ponad 500 USD, nie sfinalizujesz sprzedaży w kilka sekund. Istnieją zasady KYC, których należy przestrzegać. Dr Wright zwraca uwagę, że jeśli mówimy o transferze wielu milionów dolarów, tak jak kupujesz dom, nie ma możliwości ataku podwójnego wydatkowania. Zgodnie z prawem, przy tego typu dużych transakcjach masz okno 48 godzin, w którym możesz się np. wycofać.

Węzły nie są anonimowe

„Jesteś znany i nie jesteś ukryty… węzły deanonimizują się i to jest cały cel POW, aby upewnić się, że nie możesz się ukryć” – mówi dr Wright. Następnie komentuje mentalność „anonimowości”, którą reklamują inni w cyfrowej walucie i przestrzeni blockchain, wersji świata, w której prawo nie ma zastosowania. Dr Wright mówi, że tak nie działa świat. To alternatywna rzeczywistość. Nie tak działają kupcy. To nie jest zgodne z prawem. „To całkowicie idiotyczna koncepcja… to dziecinne” – mówi. Ataki na Bitcoin będą dotyczyć tylko pieniędzy, które atakujący wydał przed atakiem, a nie ataku na cudze pieniądze. Innymi słowy, napastnik dwukrotnie wydaje własne płatności. To jest to, do czego atakujący byłby ograniczony i ujawniałby swoje złośliwe zachowanie ze względu na nieanonimowy charakter węzłów. „Tylko węzły mogą oszukać ciebie i swoją publiczność i każdy może to kontrolować. Jak więc sprawić, by węzły były uczciwe? Cóż, każdy może oglądać” – dodaje dr Wright.

Atak nigdy nie jest dobrą inwestycją

Matematyka i obliczenia cytowane w białej księdze stanowią dowód na to, że atak nigdy nie jest dobrą inwestycją dla złośliwego węzła. Byłoby niezwykle trudno przeprowadzić atak ze wszystkich wymienionych powyżej powodów. To po prostu strata czasu i pieniędzy. Zaatakowanie kosztowałoby dużo pieniędzy, a jednocześnie narażałoby na ryzyko twoją infrastrukturę — potencjalnie można by ponieść inwestycje warte miliardy dolarów. „Dla ludzi, którzy są nieuczciwi z natury, bardziej opłacalne ekonomicznie jest rozpoczęcie przestrzegania zasad” – wyjaśnia dr Wright.

Wniosek

Po dotarciu do ostatniej części Białej Księgi Bitcoin Charlesa i Dr. Wrighta linia po linii, istnieje pięć głównych punktów wyróżnionych przez parę i zaczniemy od odpowiedzi doktora Wrighta, gdy Charles poprosi go o zdefiniowanie Bitcoina.

Co to jest Bitcoin?

„Przede wszystkim mamy transakcje elektroniczne bez polegania na zaufaniu. Nie z powodu systemu anarchistycznego, ale dlatego, że w ekonomicznym i racjonalnym interesie każdego z węzłów leży, aby nie oszukiwać” – mówi. Wskazuje, że węzły można natychmiast skontrolować – dostarczane są dowody i nie mogą ich zmienić.

Bitcoin to system publiczny

Podwójne wydatki były w przeszłości dużym problemem w przypadku walut cyfrowych, a Bitcoin powstrzymuje ten problem, upubliczniając wszystko. Bitcoin to sieć peer to peer nie każdego użytkownika, ale węzłów, w których są dystrybuowane i każdy może przeglądać całą historię transakcji. Transakcje te są publiczne i obliczeniowo niepraktyczne do zmiany.

Bitcoin to system ekonomiczny

Bitcoin jest systemem ekonomicznym ze względu na to, jak jest zmotywowany. Górnicy nie oszukują, ponieważ nie ma to ekonomicznego sensu. „Bitcoin to przede wszystkim system ekonomiczny wykorzystujący algorytmy kryptograficzne” – podsumowuje Charles.

Bitcoin to uproszczony system

Dr Wright wskazuje, że Bitcoin to uproszczony system, a górnicy to sieć „małego świata”. Pod każdym względem system jest po prostu prosty. Cała sieć. Sieć nie składa się z 17 warstw, nie ma zbyt wielu przeskoków, węzły pracują z bardzo małą koordynacją i dlatego system działa lepiej. Dr Wright używa tutaj analogii słoika z kulkami – jeśli ludzie niezależnie odgadną liczbę kulek w słoiku, mediana ich odpowiedzi jest dokładniejsza niż gdyby wszyscy skoordynowali i przedstawili jedno domysły. „Nie ma potrzeby wcześniejszego planowania tego, nie trzeba mówić, że tak się łączysz, nie muszą identyfikować swojego następnego skoku, górnicy tam wyjdą, a łączenie się z innymi górnikami leży w ich interesie ekonomicznym w najbardziej efektywny sposób”, wyjaśnia dr Wright.

Protokół Bitcoina jest osadzony w kamieniu

Protokół Bitcoina zawsze miał być osadzony w kamieniu. Wszystko jest zautomatyzowane. Węzły obsługują protokół i dzieje się magia. Węzły nie głosują nad regułami protokołu, ponieważ są już określone, regułami, takimi jak prawidłowe skrypty, struktura transakcji itp. To, na które węzły głosują, to „Mam ten blok jako pierwszy, a zatem mam”. buduję na tym”. Przed zakończeniem dr Wright podkreśla, że „protokół zawsze zawiera prawo” i że Bitcoin nie jest szyfrowany — jest to czysta księga, w której nie można zmienić historii. Możesz wprowadzić poprawkę, ale nie możesz czegoś usunąć ani zmienić jej historii, a księga rachunkowa jest publicznie widoczna i widoczna dla wszystkich.

Końcowe przemyślenia

Po skończeniu tej serii „Teoria Bitcoina” nie mogę wystarczająco podkreślić, że nawet samo przeczytanie Biuletynu Bitcoin (co zajmie znacznie mniej czasu niż oglądanie tych filmów!) otworzy Ci oczy na to, do czego został stworzony Bitcoin, o wiele więcej niż magazyn wartości. Krótko mówiąc, Bitcoin to innowacja na całe życie.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Theory of Bitcoin: The Bitcoin Whitepaper ‘Calculations & Conclusion’ key takeaways – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO