Blockchain może być kluczem do walki ze zmianami klimatycznymi #ONZ

Technologia Blockchain może być kluczem do ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatu, stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych. ONZ już przygląda się inicjatywom, które wykorzystują blockchain w celu zapewnienia przejrzystości w ochronie środowiska, rozwoju rynków czystej energii i zwiększenia finansowania działań związanych z klimatem. Zachwalał również potencjał blockchain w promowaniu zrównoważonego rozwoju. W ostatnich miesiącach duży nacisk kładziono na zużycie energii podczas wydobycia nagród za bloki. Odkąd Elon Musk ogłosił, że Tesla zrezygnował z BTC jako opcji płatności ze względu na zużycie energii, wielu ekspertów, ustawodawców i regulatorów miało na to wpływ.

Trwające w Chinach represje przeciwko górnikom walut cyfrowych jeszcze bardziej wywarły presję na branżę. Jednak według ONZ technologia blockchain może okazać się kluczowa w walce ze zmianami klimatycznymi. Już teraz globalna organizacja międzyrządowa testuje szereg projektów, które opierają się na blockchain w celu ochrony środowiska. W swoim poście na blogu ONZ stwierdziła: „Są to narzędzia do eliminowania nielegalnych połowów w przemyśle tuńczyka, opracowane dla World Wide Fund for Nature (WWF), do platformy (CarbonX), która przekształca redukcję emisji gazów cieplarnianych w kryptowaluta, którą można kupować i sprzedawać, zapewniając producentom i konsumentom zachętę finansową do dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów”. UNEP, ramię ONZ, które odpowiada na kwestie środowiskowe, współpracuje z duńskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Duńskim Uniwersytetem Technicznym nad inicjatywą blockchain.

Trio zidentyfikowało trzy główne obszary, w których blockchain może przyspieszyć działania na rzecz klimatu — przejrzystość, rynki czystej energii i finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu. Dane dotyczące szkodliwych emisji gazów cieplarnianych w wielu krajach są niekompletne i niewiarygodne, a blockchain może to poprawić. Jeśli chodzi o finansowanie klimatu, blockchain może skalować rynki emisji dwutlenku węgla, „pozwalając przedsiębiorstwom i branżom na przejście na technologie niskoemisyjne”. Oprócz ochrony środowiska technologia blockchain może być ważnym motorem zrównoważonego rozwoju. „Ponieważ technologia jest odporna na manipulacje i oszustwa, może zapewnić wiarygodny i przejrzysty zapis transakcji. Jest to szczególnie ważne w regionach o słabych instytucjach i wysokim poziomie korupcji” – stwierdził.

Światowy Program Żywnościowy, ramię ONZ zajmujące się pomocą żywnościową, wypróbował już program oparty na blockchain w Pakistanie, który pozwolił mu na dystrybucję gotówki bezpośrednio do beneficjentów, z pominięciem tradycyjnego systemu bankowego. Ten system został również wypróbowany w obozie dla uchodźców w Jordanii. „Jeśli to może działać dla uchodźców, może również działać dla innych grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, wrażliwych”. ONZ ostrzegło jednak, że chociaż waluty cyfrowe mają ogromny potencjał, muszą rozwiązać dylemat zużycia energii. W podsumowaniu podsumowano: „Pomimo wszystkich tych potencjalnych korzyści, ogromne zużycie energii związane z tą technologią jest jedną z głównych przeszkód, które należy pokonać, a wielu graczy w branży pracuje nad sposobami rozwiązania tego problemu”.

Obejrzyj: BSV to zielony panel Bitcoin w CoinGeek Zurich

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Blockchain could hold the key to fighting climate change, UN says – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO