Nigeria CBDC już w fazie rozwoju z planami pilotażowych testów w 2021 r.

Bank centralny Nigerii może uruchomić pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego do końca 2021 r. Kraj Afryki Zachodniej od miesięcy walczy z cyfrowymi walutami, ale według jednego z raportów przez cały czas pracował nad cyfrową nairą. Nigeria będzie skupiać się na włączeniu finansowym i przekazach pieniężnych za pomocą CBDC. Nigeria trafiła w tym roku na nagłówki w branży walut cyfrowych z niewłaściwych powodów. W lutym Bank Centralny Nigerii wydał dekret zakazujący wszystkim bankom komercyjnym obsługi klientów związanych z walutami cyfrowymi. Gubernator CBN od tego czasu broni zakazu, twierdząc, że jest to w interesie ochrony interesów konsumentów. Zachęciło to nawet obywateli, którzy zwracają się do głównych kanałów przekazów pieniężnych w obawie przed utratą tego sektora na rzecz firm zajmujących się cyfrowymi walutami.

Jednak, jak ujawnił niedawno Reuters, CBN cały czas pracował nad CBDC. Dyrektor ds. informatyki w banku Rakiya Mohammed ujawnił na niedawnym forum branżowym, że bank pracuje nad projektem od dwóch lat. Twierdził, że bank prawdopodobnie ogłosi więcej informacji na temat postępów w dziedzinie cyfrowej nairy w nadchodzących tygodniach. W wirtualnym spotkaniu z bankierami tego kraju Mohammed stwierdził: „Wszyscy jesteśmy świadomi, że około 80% banków centralnych na świecie bada możliwość emisji cyfrowej waluty banku centralnego, a Nigerii nie można pozostawić w tyle”.

Podobnie jak w przypadku wielu innych banków centralnych badających CBDC, włączenie finansowe jest jednym z kluczowych powodów, dla których CBN rozpoczął projekt. Kraj ma ponad 100 milionów dorosłych, z czego tylko około 45 milionów posiada konto bankowe. Spośród osób nieubankowionych około 30 milionów nie ma dostępu do żadnych formalnych lub nieformalnych usług lub produktów finansowych. CBDC może zatem być darem niebios dla dziesiątek milionów Nigeryjczyków. CBN będzie również ukierunkowany na sektor przekazów pieniężnych. Sektor ten ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Nigerii, a kraj ten jest jednym z największych odbiorców przekazów pieniężnych na świecie.

W 2020 r. otrzymała 17 miliardów dolarów i choć spadła o ponad 60%, Nigeria nadal zajmuje dziesiąte miejsce na świecie, a drugie w Afryce po Egipcie. Mohammed skomentował: „Jeśli masz cyfrową walutę banku centralnego, która jest wspierana przez rząd, ludzie mogą dokonywać transakcji online bez obawy o niewywiązanie się z płatności”. Posunięcie Nigerii ma miejsce w czasie, gdy inne kraje afrykańskie naciskają na przyjęcie walut cyfrowych. Jak donosi CoinGeek, prezydent Tanzanii Samia Suluhu wezwał bank centralny tego kraju do przyjrzenia się cyfrowym walutom, aby upewnić się, że kraj Afryki Wschodniej nie pozostanie w tyle, ponieważ jego rówieśnicy je przyjmują.

Autor : Bitup

Źródło : Nigeria CBDC already in development with plans for pilot testing in 2021: report – CoinGeekAuthor: bitup BSV