Norweski regulator ostrzega przed walutami cyfrowymi, wzywa do regulacji

Norweski regulator branży finansowej bije na alarm w sprawie walut cyfrowych. W swoim ostrzeżeniu organ nadzorczy stwierdził, że waluty cyfrowe niosą ze sobą wysokie ryzyko strat, przyciągnęły znaczną działalność przestępczą, a rynek jest w dużej mierze nieuregulowany. Zdystansował się również od niektórych firm zajmujących się cyfrowymi walutami, które twierdzą, że są regulowane w Norwegii. Norweski Urząd Nadzoru Finansowego, lepiej znany jako Finanstilsynet, jest najnowszym krajowym regulatorem, który wydał ostrzeżenie przed inwestowaniem w waluty cyfrowe. W Wielkiej Brytanii Financial Conduct Authority (FCA) ostrzegł opinię publiczną, że może stracić wszystkie swoje inwestycje w rodzącą się klasę aktywów. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w USA, BaFin w Niemczech i SEC na Filipinach to inne organy stróżujące, które nalegają na ostrożność przy inwestowaniu w waluty cyfrowe.

Jo Gjedrem, koordynator ds. konsumentów w Finanstilsynet, opublikował ostrzeżenie. Stwierdzono: „Większość kryptowalut podlega ekstremalnym wahaniom cen. Ryzyko straty jest wysokie… Kształtowanie się cen jest w wielu przypadkach nieprzejrzyste.” Według regulatora rynek walut cyfrowych przyciągał znaczną działalność przestępczą. „Scammerzy używają spamu, wirusów komputerowych, fałszywych rysunków i wielu innych technik, aby oszukać konsumentów” – czytamy w ostrzeżeniu. Waluty cyfrowe nadal są kojarzone z przestępczością. Niedawno Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, powiedział Financial Times: „Aktywa kryptograficzne, takie jak bitcoin, są bardzo niebezpiecznymi zwierzętami, które są w dużej mierze wykorzystywane do działalności przestępczej”.

Panetta powtarzał nastroje sekretarza skarbu USA Janet Yellen i innych znaczących organów nadzoru finansowego. Waluty cyfrowe są w Norwegii nieuregulowane, co czyni je jeszcze bardziej ryzykownymi, dodał regulator. Wezwał firmy zajmujące się cyfrowymi walutami, które twierdzą, że są regulowane przez Finanstilsynet. Zauważono, że jest to bardzo mylące. Podczas gdy wszystkie firmy finansowe muszą przestrzegać wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, dotyczy to o ile Finanstilsynet nadzoruje firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi. Norweski organ nadzorczy uważa, że ​​regulacja branży walut cyfrowych ma kluczowe znaczenie. Stwierdzono: „Istnieje silna potrzeba ram prawnych i ochrony inwestorów, jeśli kryptowaluta ma stać się odpowiednią formą inwestycji dla konsumentów.

Dopóki takie regulacje nie zostaną wprowadzone, każdy, kto rozważa handel kryptowalutami, powinien dokładnie przemyśleć i zrozumieć znaczące ryzyko, jakie wiążą się z takimi inwestycjami”. Podczas gdy Finanstilsynet wzywa do ostrożności w stosunku do walut cyfrowych, Bank Centralny Norwegii rozważa opracowanie CBDC. Jak poinformował CoinGeek, blockchain BSV dla przedsiębiorstw jest jedną z sieci, na które bank centralny patrzy, aby emitować swoją cyfrową walutę.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Norwegian regulator warns against digital currencies, calls for regulation – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO